REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Spółka komandytowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie nieujawnionych dochodów od 1 stycznia 2016 r.

24 lutego 2015 r. została opublikowana nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Będzie ona obowiązywała od 1 stycznia 2016 r. Nowelizacja ma kluczowe znaczenie dla opodatkowania tzw. dochodów (przychodów) pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Można uznać, że dzięki nowelizacji sytuacja osób, względem których będzie prowadzone postępowanie o nieujawnione dochody, zmieni się na ich korzyść.

Rozliczanie straty w zeznaniu podatkowym

Przepisy ustaw o podatku dochodowym umożliwiają podatnikom odliczanie strat podatkowych poniesionych w poprzednich latach. W artykule omawiamy zasady obowiązujące w tym zakresie.

Zalety wniosku o interpretację podatkową

Do obowiązków fiskusa należy pomaganie podatnikowi w zrozumieniu przepisów prawa podatkowego. Służą do tego interpretacje podatkowe, wydawane na wniosek samego podatnika. Taka „porada u źródła” jest wielce korzystna – chroni m.in. przed karnymi odsetkami albo nadpłatą podatku.

PIH zajmie się propozycjami zmian w podatku VAT

Polska Izba Handlu będzie pracować nad propozycjami zmian w definicji momentu powstania obowiązku podatkowego w niektórych usługach, oraz w procedurze zwrotu podatku VAT dla eksporterów. Zdaniem prezesa PIH, obecne przepisy są niepraktyczne i hamują eksport.

REKLAMA

Podatek rolny 2015 – ulgi podatkowe

Rozdział 4 ustawy o podatku rolnym obejmuje szeroki zakres ulg podatkowych od podatku rolnego. Ulgi mogą być stosowane z urzędu albo na podstawie decyzji wydanej na wniosek podatnika. W drodze uchwały rada gminy może wprowadzić inne ulgi niż określone w ustawie.

Podatek rolny 2015 - zwolnienia podatkowe

Rozdział 4 ustawy o podatku rolnym obejmuje szeroki zakres zwolnień podatkowych od podatku rolnego. Zwolnienia mogą być stosowane z urzędu albo na podstawie decyzji wydanej na wniosek podatnika. W drodze uchwały rada gminy może wprowadzić inne zwolnienia niż określone w ustawie.

Podatek rolny 2015 - zasady ustalania podatku rolnego

Od 01 stycznia 2003 r. podstawą opodatkowania dla gruntów gospodarstw rolnych jest liczba hektarów przeliczeniowych, natomiast dla pozostałych gruntów rolnych – liczba hektarów fizycznych wynikająca z ewidencji gruntów i budynków. W pierwszym przypadku oblicza się liczbę hektarów, w drugim bierze się pod uwagę powierzchnię gruntów w hektarach fizycznych.

Podatek rolny 2015 – podstawowe informacje

Podatek rolny jest zaliczany do podatków o złożonym przedmiocie opodatkowania. Określenie gruntów i podatników objętych tym podatkiem może sprawić pewne trudności, biorąc pod uwagę, że posiada on konstrukcję łączącą cechy podatków dochodowych, przychodowych, jak również majątkowych.

REKLAMA

Bony i talony świąteczne nie podlegają zwolnieniu podatkowemu

W tym roku 44 proc. pracodawców planuje świąteczne prezenty dla pracowników. Eksperci przypominają, że wolne od podatku dochodowego są świadczenia pieniężne i rzeczowe do wysokości 380 zł, sfinansowane w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Bony i talony, często wybierane przez pracodawców przed świętami, zwolnieniu podatkowemu nie podlegają. Dlatego lepszym pomysłem może być premia, np. w postaci kart przedpłaconych.

Kraje UE za ukróceniem unikania opodatkowania przez firmy

Ministrowie finansów UE poparli we wtorek zmiany w przepisach dotyczących opodatkowania spółek dominujących i zależnych. Mają one zapobiec unikaniu płacenia podatków oraz tzw. agresywnemu planowaniu podatkowemu.

Automatyczna wymiana informacji podatkowych w UE

Za dwa lata kraje UE będą automatycznie wymieniać informacje o dochodach mieszkańców m.in. także z tytułu dywidend i zysków kapitałowych - postanowili we wtorek w Brukseli unijni ministrowie finansów.

Prezydencki projekt zmian w ordynacji podatkowej

Prezydent proponuje wprowadzenie zmian w ordynacji podatkowej tak, aby wszystkie wątpliwości były rozstrzygane na korzyść podatnika. Proponuje również zmniejszenie obowiązków administracyjnych podatników.

Różnice w opodatkowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowej

Przed rozpoczęciem działalności przedsiębiorca powinien szczegółowo przeanalizować dostępne formy prawne jej prowadzenia. W grę wchodzi w tym przypadku wiele czynników takich jak: organizacja przedsiębiorstwa, skala działania, wartość zawieranych zobowiązań, a także aspekty podatkowe. Niniejszy artykuł traktuje o podstawowych różnicach w opodatkowaniu spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pracownik nie zapłaci podatku za medycynę pracy i profilaktykę zdrowotną

Poniesione przez pracodawcę na rzecz pracowników koszty abonamentu za świadczenia medyczne z grupy medycyny pracy oraz profilaktyki zdrowotnej związanej z wykonywaną pracą, nie stanowią podstawy do naliczania podatku dochodowego dla pracowników korzystających z tych świadczeń. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2014 r.

Korzyści podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej

Korzystne zasady opodatkowania, a także ograniczona odpowiedzialność wspólników należą do głównych zalet prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej. Na jakie korzyści w podatkach dochodowych można liczyć?

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – opinia eksperta

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania ma być sposobem na walkę z przestępczością podatkową. Posłuży nie tylko do walki z wielkimi korporacjami, ale również z uczciwymi podatnikami, którzy legalnie planują swoje podatki.

Rejestracja spółki jawnej oraz spółki komandytowej przez internet

Możliwość rejestracji spółki jawnej oraz spółki komandytowej za pośrednictwem internetu - zakłada nowela Kodeksu spółek handlowych, którą Sejm jednogłośnie uchwalił w piątek. Według ekspertów zmiana może przyczynić się do zmniejszenia biurokracji.

Przepisy podatkowe będą prostsze dla podatników

Nowo powołana Rada Podatkowa przy ministrze finansów licząca 25 ekspertów będzie opiniowała projekt zmian w przepisach podatkowych. Mają one być prostsze i bardziej przyjazne dla podatników. Rada ma wspierać resort również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Zmiany w podatku akcyzowym od czerwca 2015 r.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym oraz w niektórych innych ustawach, przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on przede wprowadzenie ułatwień w wykonywaniu przez przedsiębiorców działalności gospodarczej związanej z obrotem akcyzowym.

Kto może skorzystać z indywidualnej interpretacji podatkowej?

Każdy może wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej na temat swojej sytuacji prawnej. Jak wynika z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, z takiej interpretacji może skorzystać również następca prawny firmy nawet, gdy poprzednik z niej nie skorzystał a stan faktyczny nie uległ zmianie.

Karta podatkowa coraz mniej popularna

W 2013 roku 109 706 podatników rozliczyło się z fiskusem przy użyciu karty podatkowej. To o prawie 3% mniej niż w roku poprzednim i o prawie 30% mniej niż 10 lat wcześniej. Za spadek liczby rozliczających się odpowiadają zmiany na rynku pracy, ale także przepisy, warunkujące możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania.

Milcząca interpretacja podatkowa – stanowisko TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ordynacji podatkowej dotyczących tzw. milczącej interpretacji podatkowej. Uznał, że do trzymiesięcznego terminu na wydanie interpretacji nie wlicza się terminów przewidzianych w prawie podatkowym z tytułu opóźnień. Regulacje uznał za zgodne z Konstytucją.

Uproszczenia podatkowe pomogą w rozwoju firm rodzinnych

Firmy rodzinne w Polsce szybko się rozwijają. Ponad 70 proc. z nich planuje nowe inwestycje, przede wszystkim w podstawową działalność firmy. Częściej decydują się na ekspansję krajową niż zagraniczną. Zdaniem ekspertów uproszczenie systemu podatkowego, zmniejszenie przeszkód administracyjnych i lepszy dostęp do źródeł finansowania mogłyby zwiększyć konkurencyjność polskich firm rodzinnych na globalnym rynku.

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Prawidłowe oznaczenie strony umowy oraz jej reprezentantów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności umowy oraz dochodzenia swoich praw z niej wynikających. W jaki sposób prawidłowo oznaczyć strony umowy oraz osoby je reprezentujące?

Odpowiedzialność komplementariusza w spółce komandytowej

Rozróżnienie wspólników spółki komandytowej na komplementariuszy i komandytariuszy pociąga za sobą także różnice w zakresie ich odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność komplementariusza, wspólnika co do zasady mającego prawo do zaciągania zobowiązań w imieniu spółki komandytowej, jest znacznie szersza i w przeciwieństwie do odpowiedzialności komandytariusza nie podlega ograniczeniu.

Proponowane zmiany w sektorze gospodarki

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała wprowadzenie zmian w sektorze gospodarki. Od 2015 r. zostanie wprowadzony nowy system e-Podatki, który będzie dostępny dla każdego podatnika. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz powstanie dawno zapowiadany kodeks budowlany.

Prawno – podatkowe aspekty spółki z o.o. komandytowej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa jest specyficzną formą prowadzenia działalności, w której sprawy całej spółki prowadzi spółka z o.o. jako komplementariusz. Komandytariuszami są natomiast zazwyczaj osoby fizyczne. W jaki sposób rozliczać podatkowo taką spółkę?

Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Przedsiębiorca, który staje przed obowiązkiem określenia formy opodatkowania, często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak w ciągu roku można zmodyfikować podjętą decyzję w tym zakresie.

Ulgi podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych

W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych, które mają na celu tworzenie nowych miejsc pracy i inwestycji. Zaletą SSE są preferencyjne warunki prowadzenia tam działalności w postaci ulg podatkowych.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń dla pracowników jest zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o PIT mówiące o opodatkowaniu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników są zgodne z ustawą zasadniczą. Z pewnością nie uchroni to podatników od kolejnych - często sprzecznych ze sobą wyroków sądów administracyjnych i decyzji podatkowych.

Obowiązki podatkowe zakładających działalność gospodarczą

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mają kilka możliwych form rozliczania podatków. Forma opodatkowania zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i jej skali. Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z poszczególnymi rodzajami opodatkowania?

Planowane zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Zmiany w prawie podatkowym planowane w przyszłym roku będą korzystne dla budżetu państwa, ale nie dla przedsiębiorców. W ich przypadku zmiany oznaczają dodatkowe obowiązki i koszty a to wiąże się z możliwym odpływem inwestycji z Polski.

Opodatkowanie służebności przesyłu w 2015 r.

Na chwilę obecną trwają zintensyfikowane prace nad zmianami w podatku dochodowym. Podatnicy mogą liczyć na nowe rozwiązania, które umożliwią im zmniejszenie obciążeń podatkowych. Projekt do znowelizowanych ustaw podatkowych zakłada m.in. zwolnienie z opodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu służebności przesyłu.

Stawki akcyzy bez zmian

Stawki akcyzy w przyszłym roku bez zmian. Resort finansów nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie - powiedział wiceminister finansów, szef Służby Celnej.

Czy warto założyć spółkę komandytową?

Istotą spółki komandytowej jest występowanie dwóch różnych wspólników, którzy w odmienny sposób odpowiadają za jej zobowiązania. Jeżeli przedsiębiorcy planują założenie spółki na większą skalę, ale z mniejszym kapitałem to spółka komandytowa jest stosownym rozwiązaniem. Czym charakteryzuje się ten rodzaj spółki?

Wkłady komandytariusza w spółce komandytowej

Podstawowym obowiązkiem wspólników osobowych spółek handlowych jest wniesienie wkładów do nowo powstającej spółki. Wkłady mogą mieć charakter świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego Wkład pieniężny występuje w postaci znaków pieniężnych wyrażonych w polskiej walucie, natomiast charakter wkładów niepieniężnych jest zróżnicowany, gdyż może stanowić zarówno świadczenie pracy lub usług jak i zbywalne prawa rzeczowe, obligacyjne lub prawa na dobrach niematerialnych.

Komandytariusz nieprowadzący działalności musi opłacać ZUS

Komandytariusz jako wspólnik w spółce prowadzi działalność gospodarczą i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu niezależnie od tego, czy faktycznie działalność prowadzi i uzyskuje przychody.

Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Każda spółka komandytowa ma obowiązek złożenia rocznego sprawozdania finansowego do właściwego sądu rejestrowego w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego. Sprawozdanie zostaje poddane badaniu biegłego rewidenta w przypadku kontynuacji działalności. Roczne sprawozdanie finansowe składa komplementariusz prowadzący sprawy spółki w terminie 15 dni od jego zatwierdzenia.

Opodatkowanie wniesienia know-how do spółki komandytowej

Czy wniesienie know-how aportem do spółki komandytowej jest opodatkowane przez komandytariusza, który nie jest podatnikiem VAT oraz nie prowadzi działalności gospodarczej?

Firmy spółek i ich skróty

Firma jako oznaczenie przedsiębiorcy określa spółki prawa handlowego. Firmę każdej ze spółek prawa handlowego reguluje Kodeks spółek handlowych.

Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

Zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców jest konieczne dla powstania spółki ze zdolnością prawną, podlegającej przepisom Kodeksu spółek handlowych.

Rejestracja spółek komandytowych a odpowiedzialność komandytariusza

Nieznajomość przepisów prawa handlowego może skutkować konsekwencjami na bardzo szeroką skalę. Tak właśnie dzieje się w przypadku niezachowania pewnych zasad podczas rejestracji spółki komandytowej.

Sprzedaż akcji po przekształceniu spółki a podatek dochodowy

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie na temat podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji przez spółkę osobową.

Kto reprezentuje spółkę komandytową?

Co do zasady spółkę komandytową reprezentują komplementariusze, którzy nie zostali wyłączeni od reprezentacji. Komandytariusze mogą reprezentować spółkę jako pełnomocnicy.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest jednym z typów spółki osobowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Skutki podatkowe wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej

Kwestia wątpliwości co do powstania po stronie wspólników obowiązku podatkowego od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po wniesieniu przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej stała się przedmiotem jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wydanej 7 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-1255/11/AK).

Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki

Komandytariusz ponosi odpowiedzialność jedynie do wysokości oznaczonej sumy komandytowej. Nie oznacza to jednak, że nie można prowadzić egzekucji z majątku komandytariusza.

Uprawnienia komandytariusza w spółce komandytowej

Spółka komandytowa jest spółką osobą, w której jeden co najmniej jeden wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem, a co najmniej jeden wspólnik do oznaczonej z góry sumy.

Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Prowadząc działalność gospodarczą w ramach spółek osobowych warto wiedzieć, iż w określonych sytuacjach wierzyciele będą mogli także sięgnąć do majątku wspólników. Jak i kiedy?

Co można wnieść aportem do spółki kapitałowej?

Nie każdy przedmiot i prawo może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

REKLAMA