reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Sekretariat > Organizacja pracy > Choroba podczas delegacji służbowej

Choroba podczas delegacji służbowej

W przypadku zachorowania za granicą w trakcie odbywania podróży służbowej, pracownikowi należy się zwrot udokumentowanych kosztów leczenia – na podstawie rachunku ze szpitala, rachunku za wizytę u lekarza itp.

Koszt takiego leczenia pokrywa pracodawca z własnych środków.Nie przysługuje zwrot kosztów leczenia kosmetycznego, protez dentystycznych, protez ortopedycznych, okularów a także lekarstw których zażywanie nie było niezbędne.

Pracownikowi w miejscowości docelowej a także w każdej innej miejscowości w której korzystał z noclegu, za dojazd z i do dworca: kolejowego, lotniczego, autobusowego oraz portu morskiego a także za usługi bagażowe przysługuje ryczałt w wysokości jednej diety. Nie ma to zastosowania jeśli przejazdy zapewnia zapraszająca strona zagraniczna lub pracodawca.

Pracownikowi przysługuje ryczałt na dojazdy środkami komunikacji w wysokości 10 proc. przysługującej mu diety za każdą rozpoczętą dobę zagranicznej podróży służbowej. Pracodawca może określić również inne wydatki za które pracownikowi będzie należał się zwrot kosztów.

Polecamy: Podróż służbowa pracownika poza granice kraju

Pracownik powinien rozliczyć się w ciągu siedmiu dni od zakończenia podróży z zaliczki otrzymanej w walucie na pokrycie kosztów podróży i pobytu poza granicami kraju. Nie jest koniczne dokumentowanie wydatków objętych ryczałtem.

Diety i inne należności z tytułu podróży służbowych pracowników w kraju a także poza jego granicami stanowią koszt uzyskania przychodów osób prawnych i pomniejszą dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie ma znaczenia w jakiej wysokości zostały one przyznane i jakiego rodzaju są to wydatki.

Z wyjątkiem samochodu prywatnego użytego do odbycia podróży służbowej przez pracownika, wtedy kwoty przekraczające limit wynikający z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu oraz stawki za kilometr nie stanowią kosztów uzyskania przychodów osoby prawnej.

Osoby prawne, spółki jawne, cywilne i komandytowe, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą zaliczyć w koszty swojej działalności świadczenia wypłacone pracownikom z tytułu podróży służbowych krajowych i zagranicznych. Pamiętając że obowiązuje limit z tytułu używania samochodu.

Polecamy: Wyjazdy zagraniczne a zwrot wydatków

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby z nimi współpracujące mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet tylko w wysokościach określonych w stosownych przepisach. Do kosztów prowadzonej działalności nie będą zaliczone kwoty przekraczające wysokość tych diet.

Diety i inne należności otrzymane przez pracownika z tytułu odbytej podróży służbowej krajowej jak i zagranicznej są przychodami ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ustawie zostały zwolnione od podatku dochodowego diety i inne należności za czas podróży służbowej do wysokości określonej w odrębnych ustawach i przepisach wydanych przez właściwego ministra.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik powinien rozliczyć się w ciągu siedmiu dni od zakończenia podróży z zaliczki otrzymanej w walucie na pokrycie kosztów podróży i pobytu poza granicami kraju.
Pracownik powinien rozliczyć się w ciągu siedmiu dni od zakończenia podróży z zaliczki otrzymanej w walucie na pokrycie kosztów podróży i pobytu poza granicami kraju.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021 (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama