| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Jak zaliczyć do kosztów urządzenie UPS

Jak zaliczyć do kosztów urządzenie UPS

Kupiliśmy urządzenie UPS podtrzymujące zasilanie w sytuacjach awaryjnych. Czy można zaliczyć ten wydatek bezpośrednio do kosztów?

TAK

Podobnie jak drukarka UPS może współpracować (być połączony) z kilkoma urządzeniami (np. zestawami komputerowymi). Jeżeli tak jest, to UPS może być uznany za odrębny środek trwały.

W takiej sytuacji, w zależności od jego wartości początkowej można go wrzucić bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów (wartość do 3500 zł) albo konieczna będzie amortyzacja.

Jeżeli natomiast UPS współpracuje tylko z jednym zestawem komputerowym, to jego wartość zwiększa wartość początkową zestawu.

Zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, który stanowi załącznik do ustawy o PIT zespoły komputerowe, , podlegają amortyzacji z zastosowaniem stawki 30%. Podatnicy mogą stosować podwyższenie stawki wynikającej z wykazu o współczynnik 2,0 m.in. do maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4 KŚT, jeżeli są to składniki majątku poddane szybkiemu postępowi technicznemu.

Przez maszyny i urządzenia poddane szybkiemu postępowi technicznemu należy rozumieć m.in. urządzenia, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki.

Podatnik, na podstawie posiadanej dokumentacji technicznej, może zastosować do amortyzacji nabytego zespołu komputerowego współczynnik 2,0 jako podwyższenie podstawowej stawki amortyzacyjnej - czyli 60% . Warto wiedzieć, iż ustawa o PIT pozwala także w takim przypadku na zastosowanie metody amortyzacji degresywnej z zastosowaniem współczynnika nie wyższego niż 2,0.

Należy też wspomnieć, że nowi przedsiębiorcy oraz mali podatnicy mogą szybko zaliczyć do kosztów środki trwałe (również wartości niematerialne i prawne) o wartości początkowej wyższej niż 3.500 zł (oprócz samochodów osobowych). Limit jednorazowych odpisów wynosi w 2010 roku 100.000 euro (422.000 zł).

Więcej na ten temat

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »