REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto sprawdzić przed udaniem się na wakacje kredytowe?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Skorzystanie z wakacji kredytowych pociąga za sobą dodatkowe koszty.
Skorzystanie z wakacji kredytowych pociąga za sobą dodatkowe koszty.

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje kredytowe umożliwiają nam odroczenie spłaty kredytu hipotecznego w szwajcarskiej walucie nawet na 3 lata. Czy zawsze warto sięgnąć po takie rozwiązanie, gdy kurs franka jest wysoki? Ekspert finansowy wymienia plusy i minusy wakacji kredytowych.

REKLAMA

Na widok kursu franka na poziomie ok. 3,35 zł, części kredytobiorców przychodzi do głowy pomysł, aby zaczekać ze spłatą raty do momentu, gdy kurs będzie niższy. Eksperci finansowi zwracają jednak uwagę na to, że brak dokonanej w terminie płatności, bez konsultacji z bankiem, nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż spowoduje, że instytucja finansowa naliczy nam wysokie odsetki karne. Dodatkowo może wpisać nasze opóźnienie do BIK-u.

REKLAMA

Jeśli ktoś wierzy, że kurs franka w najbliższym czasie spadnie i chciałby zaczekać ze spłatą raty, może skorzystać z tzw. wakacji kredytowych, czyli możliwości przesunięcia jednej lub kilku rat. Standardowo sięga się po nie np. wówczas, gdy kredytobiorca traci pracę. Dzięki przesunięciu raty mamy czas na znalezienie nowego zatrudnienia, a zachowane pieniądze możemy przeznaczyć na życie. Zazwyczaj nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby na wakacje kredytowe udać się po to, aby zaczekać, aż spadnie kurs franka. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach.

REKLAMA

Przede wszystkim nie mamy pewności, czy za miesiąc kurs rzeczywiście będzie niższy. Może się okazać jeszcze wyższy. Dodatkowo, wakacje kredytowe nie powodują, że rata przepada, zostaje ona jedynie przesunięta. W rezultacie kredyt będziemy spłacać dłużej. Istnieje też inna możliwość ominięcia wysokiego kursu franka. Dla przykładu, w BNP Paribas zawieszenie spłaty raty nie zmienia ostatecznej daty spłaty kredytu. Niespłacona rata zostaje więc podzielona i dodana do kolejnych.

Skorzystanie z wakacji kredytowych wiąże się z kosztami. Po pierwsze, od niespłaconego kapitału dalej będą naliczane odsetki. To zwykle nie stanowi jednak problemu, gdyż obecnie oprocentowanie większości kredytów we frankach jest bardzo niskie. Gorzej, jeśli za skorzystanie z wakacji bank nalicza prowizję lub opłatę za aneks. Dla przykładu, BOŚ udziela najdłuższych wakacji kredytowych – nawet 3-letnich – ale każe sobie za to zapłacić prowizję, która w najlepszym przypadku wyniesie 200 zł. Nawet jeśli kurs franka spadnie, to raczej nie na tyle, aby zrekompensować tak wysokie koszty.

Dowiedz się także: Które banki oferują kredyty o stałej stopie oprocentowania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też wspomnieć, że w części banków wakacje kredytowe polegają na odroczeniu tylko części raty – kapitału, a odsetki trzeba spłacać. Tak jest np. w BZ WBK czy Euro Banku. W rezultacie, jeśli oprocentowanie kredytu jest wyższe niż 2,3% (przy okresie 30 lat), to w początkowym okresie spłaty udział odsetek w racie będzie wyższy od kapitału. Jeśli więc kredyt we frankach został zaciągnięty z wysoką marżą i dodatkowo w banku, który pozwala odroczyć tylko spłatę kapitału, wakacje kredytowe niewiele pomogą.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Nie wszyscy kredytobiorcy mają możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Część banków standardowo nie oferuje bowiem takiej możliwości. Tak jest np. w mBanku czy Raiffeisen Banku. Należy jednak zaznaczyć, że kiedy pojawia się poważna przyczyna problemów ze spłatą należności, np. choroba czy utrata pracy, banki idą zwykle na rękę klientowi i zgadzają się na odroczenie spłaty. Zazwyczaj wymaga to jednak podpisania aneksu do umowy kredytowej.

W kontekście wakacji kredytowych warto też wspomnieć o ofercie Polbanku. Instytucja ta proponuje „Elastyczny kredyt hipoteczny”. Standardowo pozwala on nie tylko nie płacić jednej raty w roku, ale także zmieniać wysokość do 6 rat w każdym roku. Raty można więc zwiększać, jeśli przewidujemy, że kurs będzie po naszej myśli lub zmniejszać, jeśli spodziewamy się niekorzystnej ceny franka. Także w tym przypadku niespłacone części raty lub rat oczywiście trzeba spłacić później.

Na koniec warto również wspomnieć o możliwości spłaty rat bezpośrednio we frankach. Wtedy po pierwsze możemy kupić walutę tam, gdzie jest najtańsza. Po drugie, gdy kurs jest niższy, zyskujemy możliwość kupna większej ilości franków, która wystarczy na kilka najbliższych rat. Aby z takiego udogodnienia skorzystać, należy złożyć w banku odpowiednią dyspozycję. Wcześniej warto jednak sprawdzić warunki oferty. Co prawda wszystkie banki muszą nam umożliwić kupno waluty na rynku. Niestety, część instytucji nalicza z tego tytułu prowizję. Dodatkowo nie wszystkie banki przyjmą w kasie franki i wtedy trzeba je przekazywać przelewem, co nie zawsze jest tanie.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA