reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Czy można sprzedawać towary poniżej kosztów ich wytworzenia?

Czy można sprzedawać towary poniżej kosztów ich wytworzenia?

W systemie gospodarki wolnorynkowej, przedsiębiorcy rozpoczynający własną działalność często starają się przyciągnąć klientów przez obniżanie cen. Czasami stworzenie polityki cenowej korzystniejszej niż konkurencja niesie za sobą konieczność sprzedaży poniżej kosztów wytworzenia danego produktu lub świadczenia usługi. Czy takie działanie jest dopuszczalne?

Nie. Takie postępowanie jest naruszeniem uczciwej konkurencji. Celem każdej działalności gospodarczej jest generowanie przychodu, zatem to oczywiste, że przedsiębiorcy sprzedają towary i oferują usługi po wyższych cenach niż ich własne koszty. Ceny niższe z pewnością skusiłyby wielu konsumentów, ale jednocześnie prowadziłyby do dodatkowych wydatków ze strony przedsiębiorcy. Takie „podbieranie” klientów byłoby grą nie fair.

Ustawa mówi, że czynem nieuczciwej konkurencji jest sprzedaż towarów i usług poniżej kosztów ich wytworzenia lub świadczenia poniżej kosztów zakupu w celu eliminacji innych przedsiębiorców. Wynika z tego, że sama sprzedaż w rażąco niewspółmiernie niskiej cenie jest zabroniona dopiero wówczas, gdy ma na celu wykluczenie z rynku lub zmniejszenie w nim udziałów konkurencji.

Zatem sprzedaż poniżej kosztów jest dozwolona na przykład w sytuacji wyprzedaży towaru przed likwidacją sklepu, posezonowych obniżek cen, czy promocji w sytuacji bliskiego upływu terminu ważności produktów. Takie działania nie wykluczają konkurentów z rynku, a jedynie mają na celu uchronienie danego przedsiębiorcy przed nadmierną stratą – przetrzymywanie towaru w magazynach jest kosztowne, a nieświeżą partię towaru przedsiębiorca i tak musiałby wyrzucić.

Pojęcie „sprzedaż” należy w tym przypadku interpretować rozszerzająco. Skoro zakazana jest sprzedaż poniżej kosztów, to zakazem tym objęta będzie też odsprzedaż, a także zamiana.

Przeczytaj także: Działania wprowadzające w błąd – przykłady

Analizując koszty poniżej których rzecz / usługa nie może być sprzedana należy analizować koszty, jakie poniósł przedsiębiorca. Nie bierzemy tu pod uwagę kosztów „średnich”, czy „przeciętnych”. Jeśli tylko przedsiębiorca znajdzie tańsze źródło materiałów, zawrze korzystną umowę z dostawcą, czy opracuje system, który w jakikolwiek sposób zmniejsza jego wydatki, może z tego czerpać korzyści – również poprzez zmniejszenie cen.

Oczywiste jest, że wspomniane „oszczędności” nie mogą płynąć z działań sprzecznych z prawem – np. nie mogą być wynikiem uchylania się od płacenia podatku, czy też zawierania eliminujących umów tzw. karterów.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Należy mieć na uwadze, że udowodnienie przedsiębiorcy, że dopuścił się omawianych działań jest niezwykle trudne. Firmy często dokonują drobnych przekłamań w kosztach, zwłaszcza jeśli prowadzą działalność na większą skalę.

Sprzedaż poniżej kosztów nazywana jest też „sprzedażą drapieżną” lub po „cenach drapieżnych”. W wielu państwach tego typu praktyki są bezwzględnie zakazane (np. we Francji. Szwajcarii, Belgii, Japonii, Wielkiej Brytanii). Ponadto jest to sankcjonowane także z punktu widzenia prawa europejskiego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy można sprzedawać towary poniżej kosztów ich wytworzenia?
Czy można sprzedawać towary poniżej kosztów ich wytworzenia?

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama