reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Jak zaliczyć do kosztów urządzenie UPS

Jak zaliczyć do kosztów urządzenie UPS

Kupiliśmy urządzenie UPS podtrzymujące zasilanie w sytuacjach awaryjnych. Czy można zaliczyć ten wydatek bezpośrednio do kosztów?

TAK

Podobnie jak drukarka UPS może współpracować (być połączony) z kilkoma urządzeniami (np. zestawami komputerowymi). Jeżeli tak jest, to UPS może być uznany za odrębny środek trwały.

W takiej sytuacji, w zależności od jego wartości początkowej można go wrzucić bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów (wartość do 3500 zł) albo konieczna będzie amortyzacja.

Jeżeli natomiast UPS współpracuje tylko z jednym zestawem komputerowym, to jego wartość zwiększa wartość początkową zestawu.

Zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, który stanowi załącznik do ustawy o PIT zespoły komputerowe, , podlegają amortyzacji z zastosowaniem stawki 30%. Podatnicy mogą stosować podwyższenie stawki wynikającej z wykazu o współczynnik 2,0 m.in. do maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4 KŚT, jeżeli są to składniki majątku poddane szybkiemu postępowi technicznemu.

Przez maszyny i urządzenia poddane szybkiemu postępowi technicznemu należy rozumieć m.in. urządzenia, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki.

Podatnik, na podstawie posiadanej dokumentacji technicznej, może zastosować do amortyzacji nabytego zespołu komputerowego współczynnik 2,0 jako podwyższenie podstawowej stawki amortyzacyjnej - czyli 60% . Warto wiedzieć, iż ustawa o PIT pozwala także w takim przypadku na zastosowanie metody amortyzacji degresywnej z zastosowaniem współczynnika nie wyższego niż 2,0.

Należy też wspomnieć, że nowi przedsiębiorcy oraz mali podatnicy mogą szybko zaliczyć do kosztów środki trwałe (również wartości niematerialne i prawne) o wartości początkowej wyższej niż 3.500 zł (oprócz samochodów osobowych). Limit jednorazowych odpisów wynosi w 2010 roku 100.000 euro (422.000 zł).

Więcej na ten temat

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama