REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Choroba podczas delegacji służbowej

Monika Żak
Pracownik powinien rozliczyć się w ciągu siedmiu dni od zakończenia podróży z zaliczki otrzymanej w walucie na pokrycie kosztów podróży i pobytu poza granicami kraju.
Pracownik powinien rozliczyć się w ciągu siedmiu dni od zakończenia podróży z zaliczki otrzymanej w walucie na pokrycie kosztów podróży i pobytu poza granicami kraju.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku zachorowania za granicą w trakcie odbywania podróży służbowej, pracownikowi należy się zwrot udokumentowanych kosztów leczenia – na podstawie rachunku ze szpitala, rachunku za wizytę u lekarza itp.

Koszt takiego leczenia pokrywa pracodawca z własnych środków.Nie przysługuje zwrot kosztów leczenia kosmetycznego, protez dentystycznych, protez ortopedycznych, okularów a także lekarstw których zażywanie nie było niezbędne.

REKLAMA

Pracownikowi w miejscowości docelowej a także w każdej innej miejscowości w której korzystał z noclegu, za dojazd z i do dworca: kolejowego, lotniczego, autobusowego oraz portu morskiego a także za usługi bagażowe przysługuje ryczałt w wysokości jednej diety. Nie ma to zastosowania jeśli przejazdy zapewnia zapraszająca strona zagraniczna lub pracodawca.

Pracownikowi przysługuje ryczałt na dojazdy środkami komunikacji w wysokości 10 proc. przysługującej mu diety za każdą rozpoczętą dobę zagranicznej podróży służbowej. Pracodawca może określić również inne wydatki za które pracownikowi będzie należał się zwrot kosztów.

Polecamy: Podróż służbowa pracownika poza granice kraju

Pracownik powinien rozliczyć się w ciągu siedmiu dni od zakończenia podróży z zaliczki otrzymanej w walucie na pokrycie kosztów podróży i pobytu poza granicami kraju. Nie jest koniczne dokumentowanie wydatków objętych ryczałtem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Diety i inne należności z tytułu podróży służbowych pracowników w kraju a także poza jego granicami stanowią koszt uzyskania przychodów osób prawnych i pomniejszą dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie ma znaczenia w jakiej wysokości zostały one przyznane i jakiego rodzaju są to wydatki.

Z wyjątkiem samochodu prywatnego użytego do odbycia podróży służbowej przez pracownika, wtedy kwoty przekraczające limit wynikający z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu oraz stawki za kilometr nie stanowią kosztów uzyskania przychodów osoby prawnej.

Osoby prawne, spółki jawne, cywilne i komandytowe, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą zaliczyć w koszty swojej działalności świadczenia wypłacone pracownikom z tytułu podróży służbowych krajowych i zagranicznych. Pamiętając że obowiązuje limit z tytułu używania samochodu.

Polecamy: Wyjazdy zagraniczne a zwrot wydatków

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby z nimi współpracujące mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet tylko w wysokościach określonych w stosownych przepisach. Do kosztów prowadzonej działalności nie będą zaliczone kwoty przekraczające wysokość tych diet.

Diety i inne należności otrzymane przez pracownika z tytułu odbytej podróży służbowej krajowej jak i zagranicznej są przychodami ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ustawie zostały zwolnione od podatku dochodowego diety i inne należności za czas podróży służbowej do wysokości określonej w odrębnych ustawach i przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA