| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Rynki zgodnie celebrowały wydarzenia ze świata polityki i ekonomii

Rynki zgodnie celebrowały wydarzenia ze świata polityki i ekonomii

Piątkowa sesja na giełdzie zdominowana była przez dwa tematy. Po przyjęciu przez Grecję programu oszczędnościowego, w czwartek inwestorom dopisały pozytywne nastroje, które utrzymywały się również dzisiaj. Atmosferę potęgowały umiarkowanie dobre publikacje makroekonomiczne.

Pomimo ogólnie dobrej atmosfery, sprzyjającej wzrostom, WIG20 od rana trzymał się poziomu 2800 pkt., czyli dokładnie miejsca wczorajszego zamknięcia. Ani na akcjach, ani na złotym nie było najmniejszej reakcji, kiedy indeks PMI, prognozujący przyszły rozwój gospodarczy dla Polski, okazał się niższy niż oczekiwano. Praktycznie został on zignorowany, bo utrzymał się powyżej bariery 50 pkt., a ponadto analogiczne wskaźniki w Europie były dobre i zgodne z rynkowymi prognozami. Kolejna informacja dotyczyła stopy bezrobocia w Eurolandzie, pozostającej wciąż na poziomie 9,9 proc. Ten umiarkowanie dobry wynik, połączony z indeksami PMI, umacniał euro, jednak najważniejsze dane jak zawsze dotyczyły USA.

Przeczytaj również: Czy da się zażegnać kryzys zadłużenia w Grecji?

Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan był minimalnie gorszy niż się spodziewano, bo wyniósł 71,5 pkt. i choć słabe humory nie świadczą dobrze o gospodarce, a dodatkowo do długoterminowej średniej brakuje mu blisko 20 pkt., to inwestorzy nie analizowali tej informacji specjalnie dokładnie, ponieważ chwilę później małą euforię wywołał indeks ISM, opisującym sektor produkcji w Stanach. Wyniósł on 55,3 pkt. czym wyraźnie przebił oczekiwania i potwierdził swoją korelację z wczorajszym odczytem Chicago PMI.

Polecamy serwis: Kursy walut

Zwyżki utrzymały się już do końca europejskiej sesji, co pomogło WIG20 zakończyć cały tydzień niewielkim wzrostem. Niestety, obroty okazały się analogiczne do piątkowych, bo na całym rynku handel wyniósł zaledwie 600 mln złotych, co umniejsza wagę oddalenia się od 2800 pkt. Ponadto trzeba się przygotować na prawdziwy dramat marazmu i spokoju – będziemy oglądać go już w poniedziałek, który jest dniem wolnym w USA, a to zawsze zmniejsza aktywność.

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Początek drugiego półrocza rozpoczął się od zwyżek na prawie wszystkich parkietach w Azji, Europie i Ameryce.
Początek drugiego półrocza rozpoczął się od zwyżek na prawie wszystkich parkietach w Azji, Europie i Ameryce.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »