Kategorie

Różnice w opodatkowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowej

Gabriela Polkowska
opodatkowanie spółki z o.o. i spółki komandytowej
ShutterStock
Przed rozpoczęciem działalności przedsiębiorca powinien szczegółowo przeanalizować dostępne formy prawne jej prowadzenia. W grę wchodzi w tym przypadku wiele czynników takich jak: organizacja przedsiębiorstwa, skala działania, wartość zawieranych zobowiązań, a także aspekty podatkowe. Niniejszy artykuł traktuje o podstawowych różnicach w opodatkowaniu spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pojęcie spółki komandytowej

Mimo nieco bardziej skomplikowanej struktury i sposobu prowadzenia niż w przypadku częściej spotykanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to spółka komandytowa znalazła na przestrzeni ostatnich lat wielu zwolenników. Jej istotą jest to, że jest ona spółką osobową, która powinna posiadać jednocześnie dwa typy wspólników, którzy prowadzą sprawy spółki. Są to następujące typy:

 • Komandytariusz (jego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona;
 • Komplementariusz (jego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest nieograniczona).

Spółka komandytowa może posiadać kilku komandytariuszy i komplementariusze.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W spółce komandytowej mamy do czynienia z brakiem wyodrębnionych organów, a sprawy spółki są prowadzone przez jej wspólników, co skutkuje względnie trwałym składem osobowym spółki i dużym znaczeniem każdego ze wspólników w prowadzeniu jej spraw. Spółka komandytowa jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawej, której Kodeks Spółek Handlowych przyznał podmiotowość prawną (może ona sama we własnym imieniu nabywać prawa oraz być stroną sporów sądowych).

Pojęcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z częściej spotykanych form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Charakteryzuje się brakiem odpowiedzialności wspólników ponad wniesione wkłady na kapitał zakładowy. Posiada zarząd, który odpowiada za prowadzenie spraw spółki. Może również posiadać radę nadzorczą, która nadzoruje działania zarządu.

Zmiana umowy spółki z o.o.

Opodatkowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako spółka kapitałowa prawa handlowego jest objęta podatkiem dochodowym CIT od osiągniętego zysku w wysokości 19%. Jednak z punktu widzenia właścicieli (wspólników) spółki krańcowa stopa podatkowa jest znacznie wyższa, gdyż opodatkowanie następuje na dwóch poziomach:

 • Na poziomie podatku CIT w sp. z o.o. w wysokości 19%;
 • Na poziomie podatek od dochodów kapitałowych (dywidendy) w przypadku wypłaty zysku spółki w wysokości 19%.

W razie osiągnięcia i wypłaty zysku w formie dywidendy możemy więc mówić o krańcowej stopie podatkowej dla przedsiębiorcy na poziomie 34,4% (1-(1-0,19)*(1-0,19)). W przypadku spółki jednoosobowej, czyli posiadającej tylko jednego wspólnika, będzie on traktowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą i zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Regulamin zarządu spółki z o.o.

Opodatkowanie spółki komandytowej

Spółka komandytowa, tak jak inne spółki osobowe (z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej) nie jest płatnikiem podatku dochodowego CIT. Płatnikiem podatku dochodowego są natomiast wspólnicy spółki komandytowej w zależności od przypisanego im udziału w zysku. Każdy ze wspólników, będący osobą fizyczną jest opodatkowany krańcową stopą 19%. Każdy ze wspólników spółki komandytowej będący osobą fizyczną traktowany jest jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, a więc zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Korzyści podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej


Optymalna konstrukcja spółki komandytowej

Spółka komandytowa łączy w sobie dwie istotne cechy spółek kapitałowych oraz spółek osobowych:

 1. Możliwość ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania
 2. Opodatkowanie jedynie na poziomie wspólników

Najprostsza przykładowa struktura spółki komandytowej, stanowiąca połączenie powyższych cech, może wyglądać następująco:

 1. Spółka komandytowa posiada dwóch komandytariuszy w postaci osób fizycznych, których zobowiązania są ograniczone;
 2. Spółka komandytowa posiada jednego komplementariusza w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest nieograniczona;
 3. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca jedynym komplementariuszem posiada dwóch wspólników, którzy jednocześnie są również komandytariuszami spółki komandytowej.

W przypadku tej przykładowej struktury spółki komandytowej dwóch przedsiębiorców kontroluje działalność całej spółki i prowadzi jej sprawy. W celu ograniczenia odpowiedzialności przedsiębiorców do niezbędnego minimum, kapitał zakładowy komplementariusza nie powinien być zbyt wysoki. Koszty prowadzenia działalności w takiej strukturze będą znacznie wyższe niż koszty prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na konieczność prowadzenia księgowości dwóch podmiotów i ich obsługi prawnej. 

Zobacz: Odpowiedzialność komplementariusza w spółce komandytowej

PRZYKŁAD

Rozpatrujemy dwie struktury, które osiągają zysk do opodatkowania na poziomie 1.000.000 zł.:

 1. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca dwóch wspólników z takim samym udziałem w zysku (po 50%).
 2. Spółka komandytowa posiadająca dwóch komandytariuszy, z których każdy posiada 49%  udziału w zysku oraz jednego komplementariusza w postaci spółki z o.o., który posiada 2%  udziału w zysku.

W pierwszym przypadku sp. z o.o. zapłaci 190.000 zł podatku CIT, a następnie wspólnicy zapłacą 19% od wypłacanego zysku w postaci dywidendy. W konsekwencji do obu wspólników trafi kwota 656.100 zł.

W drugim zaś przypadku komandytariusze zapłacą podatek dochodowy od 98% zysku spółki, a więc do obu wspólników w konsekwencji trafi 793.800 zł., a więc o niemal 21% więcej niż w pierwszym przypadku (przy pominięciu zysku komplementariusza).

*W powyższym przykładzie pominięto koszty stałe utrzymywania struktury.

Czy warto założyć spółkę komandytową?

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?