reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Ochrona danych osobowych w mikrofirmach

Ochrona danych osobowych w mikrofirmach

Ochrona danych osobowych jest obowiązkiem właścicieli mikrofirm. Czy jako przedsiębiorcy znamy obowiązki ciążące na podmiotach przetwarzających dane osobowe?

W praktyce działalność większości firm, nawet mikroprzedsiębiorstw, wiąże się z pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych osobowych. A każda firma, która wykorzystuje dane na temat osób fizycznych pozwalające na ich zidentyfikowanie, automatycznie staje się administratorem danych osobowych. Są nimi również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność, choć nie zawsze mają tego świadomość.

Już na etapie rozpoczynania działalności należy zadać sobie pytanie, czy działalność firmy będzie wiązać się z przetwarzaniem danych osobowych. Działanie niezgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych, niewłaściwe zabezpieczanie danych czy niedopełnienie obowiązku rejestracji zbiorów danych może narazić przedsiębiorcę na dotkliwe konsekwencje, z karą pozbawienia wolności do 2 lat włącznie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Niefrasobliwość w ochronie danych osobowych grozi nie tylko sankcjami prawnymi, ale też problemami wizerunkowymi. Firma, której klienci przestaną ufać, może utracić pozycję na rynku. Jest zatem wiele powodów aby pozyskać wiedzę o ochronie danych osobowych – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP. – Jest też wiele mikro i małych firm, które potrzebują dostępu do takiej wiedzy.

Wg GUS w Polsce niemal 3 mln osób ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ministerstwo Finansów szacuje liczbę aktywnych przedsiębiorców na ok. 2,3 mln - tyle rozliczyło PIT z działalności gospodarczej za 2012 rok. Nawet jeśli prowadzą działalność na niewielką skalę, w obrocie gospodarczym występują jako podmioty profesjonalne, a nie osoby prywatne. Przy przetwarzaniu danych osobowych muszą zatem stosować przepisy Ustawy o ochronie danych osobowych.

Z myślą o tych przedsiębiorcach, a także pracownikach małych i średnich firm, Akademia PARP przygotowała najnowsze szkolenie e-learning "Ochrona danych osobowych w MŚP". W szkoleniu wskazujemy, w jakich sytuacjach pojawiają się obowiązki związane z ochroną danych osobowych. Podajemy też wskazówki, w jaki sposób zorganizować przetwarzanie danych w firmie i jak przygotować się do kontaktów z biurem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych - czy to w procesie rejestracji zbiorów danych, czy w trakcie kontroli GIODO.

Badanie sanitarno – epidemiologiczne do pracy w gastronomii

Omawiamy zasady przetwarzania danych osobowych przy zatrudnianiu, nawiązywaniu kontaktów z klientami i kontrahentami, a także potencjalnymi klientami - osobami, do których kierowana jest komunikacja marketingowa. Nie pominięto również problemu przetwarzania danych osobowych przez Internet.

Całkowicie bezpłatny kurs e-learningowy Akademii PARP stanowi świetną metodę pozyskania najważniejszych wiadomości i przygotowania przedsiębiorcy do świadomego pełnienia roli administratora danych osobowych. Szkolenie podzielone jest na 8 modułów:

1. Dane osobowe w mojej firmie

2. Ochrona danych osobowych przy zatrudnianiu

3. Ochrona danych osobowych klientów i kontrahentów

4. Ochrona danych osobowych w marketingu

5. Ochrona danych osobowych w Internecie

6. Organizacja przetwarzania danych osobowych w firmie

7. Rejestracja zbiorów danych

8. Kontrole i odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów

Każdy moduł składa się z kilku lekcji. Szkolenie można przejść "po kawałku", np. jedną lekcję dziennie, spokojnie porównując opisywane przypadki z sytuacją własnej firmy. Jest czas by zastanowić się, jakie działania należy podjąć, aby jak najlepiej zabezpieczyć dane osobowe przed niebezpieczeństwem, a firmę przed negatywnymi konsekwencjami ewentualnych niedociągnięć – zauważa Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

Oskładkowanie umów zleceń – sytuacja przedsiębiorców

Źródło: Akademia PARP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama