REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rocznie przybywa więcej aktywnych mikrofirm

Rocznie przybywa więcej aktywnych mikrofirm / Fot. Fotolia
Rocznie przybywa więcej aktywnych mikrofirm / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Według danych resortu finansów dotyczących ubiegłorocznych rozliczeń podatkowych, rocznie przybywa więcej aktywnych mikrofirm. Przedsiębiorcy chętniej decydują się na rozpoczęcie własnej działalności. Na koniec 2013 r. było 2,36 mln aktywnie funkcjonujących mikroprzedsiębiorstw.

Na koniec 2013 r. według bazy danych Regon było 2 961 733 zarejestrowanych działalności gospodarczych. Jednak to nie oznacza, że wszystkie z tych osób w tym okresie prowadziły swoje firmy. Prawo bowiem daje przedsiębiorcom możliwość zawieszenia działalności na 2 lata. Z danych GUS wynika, że pod koniec ub.r. z tego rozwiązania skorzystało 382 629 osób. Pod odjęciu „zawieszonych”, zostałoby więc 2 579 104 aktywnych mikrofirm.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Blisko 1,53 mln przedsiębiorców płaci składki w ZUS

REKLAMA

Jednak nawet ta liczba nie jest wiarygodna, jako że nawet resort gospodarki przyznaje, że w Regonie jest nadal sporo wpisów, dotyczących osób już nieżyjących, na dodatek mnóstwo osób zawieszających działalność nie wraca do niej po 2 latach i jednocześnie nie informuje rejestru o zakończeniu działalności. Stąd wpisany do jednej z nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pomysł, aby automatycznie wykreślać z Regonu firmy, który po upływie 2-letniego okresu zawieszenia działalności nie wróciły do życia.

Pewności co do liczby aktywnych mikrofirm nie dają także dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według jego baz danych, na koniec IV kwartału 2013 roku płacących składki osób prowadzących działalność gospodarczą było łącznie 1 528 417, z czego 302 876 to ludzie korzystający z preferencyjnych, obniżonych składek. Jak widać, liczba płacących składki ZUS-owskie przedsiębiorców byłaby znacznie niższa od liczby zarejestrowanych mikrofirm.

Ale tę różnicę da się wyjaśnić faktem, że jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i pracuje jednocześnie w innym miejscu, choćby na etacie, to składki ZUS-owskie płaci tylko od dochodów z jednego z tych źródeł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak założyć działalność gospodarczą?

Około 30 tys. aktywnych firm więcej

REKLAMA

W tej sytuacji pomóc w określeniu, ile osób aktywnie działa jako przedsiębiorcy, mogą pomóc dane resortu finansów o rozliczeniach podatkowych za rok 2013. Według nich, podatników osiągających przychody z działalności, którzy rozliczy się przy pomocy karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz osób płacących wg liniowej, 18% stawki, było łącznie 1 102 874.

Do tego dochodzą jeszcze osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i płacili podatek na zasadach ogólnych, a więc wg skali podatkowej. Takich osób było 1 695 957. Jednak w tej grupie są nie tylko przedsiębiorcy, ale także ich małżonkowie. Nie ma dokładnych danych o tym, ile spośród tego grona to wyłącznie osoby prowadzące działalności, ale jeśli proporcje z ostatnich lat nie uległy zmianie, to można oszacować ich liczbę na ok. 1,25 mln. Łącznie więc dawałoby to prawie 2,36 mln działających aktywnie mikrofirm.

Dla roku 2012 Tax Care szacował liczbę aktywnych działalności gospodarczych na blisko 2,3 mln, więc mielibyśmy niewielki wzrost. To jest o tyle prawdopodobne, że na koniec ubiegłego roku liczba zarejestrowanych mikrofirm była o nieco ponad 44 tys. większa niż w 2012 r.

Ryczałt i podatek liniowy zyskują

W stosunku do ubiegłych lat widać, że na popularności nieustannie zyskują rozliczenia przy pomocy stawki liniowej, wynoszącej 18%, oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W 2013 roku według stawki liniowej podatki płaciło 446 485 podatników, czyli o ponad 4% więcej niż rok wcześniej. To najwięcej od 2009 r. Warto przypomnieć, że w zamian za możliwość płacenia stawki 18% podatnicy wybierający to rozwiązanie zrzekają się możliwości korzystania z ulg podatkowych, w tym na dzieci, oraz rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Przybyło także przedsiębiorców wybierających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako sposób rozliczania się z fiskusem. W ub.r. w ten sposób podatki zapłaciło 546 683 osoby, czyli niespełna 3,4 tys. więcej (0,6%) niż w roku 2012. Trudno jednak powiedzieć, czy dane z roku 2013 oznaczają, że ten sposób rozliczania się z fiskusem będzie już stale zyskiwał na popularności, bo w ostatnich latach podatników rozliczających się ryczałtem raz przybywało, raz ubywało.

Zobacz: Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Autor: Marek Siudaj

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA