REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynki zgodnie celebrowały wydarzenia ze świata polityki i ekonomii

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Początek drugiego półrocza rozpoczął się od zwyżek na prawie wszystkich parkietach w Azji, Europie i Ameryce.
Początek drugiego półrocza rozpoczął się od zwyżek na prawie wszystkich parkietach w Azji, Europie i Ameryce.

REKLAMA

REKLAMA

Piątkowa sesja na giełdzie zdominowana była przez dwa tematy. Po przyjęciu przez Grecję programu oszczędnościowego, w czwartek inwestorom dopisały pozytywne nastroje, które utrzymywały się również dzisiaj. Atmosferę potęgowały umiarkowanie dobre publikacje makroekonomiczne.

Pomimo ogólnie dobrej atmosfery, sprzyjającej wzrostom, WIG20 od rana trzymał się poziomu 2800 pkt., czyli dokładnie miejsca wczorajszego zamknięcia. Ani na akcjach, ani na złotym nie było najmniejszej reakcji, kiedy indeks PMI, prognozujący przyszły rozwój gospodarczy dla Polski, okazał się niższy niż oczekiwano. Praktycznie został on zignorowany, bo utrzymał się powyżej bariery 50 pkt., a ponadto analogiczne wskaźniki w Europie były dobre i zgodne z rynkowymi prognozami. Kolejna informacja dotyczyła stopy bezrobocia w Eurolandzie, pozostającej wciąż na poziomie 9,9 proc. Ten umiarkowanie dobry wynik, połączony z indeksami PMI, umacniał euro, jednak najważniejsze dane jak zawsze dotyczyły USA.

REKLAMA

Przeczytaj również: Czy da się zażegnać kryzys zadłużenia w Grecji?

Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan był minimalnie gorszy niż się spodziewano, bo wyniósł 71,5 pkt. i choć słabe humory nie świadczą dobrze o gospodarce, a dodatkowo do długoterminowej średniej brakuje mu blisko 20 pkt., to inwestorzy nie analizowali tej informacji specjalnie dokładnie, ponieważ chwilę później małą euforię wywołał indeks ISM, opisującym sektor produkcji w Stanach. Wyniósł on 55,3 pkt. czym wyraźnie przebił oczekiwania i potwierdził swoją korelację z wczorajszym odczytem Chicago PMI.

Polecamy serwis: Kursy walut

Zwyżki utrzymały się już do końca europejskiej sesji, co pomogło WIG20 zakończyć cały tydzień niewielkim wzrostem. Niestety, obroty okazały się analogiczne do piątkowych, bo na całym rynku handel wyniósł zaledwie 600 mln złotych, co umniejsza wagę oddalenia się od 2800 pkt. Ponadto trzeba się przygotować na prawdziwy dramat marazmu i spokoju – będziemy oglądać go już w poniedziałek, który jest dniem wolnym w USA, a to zawsze zmniejsza aktywność.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA