reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Różnice w opodatkowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowej

Różnice w opodatkowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowej

Przed rozpoczęciem działalności przedsiębiorca powinien szczegółowo przeanalizować dostępne formy prawne jej prowadzenia. W grę wchodzi w tym przypadku wiele czynników takich jak: organizacja przedsiębiorstwa, skala działania, wartość zawieranych zobowiązań, a także aspekty podatkowe. Niniejszy artykuł traktuje o podstawowych różnicach w opodatkowaniu spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pojęcie spółki komandytowej

Mimo nieco bardziej skomplikowanej struktury i sposobu prowadzenia niż w przypadku częściej spotykanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to spółka komandytowa znalazła na przestrzeni ostatnich lat wielu zwolenników. Jej istotą jest to, że jest ona spółką osobową, która powinna posiadać jednocześnie dwa typy wspólników, którzy prowadzą sprawy spółki. Są to następujące typy:

  • Komandytariusz (jego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona;
  • Komplementariusz (jego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest nieograniczona).

Spółka komandytowa może posiadać kilku komandytariuszy i komplementariusze.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W spółce komandytowej mamy do czynienia z brakiem wyodrębnionych organów, a sprawy spółki są prowadzone przez jej wspólników, co skutkuje względnie trwałym składem osobowym spółki i dużym znaczeniem każdego ze wspólników w prowadzeniu jej spraw. Spółka komandytowa jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawej, której Kodeks Spółek Handlowych przyznał podmiotowość prawną (może ona sama we własnym imieniu nabywać prawa oraz być stroną sporów sądowych).

Pojęcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z częściej spotykanych form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Charakteryzuje się brakiem odpowiedzialności wspólników ponad wniesione wkłady na kapitał zakładowy. Posiada zarząd, który odpowiada za prowadzenie spraw spółki. Może również posiadać radę nadzorczą, która nadzoruje działania zarządu.

Zmiana umowy spółki z o.o.

Opodatkowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako spółka kapitałowa prawa handlowego jest objęta podatkiem dochodowym CIT od osiągniętego zysku w wysokości 19%. Jednak z punktu widzenia właścicieli (wspólników) spółki krańcowa stopa podatkowa jest znacznie wyższa, gdyż opodatkowanie następuje na dwóch poziomach:

  • Na poziomie podatku CIT w sp. z o.o. w wysokości 19%;
  • Na poziomie podatek od dochodów kapitałowych (dywidendy) w przypadku wypłaty zysku spółki w wysokości 19%.

W razie osiągnięcia i wypłaty zysku w formie dywidendy możemy więc mówić o krańcowej stopie podatkowej dla przedsiębiorcy na poziomie 34,4% (1-(1-0,19)*(1-0,19)). W przypadku spółki jednoosobowej, czyli posiadającej tylko jednego wspólnika, będzie on traktowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą i zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Regulamin zarządu spółki z o.o.

Opodatkowanie spółki komandytowej

Spółka komandytowa, tak jak inne spółki osobowe (z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej) nie jest płatnikiem podatku dochodowego CIT. Płatnikiem podatku dochodowego są natomiast wspólnicy spółki komandytowej w zależności od przypisanego im udziału w zysku. Każdy ze wspólników, będący osobą fizyczną jest opodatkowany krańcową stopą 19%. Każdy ze wspólników spółki komandytowej będący osobą fizyczną traktowany jest jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, a więc zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Korzyści podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

opodatkowanie spółki z o.o. i spółki komandytowej
opodatkowanie spółki z o.o. i spółki komandytowej

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama