REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test wypłacalności spółek - kilka słów o nowym projekcie zmian w prawie

Bartosz Mikołajczyk
test wypłacalności spółki z o.o.
test wypłacalności spółki z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Trwające prace nad zmianą Kodeksu Spółek Handlowych w obszarze zakładania i funkcjonowania spółek handlowych obejmują wiele istotnych elementów. Jednym z nich, wzbudzającym jednocześnie pewne kontrowersje, jest projekt wprowadzenia tzn. testu wypłacalności spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, mającego na celu ochronę wierzycieli spółki. Na czym proponowana regulacja miałaby polegać?

Test wypłacalności spółki z o.o.

REKLAMA

Głównym celem przyświecającym twórcom tego projektu jest ochrona wierzycieli spółek, którzy niejednokrotnie zmuszeni są zmagać się ze spółkami-dłużnikami, bez oczekiwanych rezultatów. Egzekucja z majątku spółki często okazuje się nieskuteczna, co pociąga za sobą daleko idące negatywne skutki dla jej wierzycieli. Wprowadzenie uregulowań zmniejszających ryzyko ponoszone przez wierzycieli w stosunkach gospodarczych ze spółkami handlowymi należy uznać za pożądane.

REKLAMA

Rozwiązaniem tego typu problemów ma być wprowadzenie obowiązku przeprowadzania testu wypłacalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który dotyczyłby wszystkich spółek tego rodzaju. Zgodnie z uzasadnieniem projektu zmiany Kodeksu Spółek Handlowych zamieszczonym na stronie Rządowego Centrum Legislacji test ten polegałby na zobowiązaniu zarządu spółki do zbadania przed każdorazową wypłatą dokonywaną na rzecz wspólników z majątku spółki (np. z tytułu dywidendy), czy wypłata taka nie spowoduje utraty płynności finansowej przez spółkę i nie utraci ona zdolności do wykonywania zobowiązań w przeciągu najbliższego roku. Członkowie zarządu podejmowaliby stosowną uchwałę w kwestii wypłacalności spółki, która następnie podlegałaby złożeniu w ciągu 7 dni od jej podjęcia w sądzie rejestrowym. Twórcy projektu wskazują, że uchwała w tej materii stanowić będzie swego rodzaju oświadczenie wiedzy członków zarządu, iż nie przewidują oni utraty przez spółkę zdolności do wykonywania zobowiązań wynikających ze zwykłej działalności spółki w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Rozwiązanie takie, choć wydaje się z założenia słusznym, budzi pewne wątpliwości. Po pierwsze niezwykle trudnym, a wręcz niemożliwym w praktyce jest przewidzenie (a w ten sposób należy określić obowiązek, który projekt nakłada na członków zarządu spółki) w jaki sposób funkcjonować będzie spółka za kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Sytuacja finansowa spółki zależna jest od zbyt wielu czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ponadto otoczenie gospodarcze, w którym spółka funkcjonuje, może podlegać dynamicznym zmianom i wahaniom, mającym w konsekwencji istotny wpływ na kondycję spółki – tym samym – jej zdolność do wykonywania zobowiązań.

Szykują się zmiany w procedurze wpisów do KRS w 2015 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż zarząd zobowiązany jest do przeprowadzenia testu z należytą starannością, i tylko z tego tytułu może on ponosić konsekwencje. Odpowiedzialność zarządu ograniczona zostanie zatem do odpowiedzialności korporacyjnej za niestaranne przeprowadzenie testu, bądź celowe sformułowanie wniosków w sposób odbiegający od rzeczywistości. Projekt nie przewiduje bowiem żadnych konkretnych sankcji, które mogłyby obciążać zarząd w związku z przeprowadzeniem testu, tym samym uchwały zarządu w tej kwestii nie można traktować jako gwarancji wypłacalności wydanej na następne 12 miesięcy.

Sceptyczne stanowisko w sprawie testu wypłacalności przedstawiło także Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Zwrócono w nim uwagę na fakt, iż „test ten, nie dający gwarancji rezultatu, nie ma więc w istocie żadnej istotnej wartości dla wierzycieli poza zawarciem w nim oświadczeń”. Sędziowie pochylili się także nad konsekwencjami, jakie pociągnie za sobą ta regulacja wobec sądów rejestrowych. Obowiązek rejestracji i włączenie uchwały do akt rejestrowych może wzbudzać poczucie zapewnienia przez sąd słuszności zapisów uchwały i zagwarantowania ich skuteczności. Dlatego też Stowarzyszenie uznało, iż regulacje te wymagają dokładnego doprecyzowania.

Należy zatem stwierdzić, iż mimo słuszności koncepcji wprowadzenia instrumentu zapewniającego szerszą ochronę wierzycielom spółek z o.o., jakim jest test wypłacalności, jego konstrukcja budzi wątpliwości. Poza wspomnianymi wyżej zagadnieniami, regulacja ta spowoduje także utrudnienie prowadzenia spraw spółki przez zarząd, nakładając na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki. Nie sposób też przewidzieć, jakie konsekwencje pociągnie za sobą wprowadzenie testu wypłacalności w praktyce, z pewnością jednak przepisy dotyczące tej materii muszą zostać sformułowane w sposób jak najbardziej precyzyjny.

Zmiana umowy spółki z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

REKLAMA

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA