Choroba podczas delegacji służbowej
REKLAMA
REKLAMA
Koszt takiego leczenia pokrywa pracodawca z własnych środków.Nie przysługuje zwrot kosztów leczenia kosmetycznego, protez dentystycznych, protez ortopedycznych, okularów a także lekarstw których zażywanie nie było niezbędne.
REKLAMA
Pracownikowi w miejscowości docelowej a także w każdej innej miejscowości w której korzystał z noclegu, za dojazd z i do dworca: kolejowego, lotniczego, autobusowego oraz portu morskiego a także za usługi bagażowe przysługuje ryczałt w wysokości jednej diety. Nie ma to zastosowania jeśli przejazdy zapewnia zapraszająca strona zagraniczna lub pracodawca.
Pracownikowi przysługuje ryczałt na dojazdy środkami komunikacji w wysokości 10 proc. przysługującej mu diety za każdą rozpoczętą dobę zagranicznej podróży służbowej. Pracodawca może określić również inne wydatki za które pracownikowi będzie należał się zwrot kosztów.
Polecamy: Podróż służbowa pracownika poza granice kraju
Pracownik powinien rozliczyć się w ciągu siedmiu dni od zakończenia podróży z zaliczki otrzymanej w walucie na pokrycie kosztów podróży i pobytu poza granicami kraju. Nie jest koniczne dokumentowanie wydatków objętych ryczałtem.
REKLAMA
Diety i inne należności z tytułu podróży służbowych pracowników w kraju a także poza jego granicami stanowią koszt uzyskania przychodów osób prawnych i pomniejszą dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie ma znaczenia w jakiej wysokości zostały one przyznane i jakiego rodzaju są to wydatki.
Z wyjątkiem samochodu prywatnego użytego do odbycia podróży służbowej przez pracownika, wtedy kwoty przekraczające limit wynikający z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu oraz stawki za kilometr nie stanowią kosztów uzyskania przychodów osoby prawnej.
Osoby prawne, spółki jawne, cywilne i komandytowe, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą zaliczyć w koszty swojej działalności świadczenia wypłacone pracownikom z tytułu podróży służbowych krajowych i zagranicznych. Pamiętając że obowiązuje limit z tytułu używania samochodu.
Polecamy: Wyjazdy zagraniczne a zwrot wydatków
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby z nimi współpracujące mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet tylko w wysokościach określonych w stosownych przepisach. Do kosztów prowadzonej działalności nie będą zaliczone kwoty przekraczające wysokość tych diet.
Diety i inne należności otrzymane przez pracownika z tytułu odbytej podróży służbowej krajowej jak i zagranicznej są przychodami ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W ustawie zostały zwolnione od podatku dochodowego diety i inne należności za czas podróży służbowej do wysokości określonej w odrębnych ustawach i przepisach wydanych przez właściwego ministra.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.