REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto wybrać oprocentowanie oparte o WIBOR lub wskaźnik wzrostu cen?

Michał Sadrak
Oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR pozwala uchronić nasze oszczędności przed inflacją.
Oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR pozwala uchronić nasze oszczędności przed inflacją.

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja na poziomie 5 proc. stanowi wyzwanie dla osób, które pragną uchronić swoje oszczędności. Zdaniem ekspertów antyinflacyjna lokata przyniesie zwrot, znajdujący się 1,5 p.p. powyżej wskaźnika wzrostu cen, oprocentowanie zeszłorocznych obligacji Skarbu Państwa jest na poziomie 7,5 proc., a dłużne papiery korporacyjne przynoszą zyski rzędu 14,44 proc. Gdzie warto ulokować swoje pieniądze?

Rynek lokat

REKLAMA

Najwyższa od sierpnia 2001 r. inflacja zasiała ziarno niepokoju wśród amatorów bezpiecznego oszczędzania na bankowych lokatach. Sens powierzania oszczędności bankom po raz kolejny stanął pod znakiem zapytania, bo tylko w czterech z nich udało się ochronić realną wartość zdeponowanych w maju ubiegłego roku środków. A to z pewnością nie pozostaje bez wpływu na skłonność do oszczędzania. Decyzję o całkowitej rezygnacji z odkładania wolnych środków lepiej wycofać, bo wciąż istnieją formy lokowania, które chronią przed inflacją. Zamiast pozostawać na łasce banków, wystarczy uzależnić wysokość odsetek od wskaźnika wzrostu cen lub stawki WIBOR, która odzwierciedla koszt pieniądza na rynku międzybankowym.

Najświeższym rozwiązaniem, które ma na celu chronić siłę nabywczą zdeponowanych w banku oszczędności, jest dwuletnia Lokata Antyinflacyjna o zmiennym oprocentowaniu, wprowadzona przez Idea Bank. Instytucja zobowiązuje się powiększać wskaźnik inflacji z poprzedniego miesiąca, ogłoszony przez Główny Urząd Statystyczny, o 1,5 p.p. premii i zachęca możliwością cokwartalnego zerwania lokaty bez utraty naliczonych odsetek. Z kolei Meritum Bank oferuje dwu- i trzyletni depozyt z oprocentowaniem, uzależnionym od sześciomiesięcznej stawki WIBOR. Premia wynosi odpowiednio 1 i 1,1 p.p., a oprocentowanie jest zmieniane co kwartał. Lokaty obu banków charakteryzują się kapitalizacją dzienną, więc klienci powinni mieć na uwadze plany Ministerstwa Finansów, które zakładają zmianę zasad zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku, określone w ordynacji podatkowej, począwszy od 1 stycznia 2012 r.. Od stawek rynku międzybankowego oprocentowanie wybranych lokat uzależniają również Bank BGŻ, Invest-Bank i Santander Consumer Bank. We wszystkich trzech przypadkach podstawą oprocentowania jest nie WIBOR, a WIBID – stawka niższa.

Przeczytaj również: Jaka decyzja zapadła w sprawie lokat antypodatkowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek obligacji

REKLAMA

Ubogą ofertę lokat ze zmiennym oprocentowaniem znacznie wyprzedzają obligacje. Konsumenci mogą wybierać zarówno wśród papierów Skarbu Państwa, jak i notowanych na rynku Catalyst obligacji spółdzielczych, komunalnych oraz korporacyjnych. Zyskowność cztero- i dziesięcioletnich obligacji, emitowanych przez Skarb Państwa, uzależniona jest od wskaźnika inflacji. Obecnie przy kupnie czteroletnich papierów, oprocentowanie w pierwszym (rocznym) okresie odsetkowym wynosi 5 proc. i składa się z 4,5 proc. inflacji oraz 0,5 p.p. marży. Ale już w kolejnych trzech latach marża będzie wyższa, bo wyniesie 2,5 p.p. W przypadku obligacji emerytalnych (dziesięcioletnich), kupowanych w czerwcu br., marża w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 1,25 p.p. ponad kwietniową inflację (4,5 proc. r/r), a w następnych latach – 3 p.p. Z reguły atrakcyjność obligacji skarbowych, indeksowanych wzrostem cen, rozpoczyna się od drugiego roku, bo wtedy ich marże są znacznie wyższe. Kupione w maju ubiegłego roku obligacje Skarbu Państwa, podobnie jak w przypadku większość lokat, przyniosły realną stratę.

Jednak wysoka inflacja w kwietniu br. i rozpoczęcie kolejnego okresu odsetkowego (z wyższymi marżami) skutkują oprocentowaniem o wiele atrakcyjniejszym od bankowych depozytów. Stawka na czteroletnich obligacjach z maja 2010 r. wynosi 6,8 proc., a na dziesięcioletnich – 7,3 proc. Jeszcze wyższym (o 0,2 p.p.) oprocentowaniem mogą cieszyć się klienci, którzy pożyczyli środki Skarbowi Państwa w czerwcu ubiegłego roku. Koszt przedterminowego wykupu obligacji 4-letnich to 1 zł, a dla obligacji emerytalnych 2 zł. W ofercie papierów skarbowych ze zmiennym oprocentowaniem można znaleźć również obligacje na krótszy termin – trzyletnie, oparte o WIBOR, ale o niższej zyskowności.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Papiery notowane na rynku Catalyst

REKLAMA

Zakup papierów dłużnych, notowanych na rynku Catalyst, w przeciwieństwie do obligacji Skarbu Państwa, wymaga rachunku maklerskiego, a czasem również odrobiny wiedzy. Jest to rozwiązanie bardziej pracochłonne, ale w zamian za włożony wysiłek inwestorzy otrzymują wyższe odsetki. Zdecydowana większość papierów o zmiennym oprocentowaniu oparta jest na sześciomiesięcznej stawce WIBOR. Przeciętna marża dla obligacji banków spółdzielczych wynosi obecnie 3,27 proc. ponad WIBOR 6M. Na obligacjach komunalnych można teoretycznie (bo ciężko kupić na rynku papiery po cenie nominalnej) zarobić o 2,89 p.p. więcej niż wynosi półroczna stawka rynku międzybankowego. Wśród obligacji komunalnych, tylko Gmina Ustronie Morskie ustala oprocentowanie na podstawie trzymiesięcznego WIBOR-u. Najzyskowniejszą grupą papierów, notowanych na Catalyst, są obligacje korporacyjne (emitowane przez spółki), gdzie premia ponad półroczny WIBOR wynosi 4,66 p.p. i 6,47 p.p. ponad kwartalny. Rekordzista (Navi Group S.A.) płaci nawet 10 p.p. ponad WIBOR 3M. Dłużne papiery korporacyjne należą do najmniej bezpiecznego rodzaju obligacji detalicznych, więc niezbędna może okazać się umiejętność analizy sprawozdań finansowych. O ryzyku, jakie niesie za sobą inwestycja w papiery korporacyjne, przekonali się obligatariusze spółki Anti S.A., która niedawno odroczyła termin wykupu obligacji.

O ile założenie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem lub inwestycja w obligacje Skarbu Państwa do skomplikowanych nie należą, to już w przypadku papierów, notowanych na rynku Catalyst, należy znać podstawy obrotu, liczenia rentowności inwestycji czy chociażby wybrać odpowiedni moment na zakup. Nabycie tej wiedzy do trudnych nie należy, a na pewno prowadzi do większej niezależności, ponieważ nie trzeba już pozostawać na łasce banku, dla którego zapewnienie klientom ochrony przed inflacją do celów pierwszorzędnych nie należy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

REKLAMA