REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pośrednictwo kredytowe - czy to dobry pomysł na biznes?

pośrednictwo kredytowe
pośrednictwo kredytowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pośrednictwo kredytowe to stosunkowo nowa forma działalności gospodarczej, zyskująca z roku na rok coraz większe zainteresowanie. Jej korzenie sięgają przemian ustrojowych. Podmioty, które coraz szerzej wykorzystują struktury pośrednictwa to przede wszystkim banki, ponieważ dzięki nim mają możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

Dynamiczny rozwój pośrednictwa kredytowego nastąpił po 2000 roku, ale już w 2007, po ogłoszeniu kryzysu finansowego, branża odnotowała znaczący regres. Dziś, kiedy pojawiają się znamiona ożywienia gospodarczego, także pośrednictwo kredytowe odbudowuje swoje struktury, tym bardziej, że coraz więcej banków uznaje ten kanał za bardzo ważne ogniwo komunikacji pomiędzy klientem i bankiem. W ten sposób docierają one do szerszej grupy klientów, nie ponosząc kosztów stałych wynikających z organizacji i funkcjonowania swoich własnych oddziałów.

REKLAMA

Podmiotami, które ubiegają się o uprawnienia związane z wykonywaniem czynności pośrednictwa kredytowego są przede wszystkim osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wśród nich największą grupę stanowią ci, którzy posiadają już jakieś doświadczenie w pracy na szeroko rozumianym rynku finansowym, zajmują się doradztwem i pośrednictwem w udzielaniu kredytów czy też pracują w branżach pokrewnych, takich jak ubezpieczenia lub fundusze inwestycyjne.

Przykładem spółki, która zatrudnia duże grono pośredników kredytowych jest Górnośląskie Towarzystwo Finansowe. Obecnie GTF prezentuje oferty i pośredniczy przy udzielaniu kredytów banków takich jak Alior Bank, Meritum Bank, FM Bank, Bank BPH, Vanquis Bank, Bank Pocztowy.

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Dokumentami jakich potrzebujemy od podmiotów ubiegających się o współpracę są KRS oraz NIP. Standardem jest także wydawane przez sądy aktualne zaświadczenie o niekaralności. Niektóre instytucje wymagają jeszcze zaświadczeń o niezaleganiu z zobowiązaniami wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. W części z nich rozpoczęcie współpracy uzależnione jest od przedstawienia dokumentów finansowych firmy, czy też zaświadczenia o posiadaniu rachunku bankowego wystawionego przez bank, w którym ten rachunek jest otwarty. Banki, które mają duże doświadczenie we współpracy z kanałem pośrednim, wypracowały sobie skuteczne zasady kontroli i minimalizowania ryzyka i podjęcia współpracy z firmami, z którymi mogłaby ona stanowić jakieś zagrożenie. Myślę tutaj zarówno o rzetelności, jak i o wiedzy i etyce zawodowej. Te banki nie wymagają dużej liczby zaświadczeń. Natomiast banki, które takiego doświadczenia nie posiadają, dla których podmioty zewnętrzne nie są do końca czytelne, wymagają zdecydowanie więcej dokumentów – mówi Paweł Kosmala, Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego GTF Sp. z o.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

REKLAMA

Czas na weryfikację od momentu złożenia kompletu wymaganych dokumentów przekazanych przez podmiot ubiegający się o współpracę jest uzależniony od wielu czynników. Jeśli posiada on już doświadczenie w branży kredytowej i jest znany bankowi to procedura jest bardzo krótka. W przypadku nowej firmy czas oczekiwania na decyzję jest dłuższy. Weryfikacja może trwać od 3 do 5 dni, jednak w skrajnych przypadkach ciągnie się nawet 3-4 tygodnie.

GTF jako operator bankowy posiada już blisko 10-letnie doświadczenie, wypracowaliśmy zatem metody, które pozwalają nam na miarodajną ocenę zarówno kwalifikacji i doświadczenia kandydatów, jak i ich rzetelności. Posiadamy dane dotyczące kilku tysięcy podmiotów, które działają lub działały w branży finansowej. Baza ta jest systematycznie aktualizowana dzięki informacjom zdobywanym przez naszych regionalnych przedstawicieli, którzy w odwiedzają firmy prowadzące działalność finansową i oceniają ich pozycję na rynku, wiarygodność etc. Uzyskujemy aktualną ocenę kandydata przedstawioną przez naszego regionalnego przedstawiciela. Jeśli jest to nowy podmiot, obowiązkiem przedstawiciela GTF jest wizyta i bezpośrednia rozmowa z kandydatem. Nowym osobom poświęcamy zdecydowanie więcej czasu, przede wszystkim w zakresie szkoleń. Uczymy na przykład specyfiki produktów bankowych czy obsługi aplikacji internetowych, – dodaje Paweł Kosmala.

Jak założyć własną firmę?

Chętnych do rozpoczęcia działalności w sektorze pośrednictwa kredytowego byłoby znacznie więcej, jednakże wielu zainteresowanych powstrzymuje się od tego kroku w obawie o odpowiedzialność za udzielone kredyty. Jest to błędne rozumienie sprawy, gdyż pośrednik nie jest stroną umowy kredytowej. Oczywiście bierze także odpowiedzialność za jakość generowanego portfela kredytowego, ale jeśli wykonuje swoje czynności rzetelnie tj. zgodnie z regulacjami prawnymi oraz wytycznymi banków, jego praca jest zajęciem całkowicie bezpiecznym.

Jaka forma prawna dla firmy?

Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Źródło: GTF Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA