REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszty podatkowe, Umowa leasingu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są skutki umownego prawa odstąpienia od umowy?

Zawierając umowę strony tej umowy mogą zastrzec możliwość odstąpienia od niej. Jakie ma skutki zawarcie takiej możliwości w umowie?

Kiedy wydatki na mieszkanie są kosztem firmy?

Prowadząc firmę wydatki związane z bieżącą eksploatacją mieszkania, w którym prowadzisz działalność gospodarczą zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Jakie konkretnie wydatki zalicza się do kosztów bieżących? A co w sytuacji, kiedy w mieszkaniu w którym prowadzisz działalność jednocześnie mieszkasz?

Czy członkowskie składki są kosztem firmowym?

Decyzja o uczestniczeniu w organizacjach zrzeszających przedsiębiorców łączy się z koniecznością opłacania składek. Z uwagi na to, że przynależność do nich nie jest obowiązkowa,  to wydatki na nie uznawane są za koszty jedynie w części.

Koszty i wydatki w księgowości polskiej, unijnej i amerykańskiej

Koszty i wydatki w dużym stopniu wpływają na finanse firmy, ponieważ zmniejszają kwotę od której oblicza się należy podatek dochodowy.

REKLAMA

Jakie są zalety posiadania CB radia przez firmę transportową?

Posiadanie CB radia nie wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia, a jego posiadanie przy prowadzeniu niektórych rodzajów działalności gospodarczej może okazać się uzasadnionym kosztem. Taka sytuacja oznacza, że CB radio może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Czy można wrzucić w koszt opłatę wstępną w leasingu

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie wpłynął na urzędy skarbowe, które w dalszym ciągu utrzymują, że opłaty wstępnej w umowie leasingu nie można wrzucić w koszty firmy jednorazowo. Jest jednak sposób na pogodzenie interesów przedsiębiorców i fiskusa.

Czy wydatki na catering są kosztem uzyskania przychodu?

Spotkania prezentujące produkty, czy usługi danej firmy, jak również organizowane przez firmę szkolenia wymagają niejednokrotnie skorzystania z usług cateringowych. Przy spełnieniu kilku warunków istnieje możliwość zaliczenia tego rodzaju wydatków do kosztów uzyskania przychodów firmy.

Co zrobić, gdy kończy się umowa leasingu

Zawierając umowę leasingu warto zastanowić się nad tym, jakie kroki należy podjąć przed jej zakończeniem. Jakie są możliwości? Przeczytaj.

REKLAMA

Czy polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu

Niemal każdy przedsiębiorca wykorzystuje do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej samochód – czy to będący środkiem trwałym stanowiącym majątek firmy, czy też na podstawie różnych umów dzierżawy lub najmu – oraz opłaca przynajmniej polisę odpowiedzialności cywilnej. Czy wobec tego polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu?

Wydatki na rzecz udziałowca jako koszty uzyskania przychodów

Wspólnik był członkiem zarządu spółki, natomiast z chwilą nabycia uprawnień emerytalnych zakończył pracę w spółce. Spółka powierzyła mu jednak pewne zadania (m.in. koordynacja inwestycji oraz programu rozwoju spółki, nadzór nad pracami, organizowanie współpracy z zagranicznymi inwestorami), ściśle związane z prowadzoną przez spółkę działalnością. W zamian za wykonanie tych zadań, wspólnikowi zostaną zwrócone wydatki (udokumentowane) poniesione na eksploatację samochodu służbowego, telefonu komórkowego, delegacje – czy wydatki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodu dla Spółki?

Czy prowadząc działalność wszystko wliczymy w koszty

Często  spotykamy się ze stwierdzeniem, że prowadząc własną działalność gospodarczą praktycznie wszystko możemy „wrzucić w koszty”. Ale czy w tym przypadku mamy do czynienia z faktem, a może raczej kolejnym mitem towarzyszącym zakładaniu własnej firmy?

Czy można sprzedawać towary poniżej kosztów ich wytworzenia?

W systemie gospodarki wolnorynkowej, przedsiębiorcy rozpoczynający własną działalność często starają się przyciągnąć klientów przez obniżanie cen. Czasami stworzenie polityki cenowej korzystniejszej niż konkurencja niesie za sobą konieczność sprzedaży poniżej kosztów wytworzenia danego produktu lub świadczenia usługi. Czy takie działanie jest dopuszczalne?

Ewidencja wydatków poniesionych na samochód

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić prowadzenie działalności gospodarczej bez wykorzystywania samochodu osobowego. W firmach jednoosobowych najczęściej używany jest prywatny samochód dla celów służbowych, z kolei w większych podmiotach samochód może stanowić majątek firmy albo może być leasingowany lub użytkowany na podstawie innych umów cywilnoprawnych.

Umowa sprzedaży samochodu

Umowa sprzedaży samochodu jest jedną z cywilnoprawnych umów, która zaliczana jest do szerokiej grupy umów sprzedaży. Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Najpopularniejsze umowy sprzedaży

Sprzedaż i usługi to najczęściej tym zajmują się przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze umowy sprzedaży, zapoznaj się także z naszą bazą umów sprzedaży.

Klasyfikacja leasingu

Rozliczenie leasingu według podstaw określonych w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości wymaga odpowiedniego jego sklasyfikowania.

Zakup drukarki komputerowej przy braku komputera a koszty

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie firmę bez minimum jednego komputera, drukarki a często również innych tego typu sprzętów.

Możesz wręczyć klientowi prezent nie droższy niż 200 zł bez PIT-8C

Do 200 złotych (czyli o 100 zł więcej) wynosić będzie od 20 maja 2010 r. limit wartości upominków (i innych świadczeń) wręczanych w celach promocyjnych i reklamowych przez przedsiębiorców swoim klientom i kontrahentom.

Czy koszty ubezpieczenie samochodu są kosztami podatkowymi?

Co do zasady odpowiedź na pytanie tytułowe jest twierdząca. Koszty ubezpieczenia samochodu firmowego przedsiębiorca może wrzucić do kosztów uzyskania przychodu. Są jednak wyjątki od tej zasady.

Podróże lotnicze przełożonego

Jeśli Twój szef często lata służbowo najczęściej linie lotnicze proponują przeloty w klasie business, która zapewnia wysoki standard podróży.

Przykład rozliczenia delegacji

Wyjazd służbowy wiąże się z pewnymi obowiązkami pracodawcy, który musi m.in. rozliczyć się z pracownikiem i zwrócić mu koszty poniesione na przejazdy. Poniżej przedstawiamy jeden ze sposobów takiego rozliczenia.

Choroba podczas delegacji służbowej

W przypadku zachorowania za granicą w trakcie odbywania podróży służbowej, pracownikowi należy się zwrot udokumentowanych kosztów leczenia – na podstawie rachunku ze szpitala, rachunku za wizytę u lekarza itp.

Dokumentowanie kosztów uzyskania przychodów

Właściwe udokumentowanie wydatku zabezpiecza podatnika przed kwestionowaniem jego zaliczenia do kosztów podatkowych przez organy skarbowe.

Za używanie przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych trzeba się rozliczyć

Występujące na szeroką skalę używanie przez pracowników samochodów służbowych, bardzo często jest związane z charakterem wykonywanej pracy. Problem pojawia się w sytuacji, gdy pracownik uzyskuje od pracodawcy zgodę na wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych.

Zwrot kosztów używania przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych zwolniony z PIT

Prowadzę małą firmę i zatrudniam jednego pracownika. Z pracownikiem tym podpisałem umowę o używanie samochodu osobowego do celów służbowych. Pracownik wyjeżdża poza siedzibę firmy średnio trzy razy w tygodniu w celu obsługi klientów. Na podstawie przedstawionej ewidencji przebiegu pojazdu wypłacam pracownikowi zwrot kosztów używania jego samochodu. Czy zwracane pracownikowi kwoty z tytułu używania samochodu są zwolnione z PIT?

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy leasingowej

Umowa leasingowa składa się z części głównej, harmonogramu opłat, warunków ogólnych oraz innych dokumentów typu protokół zdawczo-odbiorczy, porozumienia co do rozliczenia opłat wstępnych, deklaracja wekslowa itp.

Sprzedaż samochodu po okresie umowy leasingu a korekta VAT

Spółka dokonała zakupu samochodu z prawem do odliczenia 100 proc. podatku naliczonego zawartego w jego cenie i po upływie okresu obowiązywania umowy chce sprzedać pojazd. W takiej sytuacji istnieją wątpliwości co do sposobu korekty podatku naliczonego.

Co z korektą VAT przy sprzedaży samochodu po okresie umowy leasingu?

W przypadku, gdy spółka zakupiła samochód z prawem do odliczenia 100 proc. podatku naliczonego zawartego w jego cenie chce sprzedać pojazd po upływie okresu trwania umowy mogą pojawić się wątpliwości dotyczące sposobu korekty podatku naliczonego.

Korzyści wynikające z zastosowania amortyzacji jednorazowej

Amortyzacja jednorazowa jest to zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów całości ceny nabycia środka trwałego. Jednorazowo można wrzucić w koszty wydatki na zakup środków trwałych z grup 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych z wyłączeniem samochodów osobowych.

Wybór źródła finansowania a koszty uzyskania przychodu

Zamierzam kupić pojazd i potrzebuję kosztów - z jakiego produktu powinienem skorzystać ?

Jak zaliczyć do kosztów urządzenie UPS

Kupiliśmy urządzenie UPS podtrzymujące zasilanie w sytuacjach awaryjnych. Czy można zaliczyć ten wydatek bezpośrednio do kosztów?

Telefon prywatny do kosztów firmy

Jestem przedsiębiorcą. Czy koszty rozmów w sprawach firmowych z prywatnego telefonu mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów firmowych?

Skutki podatkowe przedłużenia umowy leasingowej

W przypadku gdy spółka zamierza zmienić warunki umowy kredytowej, w wyniku których ulegnie zmianie okres trwania umowy leasingu pojawia się wątpliwość, czy dla celów podatkowych należy przyjąć, że została zawarta nowa umowa leasingowa.

Sprzedaż samochodu po okresie umowy - korekta VAT

Spółka dokonała zakupu samochodu z prawem do odliczenia 100 proc. podatku naliczonego zawartego w jego cenie i po upływie okresu obowiązywania umowy chce sprzedać pojazd. W takiej sytuacji istnieją wątpliwości co do sposobu korekty podatku naliczonego.

Wystawienie zbiorczej faktury VAT przy zmianie limitu przebiegu auta

Czy zmiana limitu kilometrów przebiegu samochodu w trakcie trwania umowy leasingu pociąga za sobą obowiązek korekty wszystkich uprzednio wystawionych faktur? Eksperci odpowiadają na jakie są zasady wystawienia zbiorczej faktury VAT przy zmianie limitu przebiegu auta.

Spłata rat leasingowych w walucie obcej

Przepisy podatkowe nie zabraniają wystawiania faktur w walucie obcej. W praktyce jednak wystawianie faktur w PLN przy umowach denominowanych jest bardziej zalecane.

Opodatkowanie przychodu z kary umownej przy zwłoce ze zwrotem samochodu

Towarzyszące firmom leasingowym ryzyko związane z tym, że klient może naruszyć warunki umowy nie zwracając samochodu w terminie, wiąże się z naliczaniem klientowi kary umownej. Przychód z tytułu kary umownej za zwłokę w zwrocie przedmiotu leasingu podlega jednak opodatkowaniu z chwilą jego faktycznego otrzymania.

Leasingując samochód płacimy VAT

Firmy, których działalność polega na leasingu samochodów opłacają niekiedy podatek od posiadanych środków transportu. Istnieje zatem wątpliwość czy refakturowane na leasingobiorcę koszty z tego tytułu powinny być obciążane podatkiem VAT.

Kryteria wyboru samochodu poleasingowego

Zaletą samochodu poleasingowego jest przede wszystkim jego wiek. Najczęściej są to młode, dwu lub czteroletnie auta. Dodatkowym atutem jest także to, że pojazdy tego typu cechuje duże zróżnicowanie w każdym z kryteriów – klasy modelowej, przebiegu, wyposażenia czy stanu technicznego.

Samochód poleasingowy alternatywą dla małej firmy

Samochody, które wcześniej były użytkowane przez firmy flotowe mają sprawdzony przebieg, stan techniczny i udokumentowane naprawy powypadkowe. Gwarantuje to użytkownikowi większe bezpieczeństwo. Mają najwyżej cztery lata, a ich cena nie różni się od ofert komisów samochodowych.

Wada rzeczy wziętej w leasing

Leasing jest co raz bardziej popularną formą finansowania inwestycji związanej z nabyciem sprzętu czy nowego samochodu. Jednak podpisując umowę leasingu należy brać pod uwagę także i to, że rzecz wzięta w leasing może być wadliwa.

Leasing samochodów w świetle przepisów o podatku VAT

Firmy oferujące samochody i pojazdy w leasingu, m.in. Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) dostrzegają potrzebę zmian w przepisach o podatku VAT. krytycznie oceniana jest skomplikowana definicja samochodu, dająca podstawę do odliczenia podatku VAT.

Leasing urządzeń o niskiej wartości jednostkowej

Leasing urządzeń o niskiej wartości jednostkowej. Czy się opłaca? Ekspert odpowiada na pytania czytelników.

Transakcje leasingowe

Ile umów leasingowych może podpisać firma? Ekspert odpowiada na pytania czytelników dotyczące umowy leasingu.

Ubezpieczenie floty samochodowej

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych rozwija się wbrew kryzysowi. Pojawiają się nowe programy dotyczące kompleksowej obsługi flot samochodowych. Jednym z nich jest produkt, który oprócz podstawowych zadań, ma ułatwić firmom znalezienie oszczędności oraz odciążyć fleet menagerów z części obowiązków.

Przetarg na leasing

W przypadku transakcji leasingowych gdzie korzystającym będzie jednostka samorządu terytorialnego lub spółka komunalna, konieczne jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy usługi.

Kłopoty ze spłatą rat leasingowych

Leasing jest zobowiązaniem finansowym w którym strony umawiają się, że jedna ze stron (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe).

Samochód w firmie a ubezpieczenie

Dla większości przewoźników wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego jest równoznaczne z wykupieniem się z wszelkich kłopotów związanych z zabezpieczeniem pojazdu czy towaru w transporcie. Niestety to co gwarantuje standardowy pakiet ubezpieczeniowy (AC,OC,NNW,CARGO) nie gwarantuje rozwiązana wszystkich problemów transportowców. Dlaczego?

Leasing krok po kroku: złożenie wniosku o finansowanie

Komplet wymaganych dokumentów może bardzo się różnić w zależności od firmy leasingowej. Głównie różnice wynikają z sytuacji finansowej firmy, która stara się o finansowanie, historii jej działalności, a także dotyczy to samego sprzętu i jego wartości.

Zakończenie umowy leasingu

Zakończyć umowę można na kilka sposobów. Jednym z nich jest zwrot przedmiotu do firmy leasingowej na skutek wypowiedzenia umowy przez tę firmę. Innym powszechnie spotykanym sposobem jest cesja umowy leasingowej.

REKLAMA