REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Jak założyć firmę, Spółka z o.o.

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Coraz łatwiej o kredyty dla przedsiębiorców

Masz pomysł na własny biznes? Brakuje ci środków finansowych na start? Skorzystaj z propozycji kredytowej. Nie zwlekaj. Nie trać szans. Jutro może być za późno. W taki oto sposób - dość mało oryginalny i niewyszukany, banki oferujące kredyty dla przedsiębiorców zapraszają ich do skorzystania ze swojej oferty.

Rozpoczęcie działalności bezpośrednio po wpisie w KRS - zmiana w prawie

Nowelizacja ustawy o KRS ma skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz uprościć zasady działania "jednego okienka". Zmiana umożliwi rozpoczęcie działalności bezpośrednio po wpisie do KRS. Jak zmiany w ustawie o KRS wpłyną na obecnych i przyszłych przedsiębiorców?

Krótszy okres oczekiwania na rozpoczęcie działalności

Nowelizacja ustawy o KRS i niektórych innych ustaw przewiduje skrócenie okresu oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dodatkowo uproszczone zostaną zasady „jednego okienka”.

Wygaśnięcie mandatu a odwołanie członka zarządu

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych zarząd spółki z o.o. reprezentuje spółkę i prowadzi jej sprawy. W skład zarządu mogą wchodzić zarówno wspólnicy jak i osoby spoza tego grona. Co do zasady członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą zarządu spółki, a wygaśnięcie mandatu następuje przede wszystkim poprzez upływ czasu.

REKLAMA

Założenie firmy trwa 7 dni

Tylko siedem dni zajmuje założenie nowej firmy, przede wszystkim dzięki automatycznemu nadawaniu przedsiębiorcom numerów NIP i REGON. To efekt noweli ustawy o KRS, która weszła w życie w grudniu. Wcześniej na rozpoczęcie działalności czekało się ok. 25 dni.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania spółki

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania spółki ma charakter subsydiarny, solidarny, osobisty oraz nieograniczony. W jaki sposób członek zarządu może zwolnić się od odpowiedzialności majątkiem osobistym za zobowiązania sp. z o.o.?

Różnice w opodatkowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowej

Przed rozpoczęciem działalności przedsiębiorca powinien szczegółowo przeanalizować dostępne formy prawne jej prowadzenia. W grę wchodzi w tym przypadku wiele czynników takich jak: organizacja przedsiębiorstwa, skala działania, wartość zawieranych zobowiązań, a także aspekty podatkowe. Niniejszy artykuł traktuje o podstawowych różnicach w opodatkowaniu spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dofinansowanie i porady dla przedsiębiorców od PARP

W najbliższych latach polskie start-upy technologiczne mogą liczyć na duże wsparcie zarówno organizacyjne, jak i finansowe. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest największym publicznym inwestorem na tym rynku – zainwestowała już 2,8 mld zł. Dla początkujących przedsiębiorców z branży teleinformatycznej PARP i inne instytucje wdrażające nową perspektywę finansową przeznaczą kolejne kwoty, których wysokość jest w tej chwili negocjowana w Brukseli.

REKLAMA

Umowa o zakazie konkurencji z członkiem zarządu spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółek z o.o. mają wgląd do najważniejszej dokumentacji firmy, dlatego spółka powinna zabezpieczać swoje interesy poprzez zawarcie z członkiem zarządu umowy o zakazie konkurencji. Taka umowa ma również istotne znaczenie po ustaniu zatrudnienia. Jakie są cechy takiej umowy? Jakich błędów należy unikać przy jej zawieraniu?

Rocznie przybywa więcej aktywnych mikrofirm

Według danych resortu finansów dotyczących ubiegłorocznych rozliczeń podatkowych, rocznie przybywa więcej aktywnych mikrofirm. Przedsiębiorcy chętniej decydują się na rozpoczęcie własnej działalności. Na koniec 2013 r. było 2,36 mln aktywnie funkcjonujących mikroprzedsiębiorstw.

Weszły w życie nowe przepisy o KRS

Na rozpoczęcie działalności przedsiębiorcy będą potrzebowali tylko kilku dni a nie całego miesiąca. 1 grudnia weszły w życie nowe przepisy ustawy o KRS. Ich głównym zadaniem jest uproszczenie procedur związanych z dokonywaniem wpisów w KRS.

Sprawdź, czy jesteś gotowy na założenie własnej firmy

Założenie własnej firmy wymaga zaangażowania, odwagi, zdyscyplinowania, zabezpieczenia finansowego, doświadczenia i pomysłu. Sprawdź, czy jesteś gotowy na założenie własnego biznesu.

Ułatwienia w rejestracji spółek handlowych – projekt skierowany do komisji

Projekt nowelizacji spółek handlowych przewiduje ułatwienia w rejestracji spółki jawnej i komandytowej przez Internet. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji.

Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Zakładanie spółki w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego ma stanowić pewne ułatwienie dla osób zamierzających założyć spółkę z o.o. Po wypełnieniu odpowiednich formularzy generowany jest wniosek o wpis do sądu rejestrowego. Czy rzeczywiście ten sposób stanowi ułatwienie również dla sądu? Jaka jest wysokość opłaty za wniosek? Jak prawidłowo go złożyć?

Forma i moment zawarcia umowy spółki z o.o. w trybie „S24”

Kodeks spółek handlowych dopuszcza zawarcie umowy spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca znajdującego się w systemie teleinformatycznym. Procedura elektroniczna jest znacznie łatwiejsza niż tradycyjna. Forma umowy odbiega od tradycyjnej – aktu notarialnego i zostaje zawarta po wprowadzeniu wszystkich koniecznych danych wraz z podpisem elektronicznym.

Wzorzec umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24

Osoby decydujące się na założenie spółki z o.o. w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego korzystają z gotowego wzorca umowy, dostępnego w tym systemie. Jakie rodzaje postanowień zawiera wzorzec? Jak prawidłowo go wypełnić?

Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

Przepisy prawa przyznają możliwość założenia spółki z o.o. przez Internet w trybie S24, z wykorzystaniem wzorca umowy zamieszczonego w systemie teleinformatycznym. Konieczne jest przede wszystkim założenie konta użytkownika. Jak założyć konto wymagane przy rejestracji w trybie S24?

Test wypłacalności spółek - kilka słów o nowym projekcie zmian w prawie

Trwające prace nad zmianą Kodeksu Spółek Handlowych w obszarze zakładania i funkcjonowania spółek handlowych obejmują wiele istotnych elementów. Jednym z nich, wzbudzającym jednocześnie pewne kontrowersje, jest projekt wprowadzenia tzn. testu wypłacalności spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, mającego na celu ochronę wierzycieli spółki. Na czym proponowana regulacja miałaby polegać?

Wakacje podatkowe dla zakładających firmę

Rząd ma przedstawić opinię o projekcie, autorstwa posłów PO, który przewiduje wprowadzenie "wakacji ubezpieczeniowych" i "kredytu podatkowego" dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Ma też omówić założenia projektu dot. systemu oznaczeń produktów rolnych.

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Prawidłowe oznaczenie strony umowy oraz jej reprezentantów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności umowy oraz dochodzenia swoich praw z niej wynikających. W jaki sposób prawidłowo oznaczyć strony umowy oraz osoby je reprezentujące?

Opłacanie składek ZUS przez wspólnika spółki z o.o. przed TK

Oskładkowanie wspólnika spółki z o.o. ponownie stanie się przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego. TK zajmie się rozpatrzeniem skargi dotyczącej rozliczania i opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Jak założyć własny sklep internetowy? - 5 kroków

Założenie własnej firmy jest sposobem na poradzenie sobie na trudnym rynku pracy. Dobrym pomysłem na biznes jest sklep internetowy. Jak założyć własny sklep internetowy?

Różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą i jednoosobową spółką z o.o.

Chcesz założyć własną firmę i zastanawiasz się wybór której formy prawnej będzie bardziej odpowiedni? W poniższym artykule dowiesz jakie są różnice pomiędzy założeniem i prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej oraz jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak zarejestrować firmę online?

Chcesz szybko i sprawnie założyć firmę? Teraz możesz zrobić to bez wychodzenia z domu. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie jak można właściwie złożyć wniosek o rejestrację firmy przez Internet.

7 kroków do założenia własnej firmy

Coraz więcej Polaków decyduje się na założenie własnej firmy. Wiele osób obawia się tego kroku, gdyż boi się odpowiedzialności i formalności z tym związanych. Założenie własnej działalności nie powinno jednak przerażać, wystarczy wykonać 7 prostych kroków, które zwiększą prawdopodobieństwo sukcesu.

Prawno – podatkowe aspekty spółki z o.o. komandytowej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa jest specyficzną formą prowadzenia działalności, w której sprawy całej spółki prowadzi spółka z o.o. jako komplementariusz. Komandytariuszami są natomiast zazwyczaj osoby fizyczne. W jaki sposób rozliczać podatkowo taką spółkę?

Tworzenie biznesu utrudnia niska inflacja i niewielkie ożywienie gospodarki

Tylko nieznaczne przyspieszenie w gospodarce oraz utrzymująca niska inflacja utrudniają tworzenie budżetu na 2015 rok – podkreśla minister finansów. W przyjętym w środę projekcie budżetu rząd obniżył prognozę wzrostu PKB z 3,8 proc. do 3,4 proc., głównie przez wyhamowanie w gospodarkach strefy euro oraz rosyjskie embargo. To obniży wpływy do budżetu. Za to wydatki będą rosnąć, m.in. w związku ze zmianami w uldze prorodzinnej, w waloryzacji rent i emerytur czy zwiększonymi wydatkami na obronność.

Zmiany w wartości udziałów spółek z o.o.

Trwają konsultacje w sprawie projektu zmian w kodeksie spółek handlowych, które wprowadzają możliwość tworzenia beznominałowych udziałów w spółce z o.o. jako alternatywa dla tradycyjnego modelu spółki z kapitałem zakładowym.

Zmiana umowy spółki z o.o.

W toku prowadzonej działalności spółki z o.o. może wystąpić konieczność zmiany jej umowy. Wówczas konieczne jest podjęcie uchwały wspólników, która powinna zapaść większością dwóch trzecich głosów. Umowa spółki może jednak przewidywać surowsze warunki. Czy wspólnicy mogą podejmować uchwały w tym zakresie przez pełnomocników?

Przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Przymusowego umorzenia udziałów dokonuje się bez zgody wspólnika. Jego istotą jest pozbawienie wspólnika praw udziałowych w spółce z o.o., co wiąże się z utratą praw i obowiązków majątkowych jakie przysługują wspólnikom. Umorzenie jest dopuszczalne jedynie, gdy umowa spółki tak stanowi i wymaga uchwały zgromadzenia wspólników.

Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Pojęcie Start-up’u jest ostatnimi czasy bardzo popularne. Co w rzeczywistości kryje się za tym terminem i czy warto myśleć o nim, jako o swojej szansie na wielką karierę?

Czy warto założyć własne biuro podróży?

Praca agenta biura podróży. Dla niektórych może być doskonałym pomysłem na łatwą w założeniu i utrzymaniu działalność gospodarczą. Niestety, przez wzrost internetowej sprzedaży wycieczek oraz zwiększenie się ilości własnych kanałów sprzedaży touroperatorów, taki sposób myślenia może okazać się zgubny. Czy opłaca się założyć własne biuro podróży?

Żłobki – zmiana przepisów w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych

Podmioty, które mają zamiar założyć żłobek lub klub dziecięcy – będą musiały spełnić nowe wymagania lokalowe i sanitarne. Spełnienie wymogów potwierdza uzyskanie pozytywnej opinii miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej oraz państwowego inspektora sanitarnego. Ułatwieniem dla ubiegających się o założenie żłobka lub klubu dziecięcego jest fakt, że żadne inne wymogi, niż te które wynikają z rozporządzenia nie mogą zostać postawione.

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. w przypadku bezskuteczności egzekucji

Członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność za działania podejmowane w imieniu spółki, w szczególności za szkody wyrządzone spółce w wyniku prowadzonych działań lub zaniechania działania. W przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna członkowie zarządu poniosą solidarną odpowiedzialność za jej zobowiązania.

Reklamacja usługi fryzjerskiej

Idziemy do fryzjera, oczekujemy pięknej fryzury, a po strzyżeniu jesteśmy zrozpaczeni. Czy niezadowolony klient może zareklamować nieudaną fryzurę? Czy możliwa jest reklamacja usługi fryzjerskiej?

Restauracja – oddzielna sala dla palaczy

Zakładając restaurację należy pamiętać, że aby w lokalu była możliwość zapalenia papierosa, musi się w nim znajdować oddzielne pomieszczenie dla palaczy. Co więcej dym tytoniowy nie może przenikać do innych pomieszczeń, w których znajdują się osoby niepalące.

Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Członek zarządu, zgodnie z art. 201 par 4 k.s.h. jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej . Wynikiem powołania jest nawiązanie stosunku organizacyjnego, który nie musi być jedynym stosunkiem, jaki wiąże członka zarządu i spółkę.

Przekazanie firmy dzieciom

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność, który ze względu na wiek lub brak siły chce przekazać firmę swoim dzieciom, musi dobrze zaplanować swoje działanie. Polskie prawo nie przewiduje bowiem prostego sposobu na przekazanie jednoosobowej działalności. W jaki sposób taki przedsiębiorca może przekazać firmę swoim dzieciom?

Angels of business- kim są i w czym mogą pomóc przedsiębiorcom?

Angels of business to grupa prywatnych inwestorów, którzy oferują własny kapitał innowacyjnym przedsiębiorstwom we wczesnej fazie rozwoju w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w firmie.

Pośrednictwo kredytowe - czy to dobry pomysł na biznes?

Pośrednictwo kredytowe to stosunkowo nowa forma działalności gospodarczej, zyskująca z roku na rok coraz większe zainteresowanie. Jej korzenie sięgają przemian ustrojowych. Podmioty, które coraz szerzej wykorzystują struktury pośrednictwa to przede wszystkim banki, ponieważ dzięki nim mają możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Nowelizacja KSH - zmiany w spółce z o.o. w 2015 r.

Aktualnie prowadzone są prace nad nowelizacją Kodeksu spółek handlowych. Zmiany w ustawie mają m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w ramach spółki z o.o. oraz uelastycznić jej strukturę majątkową. Nowe przepisy wywrą wpływ także na inne ustawy, w tym podatkowe oraz o rachunkowości, których przepisy będą dostosowane pod nowe regulacje.

Częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o.

Czy spółka z o.o. może działać bez pełnego pokrycia kapitału zakładowego? Z takim pytaniem zwrócił się do mnie przedsiębiorca, który w odpisie z KRS jednej ze spółek spotkał się z taką adnotacją. Czy możliwe jest częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o?

Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Rząd przyjął założenia zmian w Kodeksie spółek handlowych, które wprowadzają między innymi testy wypłacalności oraz udziały beznominałowe w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również możliwość zakładania spółek jawnych i komandytowych przez internet.

Wypłata dywidendy rzeczowej w spółce z o.o.

Zysk spółki wynikający ze sprawozdania finansowego może zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy dla uprawnionych wspólników spółki z o.o. Oprócz formy pieniężnej dywidenda może być wypłacana w formie rzeczowej. Jakie skutki wywołuje wypłacenie dywidendy w formie rzeczowej?

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego

Spółka z o.o. bez kapitału to pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości z projektu nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych, który szczególnie dla spółek z o.o. będzie małą rewolucją. Zakładane jest przede wszystkim obniżenie minimalnego progu kapitału zakładowego dla nowych spółek do 1 zł, a nawet możliwości tworzenia spółek bez takiego kapitału, w oparciu o udziały beznominałowe. Jednocześnie rząd zamierza stworzyć odpowiednie zabezpieczenia dla wierzycieli spółek.

Zmiany w prawie spółek przyjęte przez rząd

20 maja rząd przyjął projekt zmian w kodeksie spółek handlowych. Zmiany obejmują wprowadzenie udziałów beznominałowych i określenie spółki z o.o. jako spółki bez kapitału. Ponadto rząd planuje wprowadzić zmiany w zakładaniu i rozwiązywaniu spółek.

Umowa o pracę między spółką a członkiem zarządu spółki

Członkowie zarządu spółek kapitałowych mogą nawiązać z tą spółką stosunek korporacyjny jak również stosunek pracy. W jaki sposób zawierana jest umowa o pracę pomiędzy spółką a członkiem zarządu spółki?

Własna działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Początkujący przedsiębiorcy na początku swojej kariery stają przed dylematem: Czy warto rozpocząć i rozwinąć własną działalność gospodarczą, czy spróbować swoich sił w spółce z o.o.? Obie formy działalności są przyszłościowe, jednak nie zawsze idealne. Jaką formę prawną wybrać? Czym się kierować przy wyborze biznesu?

Powołanie członka zarządu spółki z o.o. na czas nieokreślony

Kodeks spółek handlowych nie wyklucza powoływania członków zarządu w spółce z o.o. na czas nieokreślony. Kwestię dopuszczalności powołania członka zarządu na czas nieokreślony rozstrzygnął natomiast Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. akt III CZP 23/10.

Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Zdobycie pieniędzy na biznes to problem większości początkujących przedsiębiorców. Remont lokalu, wyposażenie w niezbędny sprzęt, płace pracowników czy zakup pierwszej partii towaru i surowców wiążą się ze sporymi kosztami, których właściciele firm nie są w stanie pokryć. Jak zdobyć pieniądze na biznes?

REKLAMA