reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wakacje podatkowe dla zakładających firmę

Wakacje podatkowe dla zakładających firmę

Rząd ma przedstawić opinię o projekcie, autorstwa posłów PO, który przewiduje wprowadzenie "wakacji ubezpieczeniowych" i "kredytu podatkowego" dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Ma też omówić założenia projektu dot. systemu oznaczeń produktów rolnych.

Zgodnie z projektem z "wakacji od ubezpieczeń społecznych" mogliby skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność jako osoby fizyczne lub w ramach umowy spółki cywilnej. Minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zostałaby zmniejszona w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej z 30 proc. do 20 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Z tej możliwości nie mogłyby skorzystać osoby, które prowadzą lub w okresie ostatnich 36 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły działalność gospodarczą. Nowe rozwiązanie nie objęłoby także osób, które działalność gospodarczą wykonywałyby wyłącznie na rzecz byłego pracodawcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W projekcie przewidziano także regulacje, które miałyby rozpowszechnić instytucję "kredytu podatkowego", który polega na zwolnieniu z obowiązku zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności. Warunki skorzystania z tej możliwości miałyby zostać złagodzone. Obecnie z tej możliwości może skorzystać przedsiębiorca dopiero po co najmniej 10 miesiącach od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Ponadto autorzy propozycji zaproponowali wydłużenie czasu stosowania "kredytu" do pełnych 2 lat podatkowych licząc od rozpoczęcia prowadzenia tej działalności oraz skrócenie okresu, w którym przedsiębiorca nie prowadził działalności gospodarczej przed skorzystaniem ze zwolnienia - z 3 lat na okres 2 lat.

Posłowie PO, którzy przygotowali projekt, spodziewają się wzrostu wpływów budżetowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych od przedsiębiorców, którzy w wyniku zmian podejmą się wykonywania działalności gospodarczej.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Ministrowie zajmą się we wtorek ponadto założeniami do projektu nowelizacji ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Regulacja wdraża do polskich przepisów rozwiązania unijne mające poprawić funkcjonowanie sytemu oznaczeń geograficznych produktów rolnych i środków spożywczych. W uzasadnieniu podkreślono, że jakość produktów rolnych w UE jest jednym z głównych atutów na rynkach światowych.

Prawo UE dąży m.in. do wzmocnienia roli grup producentów oraz państw członkowskich przy egzekwowaniu ochrony zarejestrowanych nazw. Zwrócono uwagę, że ostatnie lata pokazały znaczny wzrost liczby dobrowolnych systemów certyfikacji produktów rolnych, spowodowany m.in. społecznym zapotrzebowaniem na takie produkty.

Zobacz: Założenia nowego prawa działalności gospodarczej

W projekcie założeń zaproponowano m.in. aby Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawowała nadzór nad produkcją produktów oznaczonych m.in. jako chronione oznaczenia geograficzne i gwarantowane tradycyjne specjalności. Dzięki temu rozwiązaniu Inspekcja będzie mogła łatwiej zweryfikować czy dany produkt jest prawidłowo oznakowany. Będzie ona także monitorowała stosowanie zarejestrowanych nazw w odniesieniu do produktów wprowadzonych do obrotu. Ma to zapewnić ich wysoką jakość oraz chronić przed bezprawnym wykorzystywaniem zarejestrowanych nazw.

Rząd rozpatrzy też projekt nowelizacji procedury cywilnej i ustawy o opłatach sądowych w sprawach cywilnych, który wprowadza automatyczną wykonalność tytułów egzekucyjnych - np orzeczeń sądowych, czy ugody sądowej - zasądzonych w innych państwach UE.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama