reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy członkowskie składki są kosztem firmowym?

Czy członkowskie składki są kosztem firmowym?

Decyzja o uczestniczeniu w organizacjach zrzeszających przedsiębiorców łączy się z koniecznością opłacania składek. Z uwagi na to, że przynależność do nich nie jest obowiązkowa,  to wydatki na nie uznawane są za koszty jedynie w części.

Ustawodawca pozwolił na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu tylko tych składek, które nie przekraczają 0,15 proc. kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Jak liczyć określony powyżej limit? Wynagrodzenia brutto pracowników wyniosły w 2009 r. łącznie 84 tys. zł, z czego 4 tys. zł to kwota, która nie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Zatem podstawą wymiaru tychże składek było w ubiegłym roku 80 tys. złotych. Oznacza to, że przedsiębiorca może zaliczyć w koszty maksymalnie 120 zł (80 tys. x 0,15% = 120).

Polecamy: Kto i kiedy powinien rejestrować VAT?

Wyjątkiem są składki na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej, płacone przez osoby fizyczne prowadzące działalność w dziedzinie turystyki, wypoczynku, sportu i rekreacji – można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu bez limitu.

Należy także dodać, że składki osób prawnych na rzecz związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej podlegają innemu niż wspomnianemu wyżej limitowi – nie wynika on z ustawy o PIT i CIT, tylko z rozporządzenia Ministra Finansów.

Polecamy: W jaki sposób rozliczyć VAT - sprzedaż wysyłkowa?

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.)
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.)

Bożena Gadomska, księgowa Tax Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszt firmy przy składkach członkowskich.
Koszt firmy przy składkach członkowskich.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama