REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Niemcy i Francja rolują posiadane udziały w greckim długu.
Niemcy i Francja rolują posiadane udziały w greckim długu.

REKLAMA

REKLAMA

Dalsze spadki euro były hamowane przez takie czynniki jak „dobrowolne” wydłużenie wymagalności greckich papierów dłużnych przez francuskie banki, porozumienie w kwestii przyszłości pakietu ratunkowego dla Grecji oraz deklaracje Chin. Państwo Środka zobowiązało się do zaangażowania pokaźnych sum w zakup europejskiego długu.

Strefa euro musi wprowadzić procedurę wyjścia z obszaru wspólnej waluty – takie remedium na europejskie problemy przedstawił ostatnio George Soros. Brak odpowiedniego mechanizmu może doprowadzić do upadku całego systemu finansowego. Soros wie, co mówi. W 1992 roku, gdy Wielka Brytania uczestniczyła w poprzedzającym euro mechanizmie kursowym ERM, kierowany przez Sorosa fundusz Quantum zmusił Brytyjczyków do dewaluacji funta i opuszczenia ERM.

REKLAMA

Notowaniom wspólnej waluty nie pomogła deklaracja Chin, „dobrowolna” zgoda banków niemieckich i francuskich na zrolowanie długu Grecji, ani też zgoda europejskich liderów politycznych co do kolejnego pakietu pomocowego. Premier Wen obiecał przeznaczenie wielu miliardów euro na zakup europejskich papierów dłużnych, dodając, że Chiny są długoterminowym inwestorem na europejskim rynku krajowego długu.

Przeczytaj również: Jakie tendencje utrzymywały się na rynku walutowym pod koniec maja?

Po tym, jak niemieckie banki zgłosiły się na ochotnika do wydłużenia wymagalności (zrolowania) posiadanego udziału w greckim długu, według dzisiejszych doniesień, na podobny krok zdecydowały się banki francuskie. Oczywiście o żadnej dobrowolności nie ma mowy, Francuzi po prostu wiedzą, że lepiej ponieść mniejsze, kontrolowane straty, niż pozwolić Atenom upaść i narazić się na niekontrolowane straty. Działania banków francuskich można zrozumieć tym bardziej, że politycy europejscy porozumieli się w kwestii udzielenia Grekom dodatkowego, 120-miliardowego wsparcia finansowego. Pod warunkiem przeforsowania w środę i czwartek pakietu dodatkowych cięć fiskalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Inwestycje

Analiza techniczna nie daje jednoznacznych wskazań. Pokazuje jednak, że bardziej prawdopodobne są dalsze spadki eurodolara. Wskaźnik siły trendu ADX sygnalizuje, po pierwsze, trend spadkowy (przecięcie od dołu zielonej linii przez czerwoną), a po drugie, rosnącą siłę trendu. Obecnie kurs znalazł wsparcie w obszarze 1,4096 -1,4150. W tym rejonie znajduje się zasięg 61,8% poprzedniej fali spadkowej (nr 4) oraz zniesienie Fibo 38,2% całej fali wzrostów, jaka dokonała się od stycznia br. W dniu dzisiejszym na wykresie rysuje się formacja przenikania, która jest sygnałem odejście od spadków. Jednakże, zarówno fakt wzrostu wskaźnika ADX, jak i to, że ostatnie wzrosty (zakończone 7 czerwca falą nr 5) dopełniły pięciofalową strukturę zwyżek, pozwala sądzić, że bariera 1,40 zostanie przełamana, a kurs głównej pary rynku Forex dojdzie (co najmniej) do 1,3662-1,3725. Potwierdza to również położenie kursu EUR/USD, który od czwartku znajduje się poniżej przesuniętej średniej kroczącej.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA