reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Zakup drukarki komputerowej przy braku komputera a koszty

Zakup drukarki komputerowej przy braku komputera a koszty

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie firmę bez minimum jednego komputera, drukarki a często również innych tego typu sprzętów.

Niewątpliwie trudno wyobrazić sobie dzisiaj działalność nawet najmniejszej firmy bez sprzętu komputerowego a tym samym raczej niepodważalnym faktem jest, że sprzęt taki może być i jest wykorzystywany do działalności gospodarczej a tym samym może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, gdyż jak zostało wyrażone w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Aby więc wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów podatnik musi wykazać nie tylko poniesienie wydatku, ale także istnienie zależności między tym wydatkiem a możliwością uzyskania w przyszłości przychodu z tego tytułu (por. wyrok NSA z 17 czerwca 2003 r., I SA/Łd 214/02).

Jeżeli poniesione wydatki zostały przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego w tym drukarek to bez wątpienia przedsiębiorca będzie mógł taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Co jednak, gdy np. drukarek jest więcej albo wręcz mała firma nieposiadająca sprzętu komputerowego zakupiła jedynie drukarkę, która jak wiadomo raczej sama działać nie może. Czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Otóż wydaje się, że tak.

Wszystko sprowadza się do stwierdzenia czy poniesiony wydatek przyczyni się do wzrostu przychodów przedsiębiorcy. Aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt podatkowy musi istnieć między tym kosztem a przychodem związek przyczynowo-skutkowy. 

Polecamy: serwis Koszty

A już mniej istotne jest jak działa drukarka, może zostać podłączona np. do prywatnego komputera (laptopa) pracownika. Jeżeli więc podatnik wykaże, że zakupiona drukarka przyczynia się do wzrostu jego przychodów, nawet gdyby on sam go nie używał, tylko osoby trzecie, może jej zakup zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (por. wyrok WSA w Warszawie z 28 marca 2006r., III SA/Wa 3427/05).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama