REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Głód inwestorów został rozbudzony

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Po zniżce, sięgającej 30 pkt., WIG20 szybko zaczął odrabiać straty.
Po zniżce, sięgającej 30 pkt., WIG20 szybko zaczął odrabiać straty.

REKLAMA

REKLAMA

Chociaż w czwartek rano inwestorzy patrzyli z pewną dozą niepokoju na analizę techniczną, seria dobrych informacji pod koniec sesji wsparła popyt. Odcięcie dywidendy od KGHM, które nastąpiło w środę, pomogło niedźwiedziom zepchnąć WIG20 o blisko 30 pkt. Sztuczny dystans, dzielący indeks blue chipów od poziomu 2800 pkt., został jednak zmniejszony.

Dzisiejsze dane makro, w przeciwieństwie do wtorkowych, były całkowicie po stronie popytu. Najpierw publikacja z Niemiec wykazała, że tamtejsza produkcja przemysłowa w ostatnim miesiącu wzrosła o 1,2 proc., co po pierwsze było istotnie lepsze od oczekiwań, a po drugie pozwoliło rynkowi zapomnieć o niedawnych, fatalnych danych o sprzedaży detalicznej. Następnie decyzje Banków Centralnych strefy euro i UK potwierdziły, że nie trzeba się obawiać szybkiego wzrostu stóp procentowych. Bank Anglii, mimo rekordowo wysokiej inflacji, pozostawił stopy na dotychczasowym poziomie, a decyzja ECB o podwyżce stóp procentowych do 1,5 proc. była całkowicie zgodna z rynkowym konsensusem. Jednak słowa prezesa Tricheta można było śmiało interpretować tak, że teraz czeka nas dłuższa przerwa w działaniach banku. Być może nawet do października lub listopada.

REKLAMA

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Dobrą atmosferę podgrzały jeszcze dwie informacje zza oceanu. Amerykańskie sieci handlowe zapowiedziały pozytywne wyniki z czerwca (czyli pośrednio za drugi kwartał), ale prawdziwy szok wywołał raport ADP, zapowiadający wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w Stanach. Ponad 157 tysięcy, przy prognozach dwukrotnie mniejszych, wywołało prawdziwą euforię, której nie zatrzymała wciąż wysoka liczba nowych, tygodniowych zasiłków dla bezrobotnych, sięgająca 418 tysięcy. Po raporcie ADP zachodnie giełdy wyraźnie zyskały, a WIG20 osiągał kolejne maksima.

Polecamy serwis: Kursy walut

Sesja wyglądałaby świetnie, gdyby nie drobny niuans. Taki optymizm powinien być potwierdzony obrotami, a tymczasem były one nieznacznie wyższe od wczorajszych. Mimo to czwartkowe wzrosty stanowią doskonałą zapowiedź jutrzejszych zwyżek i osiągnięcia pierwszego, istotnego punktu na drodze do letniej hossy, którym będzie 2850 pkt. W realizacji tego scenariusza mogą niestety przeszkodzić dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Złe przeszkodzą na pewno, bo dzisiejsze dane makro rozbudziły apetyty na więcej, ale nawet zadowalający odczyt jest w stanie sprawić, że po dwóch wybitnie wzrostowych tygodniach w USA gracze w końcu dojdą do wniosku, iż po kupowaniu plotek trzeba sprzedawać fakty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA