| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Co wybrać: wakacje kredytowe czy karencję?

Co wybrać: wakacje kredytowe czy karencję?

Banki często nadużywają określenia „wakacje kredytowe”. Czym różni się karencja od wakacji kredytowych? Ekspert sprawdził, w jakich sytuacjach instytucje finansowe pozwalają klientowi odroczyć spłatę comiesięcznej raty, a kiedy możemy jedynie zawiesić spłatę części kapitałowej.

Niemal każdego roku w okresie urlopowym jak bumerang wśród części kredytobiorców powraca chęć przesunięcia terminu spłaty comiesięcznych rat. Zabieg ten, jako ulga dla domowego budżetu, najczęściej stosowany jest przez posiadaczy kredytów mieszkaniowych. Tymczasem w wybranych bankach również właściciele pożyczek gotówkowych mogą liczyć na chwilową przerwę w spłacie.

Nim jednak zdecydujemy się wysłać nasze konsumpcyjne zadłużenie na wakacje, warto sprawdzić, czy przesunięcie terminu spłaty rozumiemy podobnie jak bank. Bowiem już na wstępie należy zaznaczyć, że nazwa „wakacje kredytowe”, stosowana do określenia odroczenia spłaty comiesięcznej raty, często jest nadużywana. Prawdziwymi wakacjami kredytowymi powinno być zawieszenie spłaty całej raty, czyli zarówno kapitału, jak i odsetek. Natomiast na ogół klienci lub nawet banki pod tą definicję podciągają również karencję, czyli zawieszenie wyłącznie spłaty części kapitałowej raty, co może prowadzić do nieporozumień z opóźnieniami w spłacie i wpisaniem na listę dłużników włącznie.

Wśród banków, udzielających kredytów gotówkowych klientom detalicznym, znajdziemy kilka instytucji, które pozwalają skorzystać z wakacji kredytowych (zawieszenie całej raty). Główna różnica pomiędzy bankami polega na częstotliwości i długości korzystania z przerwy w spłacie. Alior Bank pozwala zawiesić maksymalnie trzy raty. Można tego dokonać jednorazowo lub zdecydować się na trzy (osobne) jednomiesięczne przerwy. Z przerwy w Banku Pocztowym mamy prawo skorzystać cztery razy w całym okresie kredytowania. Jednak pomiędzy każdym, maksymalnie dwumiesięcznym zawieszeniem, musi być co najmniej rok przerwy. Zawieszenie raty kapitałowo-odsetkowej w Euro Banku możliwe jest najwcześniej po sześciu miesiącach spłaty kredytu. Po tym czasie raz do roku można liczyć na jednomiesięczne wakacje kredytowe, których koszt wynosi 9,5 zł. Pół roku terminowej spłaty kredytu do skorzystania z pierwszej przerwy wymaga również Getin Bank, gdzie z wakacji skorzystamy nawet dwa razy w roku, ale między pierwszą a drugą przerwą musi minąć co najmniej kwartał. Z kolei Meritum Bank pozwala zawiesić spłatę jednej raty co pół roku. Natomiast PKO Bank Polski deklaruje możliwość zawieszenia raty kapitałowo odsetkowej (po spłaceniu 12 rat) nawet na pół roku. Jednak może się to wiązać z dotkliwymi dla klienta kosztami, ponieważ przyjdzie mu zapłacić za aneks do umowy (50 zł), zmianę harmonogramu spłaty (100 zł) oraz prowizję za zawieszenie (3 proc., min. 50 zł od kwoty rat podlegających zawieszeniu).

Dowiedz się także: Kiedy warto spłacić przed czasem kredyt hipoteczny?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »