Czy wpłacać zaliczkę sprzedawcy samochodu, który ma być leasingowany?
REKLAMA
REKLAMA
Jest to w zasadzie normalne, ale wpłacając zaliczkę musisz być zdecydowany na zakup. Jeżeli sprzedający pojazd to mała firma, jest duży wybór podobnych pojazdów, a formalności związane z finansowaniem zajmą Ci maksymalnie tydzień, to zaliczka nie powinna być większa niż 2-3% ceny zakupu.
REKLAMA
Nie zawsze warto
Zaliczka na poziomie 10% lub więcej przy pojazdach, które nie wymagają specjalnego przygotowania (nakładów dostawcy) są bezzasadne i spokojnie możesz ich unikać. Sztywny i niewytłumaczalny wymóg wpłacenie dużej zaliczki powinien wzbudzić Twoją czujność.
Jeżeli zaliczkę wpłaciłeś to poinformuj o tym doradcę leasingowego – zostanie ona uwzględniona w umowie i o tyle mniej wpłacisz do firmy leasingowej tytułem opłaty wstępnej (faktura zostanie oczywiście wystawiona na całość).
Polecamy: serwis Samochód
Faktura zaliczkowa
Dostawca powinien wystawić Ci fakturę zaliczkową. Jeżeli zaliczka ma zostać rozliczona we wpłacie początkowej do leasingu to dostawca musi wystawić Ci fakturę korygującą do zera i uwzględnić wpłaconą przez Ciebie kwotę na fakturze sprzedaży przedmiotu do firmy leasingowej (to kontroluje doradca leasingowy).
Jeżeli korzystasz z kredytu, to korekty zaliczki nie musi być – zostanie ona uznana jako całość lub część Twojego udziału własnego.
Polecamy: Czym jest wynajem średnioterminowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.