REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy da się usunąć negatywną historię kredytową z BIK?

Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Bank ma prawo odmówić cofnięcia zgody na przetwarzanie naszej historii kredytowej w BIK, jeżeli dopuściliśmy się rażących niedopatrzeń.
Bank ma prawo odmówić cofnięcia zgody na przetwarzanie naszej historii kredytowej w BIK, jeżeli dopuściliśmy się rażących niedopatrzeń.

REKLAMA

REKLAMA

Banki, aby zminimalizować ryzyko kredytowe, mają prawo do wglądu w historię spłacanych zobowiązań wnioskodawcy. Czy powinniśmy się martwić, jeżeli w przeszłości zdarzyło nam się przekroczyć termin płatności? Eksperci uspokajają, że nie – i to nawet przy poważniejszych opóźnieniach.

REKLAMA

Biuro Informacji Kredytowej (BIK), bardzo często mylone z Biurem Informacji Gospodarczej (BIG), zajmuje się gromadzeniem danych na temat aktualnie posiadanych oraz spłaconych i zamkniętych zobowiązań. Podczas wnioskowania o kredyt czy kartę kredytową, klienci wyrażają zgodę na przetwarzanie danych w trakcie trwania umowy oraz po wygaśnięciu danego zobowiązania. Ustawa o ochronie danych osobowych daje możliwość cofnięcia zgodny na przetwarzanie i wgląd w BIK, gdy umowa z bankiem zostanie rozwiązana.

REKLAMA

Jeżeli ktoś nie jest pewny, czy w przeszłości wszystkie swoje zobowiązania regulował terminowo, powinien to sprawdzić. Wnioskując o kredyt hipoteczny, warto wcześniej prześledzić swoją historię w Biurze Informacji Kredytowej. Umożliwia to pobranie bezpłatnego raportu. Uzyskanie wzglądu w swoje dane nic nie kosztuje, pod warunkiem, że dokonujemy tego nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Jeżeli przyszły kredytobiorca znajdzie w swojej historii negatywne zapisy, może spróbować je wykreślić. Ma taką możliwość w przypadku zamkniętych i spłaconych już pożyczek czy kredytów. Aby tego dokonać, należy złożyć w banku, który jest autorem feralnego dla nas wpisu, podanie o cofnięciu zgody na przetwarzanie historii w BIK. Bank, na podstawie prawa bankowego, może odmówić wykreślenia negatywnych informacji w przypadku, gdy klient wykazuje tendencje to nagminnej, nieterminowej spłaty, o czym może świadczyć historia innych zobowiązań. W razie odmowy wykreślenia bank ma prawo przechowywać informacje na temat naszej historii kredytowej przez 5 lat, co niekiedy skutecznie zamyka na jakiś czas drogę do kredytu.

Dowiedz się także: Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jednak w większości przypadków historia ta nie wydaje się na tyle skomplikowana, aby banki negatywnie rozpatrywały takie podania. Częstymi przypadkami złych wpisów są opłaty, naliczone za konta czy karty kredytowe, których nie używamy, a często w ogóle nie pamiętamy się o ich posiadaniu. Dość często w takich sytuacjach banki przychylnie podchodzą do sprawy. Przy dobrej argumentacji można próbować skutecznie usunąć z historii nawet windykację czy egzekucję kredytu. Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej został dokonany wpis.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku małżeństw, starających się o kredyt, czasem zdarza się, że jedno z małżonków posiada na tyle nieciekawą historię w BIK, iż proces usunięcia wpisów okazuje się niemożliwy. Ponieważ przy wspólnocie majątkowej nie można w pojedynkę zaciągnąć kredytu, jedynym rozwiązaniem jest ustanowienie rozdzielności majątkowej. Przy takim rozwiązaniu tylko jedna strona będzie posiadać zobowiązanie, a co za tym idzie, tylko ona będzie weryfikowana pod kątem historii BIK. To wyjście nie zamyka również drogi do preferencyjnego kredytu “Rodzina na Swoim”. Aby skorzystać z rządowego programu dofinansowania, nie można posiadać nieruchomości. Ustrój majątkowy nie ma w tym przypadku nic do rzeczy. Jedynym utrudnieniem w sytuacji rozdzielności majątkowej jest to, że trzeba, bez udziału partnera, wykazać się zdolność kredytową.

Wskazane jest, żeby osoby, które posiadają pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej, ujawniły ją. Zaszkodzić to nie zaszkodzi, a może czasem pomóc. Jeśli w przeszłości przytrafiło się kilka nam “wpadek”, nie należy się zniechęcać i porzucać nadziei na to, że bank nie wyda decyzji pozytywnej. Wystarczy odrobina cierpliwości i zaangażowania, aby utorować sobie drogę do nowego, własnego mieszkania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA