REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny, Wskaźniki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Powodów do zmartwień nie brakuje

W ciągu najbliższych dni inwestorzy nie odetchną ze spokojem. Nadal większość problemów czeka na rozwiązanie. Czwartkowy szczyt przywódców EU niewiele nowego wniósł do sytuacji na rynkach.

Jak rynki radzą sobie z kryzysem zadłużenia?

Ogłoszenie częściowego bankructwa Grecji wydaje się ekspertom finansowym coraz bardziej prawdopodobne, w Stanach Zjednoczonych Demokraci i Republikanie wciąż zajmują odmienne stanowiska w kwestii zadłużenia USA, jedynie Włosi wyjątkowo szybko zeszli z wokandy. Jak potoczą się losy tonących w długach gospodarek?

Jakie są alternatywy dla przewalutowania kredytu we franku?

Kredytobiorcy, zadłużeni w szwajcarskiej walucie, mają prawo czuć się zaniepokojeni wzrostem spłacanych rat. Jak obniżyć ratę kredytu we franku? Eksperci podpowiadają, że można wydłużyć okres kredytowania lub wymienić złotówki po niższym kursie poza bankiem.

W których bankach można dostać kredyt we franku?

Rekordowo wysokie notowania franka wydają się być wystarczającą zachętą do tego, aby zadłużyć się w szwajcarskiej walucie – kurs w końcu musi zacząć iść w dół. Jednak instytucje finansowe niechętnie przyznają kredyt w CHF – ponadto o pożyczkę mogą ubiegać się tylko osoby, posiadające wysokie zarobki. W których bankach mamy szansę na kredyt we franku?

REKLAMA

Hipoteka odwrócona - rozwiewamy wątpliwości

Coraz częściej słyszymy o hipotece odwróconej – rozwiązaniu finansowym, skierowanym do seniorów. Hipotek odwrócona wzbudza ożywioną dyskusję i budzi zainteresowanie – rośnie liczba osób po 65 roku życia, które z niego korzystają. Jakie są wady i zalety hipoteki odwróconej? Jak wyglądają aspekty prawne? W naszym tekście znajdziecie Państwo odpowiedzi od A do Z.

Do którego banku warto było udać się po kredyt w EUR w czerwcu 2011?

Nie zawsze trzeba zadłużać się w złotych. Którą ofertę kredytu walutowego wybrać? Jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać? Ekspert objaśnia zasady kredytowania w obcej walucie i doradza, która propozycja jest najlepsza.

Barack Obama chce szybkiego podniesienie limitu zadłużenia

Inwestorzy potraktowali słowa szefa Fed, który przyznał, że nie wyklucza możliwości dalszego luzowania polityki pieniężnej, za dobrą monetę. Ich zapał ostudziły potem sugestie, dotyczące podniesienia limitu zadłużenia USA – przypomnijmy, że deficyt budżetowy w czerwcu osiągnął już bilion.

Grecja, Włochy i Ameryka toną w długach

Już od dłuższego czasu uwagę inwestorów przykuwają limity zadłużenia i deficyty budżetowe trzech krajów: Grecji, Włoch i Ameryki. Rynki finansowe zaczynają obawiać się tego, jakie jeszcze problemy wypłyną na powierzchnię.

REKLAMA

Gdzie można było dostać najlepszy kredyt hipoteczny w czerwcu 2011?

Żeby dostać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach, trzeba się postarać. Banki częstokroć wymagają odpowiednich dochodów, założenia konta w jednym ze swoich oddziałów, zakupu pakietu ubezpieczeń lub innych produktów finansowych – wyliczają eksperci. Które oferty są najlepsze?

Prognozy dla amerykańskich spółek mogą być decydujące

Dziś poznamy pierwsze publikacje z serii danych, obrazujących stan amerykańskich firm. Kluczowe znaczenie dla koniunktury gospodarczej będą miały nie tyle wyniki przedsiębiorstw z przeszłości, co prognozy na przyszłość.

Opłakany stan amerykańskiego rynku pracy

Najświeższe dane z amerykańskiego rynku pracy zawiodły inwestorów. Na przekór prognozom ADP wypadły bardzo źle. Nie trudno więc zrozumieć, dlaczego giełdy doznały małego wstrząsu.

Co wybrać: wakacje kredytowe czy karencję?

Banki często nadużywają określenia „wakacje kredytowe”. Czym różni się karencja od wakacji kredytowych? Ekspert sprawdził, w jakich sytuacjach instytucje finansowe pozwalają klientowi odroczyć spłatę comiesięcznej raty, a kiedy możemy jedynie zawiesić spłatę części kapitałowej.

Głód inwestorów został rozbudzony

Chociaż w czwartek rano inwestorzy patrzyli z pewną dozą niepokoju na analizę techniczną, seria dobrych informacji pod koniec sesji wsparła popyt. Odcięcie dywidendy od KGHM, które nastąpiło w środę, pomogło niedźwiedziom zepchnąć WIG20 o blisko 30 pkt. Sztuczny dystans, dzielący indeks blue chipów od poziomu 2800 pkt., został jednak zmniejszony.

Rynkowa mieszanka zaskakujących informacji

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego w kwestii podniesienia stóp procentowych, które poszły w górę o o 25 p.b., osiągając 1,50 proc., była łatwa do przewidzenia. Nie dziwi więc fakt, że początkowo euro nie zareagowało na tę wiadomość. W pierwszych minutach konferencji prasowej z udziałem szefa ECB wspólna waluta w dalszym ciągu taniała.

Co dalej z Rodziną na Swoim?

Na początku czerwca 2011 roku, na 94. posiedzeniu Sejmu, 228 głosami „za”, nowy projekt „Rodziny na Swoim” trafił do Senatu. Jeśli prezydent również złoży podpis pod nowelizacją ustawy, zmiany mogą wejść w życie już w IV kwartale 2011 roku.

Debiut akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Obniżenie ratingu Portugalii i podwyżka stóp procentowych w Chinach stały się czynnikami, sprzyjającymi środowej korekcie spadkowej. Oliwy do ognia dolali Amerykanie – odnotowano słabsze dane na temat sektora usług w USA.

Jaka jest prognoza dla rynków towarowych?

Od 2010 roku nieprzerwanie utrzymuje się hossa na rynkach surowców. Eksperci podkreślają fakt, że od połowy 2010 roku indeks JPM Agriculture, obrazujący ceny produktów rolnych, poszedł w górę aż o 66%.

Czy bogatsi Europejczycy zawsze mają większe mieszkania?

Ubożsi mieszkańcy Austrii, Luksemburga i Belgii posiadają przeszło jeden pokój mniej niż zamożne rodziny, jak policzyli eksperci z Eurostatu. Czy poziom zarobków determinuje ilość pokoi w krajach, należących do Unii Europejskiej? W większości państw członkowskich dochód poniżej i powyżej progu ubóstwa determinuje ilość izb w mieszkaniu.

Portugalia kolejnym kandydatem na bankruta?

Jak tylko zostało osiągnięte porozumienie w kwestii Grecji, na horyzoncie pojawił się następny kandydat na chłopca do bicia. Jest nim Portugalia. Nie tyle jednak należy obawiać się reakcji na obniżenie ratingu tego kraju, co publikacji zza oceanu.

Niepewne losy Portugalii oddziałują na euro i złotego

W poniedziałek agencja Moody’s obniżyła rating Portugalii o cztery stopnie, do Ba2. Analistycy uznali, że obligacje tego państwa niewiele są warte. Kupując je można spekulować, czy inwestycja się zwróci.

Dlaczego podwyżki stóp procentowych ograniczają wysokość kredytów walutowych?

W ciągu pierwszego półrocza 2011 r. RPP czterokrotnie podniosła stopy procentowe w Polsce. Zdaniem ekspertów banki obniżały marże, aby zminimalizować skutki wprowadzonych zmian. Dlaczego instytucje finansowe nie mogą dłużej asekurować się w ten sposób?

Uczestnicy rynku czekają z handlem na Amerykanów

Z powodu obchodów Święta Niepodległości w USA dzisiejszy dzień na giełdzie upływał wyjątkowo spokojnie. Na bardziej zdecydowane zmiany przyjdzie nam poczekać do początku sesji azjatyckiej, a w najgorszym razie – europejskiej.

Ospały dzień na giełdzie

4 lipca Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości, toteż tamtejsze rynki były nieczynne. Z tego powodu aktywność inwestorów została poważnie ograniczona, a obroty na giełdzie okazały się minimalne. Również nasz parkiet poddał się ogólnie panującemu marazmowi.

Co warto sprawdzić przed udaniem się na wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe umożliwiają nam odroczenie spłaty kredytu hipotecznego w szwajcarskiej walucie nawet na 3 lata. Czy zawsze warto sięgnąć po takie rozwiązanie, gdy kurs franka jest wysoki? Ekspert finansowy wymienia plusy i minusy wakacji kredytowych.

Zaskakująco dobre dane z amerykańskiej gospodarki

Wskaźnik aktywności amerykańskiego przemysłu poszedł zdecydowanie w górę. Chociaż taki wynik nie spowoduje zwrotu w gospodarce USA, może on zostać zinterpretowany przez byki jako sygnał do działania.

Rynki zgodnie celebrowały wydarzenia ze świata polityki i ekonomii

Piątkowa sesja na giełdzie zdominowana była przez dwa tematy. Po przyjęciu przez Grecję programu oszczędnościowego, w czwartek inwestorom dopisały pozytywne nastroje, które utrzymywały się również dzisiaj. Atmosferę potęgowały umiarkowanie dobre publikacje makroekonomiczne.

W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

1 lipca Polska objęła prezydencję w Unii Europejskiej. Przez najbliższe pół roku mamy szansę na to, aby zrehabilitować wizerunek Polaka za granicą. Jak podają menedżerowie logistyki, w drugi kwartał wchodzimy ze słabszymi ocenami koniunktury w polskim przemyśle. Jakie problemy i zagrożenia dotykają nasz kraj?

3,7 tys. zł za metr kwadratowy w Chinach

Pierwszy dzień sesji w lipcu na rynkach finansowych rozpoczął się w spokojnych nastrojach. Po nerwowej atmosferze, która towarzyszyła głosowaniu greckich posłów, uczestnicy rynku zaczynają koncentrować się bardziej na kwestiach gospodarczych.

Czy da się usunąć negatywną historię kredytową z BIK?

Banki, aby zminimalizować ryzyko kredytowe, mają prawo do wglądu w historię spłacanych zobowiązań wnioskodawcy. Czy powinniśmy się martwić, jeżeli w przeszłości zdarzyło nam się przekroczyć termin płatności? Eksperci uspokajają, że nie – i to nawet przy poważniejszych opóźnieniach.

Czy mieszkania tanieją?

W czerwcu drugi miesiąc z rzędu powinny spadać ceny mieszkań w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Tłumacząc prognozy, eksperci wskazują na utrudniony dostęp do kredytów z rządową dopłatą. Jaki wpływ na ceny lokali mieszkaniowym będzie miał niedobór nieruchomości na polskim rynku?

Głosowanie w sprawie planu oszczędnościowego za nami

Inwestorzy nie są już trzymani w niepewności, związanej z sytuacją finansową Grecji. Plan oszczędnościowy został przyjęty przez grecki parlament. Wydarzenie to nie wywołało dużej euforii.

W jaki sposób partie polityczne chcą ulżyć kredytobiorcom?

W obliczu zbliżających się wyborów partie polityczne wymyślają coraz to nowe sposoby na to, jak pomóc kredytobiorcom, którzy zadłużyli się w obcej walucie. Według szacunków ekspertów w przypadku ok. 110 tys. umów kredytowych saldo kredytu przewyższa wartość nieruchomości. Czy likwidacja części opłat, spreadu bądź zamrożenie kursu pomogą rozwiązać problem?

Małe spółki nie są w formie

W maju GPW dobrze wypadała na tle rozwiniętych rynków akcji i rynków wschodzących. Niestety nie może pochwalić się podobnymi wynikami w ostatnich dniach. Nasz parkiet po raz kolejny wykazał się słabością we wtorek.

Kogo dotyczą zmiany w „Rodzinie na Swoim”?

Sejm przyjął na początku czerwca projekt nowelizacji ustawy, regulującej warunki programu „Rodzina na Swoim”. Który kredytobiorca będzie mógł liczyć na pomoc finansową Skarbu Państwa? Ekspert przypomina, że niektórzy powinni pośpieszyć się ze złożeniem wniosku o kredyt.

Słowa Wen Jiabao sprzyjają euro

Wczoraj WIG20 pokonał poziom 2800 pkt. Rynek znalazł się w najniższym położeniu od końca marca i widać pierwsze, wyraźniejsze sygnały do ewentualnego odreagowania. Sesja upłynęła jednak w miarę spokojnie, ponieważ zainteresowanie giełdowymi transakcjami jest umiarkowane.

Dlaczego raty kredytów złotowych idą w górę?

W lipcu osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w polskiej walucie, odczują skutki trzech podwyżek stóp procentowych w drugim kwartale 2011 roku. Dlaczego raty złotowych kredytów wzrosną prawie o 10 procent, w porównaniu z jesienią ubiegłego roku? Ekspert tłumaczy, w jaki sposób stawka WIBOR 3M wpływa na wysokość naszego zobowiązania.

Złoty może zyskiwać

We wtorek w centrum zainteresowania inwestorów znajdują się dwie kwestie. Po pierwsze, za dwa dni w USA dobiegnie końca program luzowania ilościowego QE2. Po drugie, raport GFK, ilustrujący nastroje niemieckich konsumentów, miał pozytywny wydźwięk.

Dodatkowe 120 miliardów dla Grecji

Dalsze spadki euro były hamowane przez takie czynniki jak „dobrowolne” wydłużenie wymagalności greckich papierów dłużnych przez francuskie banki, porozumienie w kwestii przyszłości pakietu ratunkowego dla Grecji oraz deklaracje Chin. Państwo Środka zobowiązało się do zaangażowania pokaźnych sum w zakup europejskiego długu.

Czy opłaca się zmniejszyć ratę kredytu kosztem większej kwoty zadłużenia?

Czy istnieje sposób na to, aby zmniejszyć wysokość raty i zwiększyć wysokość kredytu? Eksperci przekonują, że odpowiednia kalkulacja kredytu hipotecznego pozwala zaoszczędzić niebagatelną sumę pieniędzy. Jak rozsądnie ulokować nadmiar gotówki?

Wskaźnik niemieckiego biznesu lepszy od oczekiwań

Chociaż kwestia Grecji jest już przesądzona, sytuacja na rynkach ryzykownych aktywów w dalszym ciągu napawa pesymizmem. Coraz bardziej rzuca się w oczy fakt, że inwestorzy dużą wagę przywiązują do publikacji makroekonomicznych. Tymczasem doniesienia ze świata gospodarki mogą niepokoić.

Jakie są wady i zalety funduszy odwzorowujących zmiany indeksów DAX i S&P500?

Od 31 maja na Giełdzie Papierów Wartościowych można inwestować w fundusze, które pozwalają zarabiać na wzroście amerykańskiego indeksu S&P500 i niemieckiego DAX-a. Jakie są wady i zalety tych instrumentów finansowych? Eksperci przypominają, że w przypadku wspomnianych funduszy typu EFT należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyko walutowe.

Czarny czwartek na europejskich giełdach

Przebieg europejskich sesji w czwartek pozwala wczorajszy dzień ochrzcić mianem czarnego. Wczoraj zniżki sięgnęły 2 proc. Nowojorska giełda zdołała stawić opór dalszym spadkom - miejmy nadzieję, że jej śladami podąży Europa.

Aprecjacja szwajcarskiej waluty

Dzień wolny od pracy w Polsce sprawił, że nie zwracaliśmy przez moment uwagi na rynki finansowe. Tymczasem kurs franka pokonał z impetem poziom 1,20 i nie spoczął na tym osiągnięciu, co skutkuje nowymi rekordami złotego. W czwartek za franka płacono nawet 3,39 – i to nie tylko z powodu siły szwajcarskiej waluty, ale także ze względu na mniejszą płynność na rynku polskiego złotego.

Wolny spadek bezrobocia w Polsce

W maju stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,4 proc. Jednocześnie o 13,8 proc. zwiększyła się sprzedaż detaliczna, w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Jak podał GUS, stopa bezrobocia w maju wyniosła 12,2 proc., podczas kiedy w kwietniu znajdowała się na poziomie 12,6 proc.

Jakie koszty składają się na całościowy koszt kredytu hipotecznego?

Nie tylko oprocentowanie wpływa na cenę kredytu. Z jakich elementów składa się kredyt mieszkaniowy? Ekspert przypomina, jakie koszty wpływają na całościowy koszt naszego zobowiązania.

Regres na paryskim rynku nieruchomości

We wtorek notowania na GPW wypadły słabo na tle zagranicznych parkietów. Nasze indeksy traciły, podczas kiedy inne giełdy wykazały się siłą. WIG testował wsparcie na poziomie 48,8 tys. pkt.

QE2,5 następcą QE2?

Na godz. 20.15 zaplanowano konferencję prasową z udziałem Bena Bernanke. Szef Fed prawdopodobnie zapewni o pozostawieniu w obiegu pieniędzy, które wprowadzono w ramach stymulującego gospodarkę programu QE2. Kierunek dotychczasowej polityki monetarnej powinien zostać utrzymany w łagodniejszej wersji – nastąpi reinwestycja odsetek.

Czy Grecja zostanie pod kroplówką?

Na dziś zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu premiera Papandreu w greckim parlamencie. Bez poparcia opozycji Ateny nie dostaną pakietu pomocowego. Kurs eurodolara w dalszym ciągu idzie w górę.

Nadzieja na wzrosty utrzymuje się

W poniedziałek indeksy na amerykańskiej giełdzie zwyżkowały, co może sugerować chęć większego odreagowania. Przejawy optymizmu dało się zaobserwować na azjatyckich parkietach – jego oznak zaczęto również wypatrywać w Europie.

Dlaczego warto wybrać oprocentowanie oparte o WIBOR lub wskaźnik wzrostu cen?

Inflacja na poziomie 5 proc. stanowi wyzwanie dla osób, które pragną uchronić swoje oszczędności. Zdaniem ekspertów antyinflacyjna lokata przyniesie zwrot, znajdujący się 1,5 p.p. powyżej wskaźnika wzrostu cen, oprocentowanie zeszłorocznych obligacji Skarbu Państwa jest na poziomie 7,5 proc., a dłużne papiery korporacyjne przynoszą zyski rzędu 14,44 proc. Gdzie warto ulokować swoje pieniądze?

REKLAMA