| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > Czy można zwrócić wyleasingowane auto?

Czy można zwrócić wyleasingowane auto?

Czy przedmiot umowy leasingu można zwrócić? Co zrobić w sytuacji, gdy firma leasingowa sprzeda go znacznie poniżej zobowiązania i w konsekwencji trzeba będzie sporo dopłacić?

Jeżeli klient zwraca przedmiot leasingu, umowa jest zamykana, wyliczane jest zobowiązanie klienta wynoszące sumę zdyskontowanych pozostałych do zapłaty opłat leasingowych łącznie z wykupem i przedmiot po wcześniejszej jego wycenie trafia do sprzedaży.

Uzyskana w trybie aukcji cena jest zaliczana na pokrycie zobowiązania klienta. Jeżeli jednak uzyskana cena sprzedaży nie pokrywa całości zobowiązania wynikającego z umowy to ową różnicę musi pokryć klient.

Polecamy: Rynek nowych samochodów

Jeżeli cena sprzedaży jest wyższa niż zobowiązanie to najczęściej firma leasingowa nie zwraca swoim klientom tej nadwyżki. W roku 2007 z powodu bardzo dużego popytu na środki transportu ceny ich zakupu, a przez to wartości zaciąganych zobowiązań na ich finansowanie były duże i obecnie, mimo dwóch lat płacenia rat, kwoty pozostałe do spłaty bywają większe niż wartości rynkowe tych pojazdów.

W konsekwencji zwracając taki przedmiot leasingu Klient musi liczyć się z tym, że firma leasingowa sprzeda go znacznie poniżej wartości istniejącego zobowiązania i w konsekwencji trzeba będzie dopłacić.

Polecamy: Rynek leasingu samochodowego w kryzysie

Czytaj także

Ekspert:

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy można zwrócić wyleasingowane auto?
Czy można zwrócić wyleasingowane auto?

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »