reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Opodatkowanie przychodu z kary umownej przy zwłoce ze zwrotem samochodu

Opodatkowanie przychodu z kary umownej przy zwłoce ze zwrotem samochodu

Towarzyszące firmom leasingowym ryzyko związane z tym, że klient może naruszyć warunki umowy nie zwracając samochodu w terminie, wiąże się z naliczaniem klientowi kary umownej. Przychód z tytułu kary umownej za zwłokę w zwrocie przedmiotu leasingu podlega jednak opodatkowaniu z chwilą jego faktycznego otrzymania.

W opinii Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) odszkodowanie lub kara umowna z tytułu niewywiązania się z umowy przez kontrahenta, w tym przypadku dotyczy to zwłoki w zwrocie samochodu nie stanowi wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług ani przychodu związanego z działalnością gospodarczą.

Na mocy ustawy o pdop, w takiej sytuacji zastosowanie będzie miał art. 12 ust.1 pkt1 ustawy o pdop mówiący, że przychodem podatnika będą otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe w dniu faktycznego ich otrzymania.

Polecamy: Leasing finansowy i operacyjny we flocie samochodowej

To stanowisko znajduje także potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 maja 2006 roku - sygn. akt II FSK 699/05. W uzasadnieniu do wyroku NSA wskazuje, że odszkodowanie jest świadczeniem szczególnego rodzaju i nie może być traktowane na równi z przychodami bezpośrednio związanymi z działalnością gospodarczą, a zatem powinno być rozpoznawane jako przychód na zasadzie kasowej, tj. w oparciu o art. 12 ust.1 ustawy o pdop.

Eksperci PZWLP zaznaczają, że przepisy tej ustawy, która obowiązuje od 1 stycznia 2007 roku wskazują, że przychód związany z działalnością gospodarczą powstaje (art. 12 ust. 3a ustawy o pdop):

  • Z chwilą wykonania usługi lub dostawy towaru (w analizowanym przypadku nie ma miejsca wykonanie usługi ani dostawa towaru odpowiadającego wypłaconej karze umownej);
  • Z chwilą wystawienia faktury (w analizowanym przypadku, spółka nie powinna dokumentować kary fakturą VAT);
  • W ostatnim dniu okresu rozliczeniowego jeśli usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych (w analizowanym przypadku nie ma takiej usługi).

PZWLP podaje, że na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2007 roku nie ma wątpliwości, że karę umowną z tytułu niezwrócenia przedmiotu leasingu w terminie należy zaliczyć do przychodów podatkowych w dniu jej faktycznego otrzymania.

Podkreśla również, że intencją stron jest wprowadzenie do umowy kary za naruszenie postanowień umownych, a nie usankcjonowanie możliwości leasingobiorcy do korzystania z samochodu po zakończeniu okresu umowy leasingu za dodatkowym wynagrodzeniem.

Polecamy: Leasing samochodów a podatek CIT

Zatem przychód z tytułu kary umownej za zwłokę w zwrocie przedmiotu leasingu podlega opodatkowaniu z chwilą faktycznego otrzymania.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Deloitte

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama