reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Założenie firmy trwa 7 dni

Założenie firmy trwa 7 dni

Tylko siedem dni zajmuje założenie nowej firmy, przede wszystkim dzięki automatycznemu nadawaniu przedsiębiorcom numerów NIP i REGON. To efekt noweli ustawy o KRS, która weszła w życie w grudniu. Wcześniej na rozpoczęcie działalności czekało się ok. 25 dni.

Szybsze rozpoczynanie działalności gospodarczej jest możliwe dzięki wdrożeniu systemu informatycznego, integrującego rejestry prowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów, Główny Urząd Statystyczny oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, poinformował resort sprawiedliwości.

Pozwala to nadać podmiotom wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego identyfikator podatkowy NIP oraz numer identyfikacyjny REGON (na podstawie danych przekazanych z KRS do Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników i rejestru GUS) automatycznie po dokonaniu wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak podało w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości, identyfikatory będą także automatycznie zamieszczane w KRS bezpośrednio po ich nadaniu, bez konieczności wydawania orzeczenia przez sąd rejestrowy. W praktyce moment wpisu podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego stanie się dniem, od którego będzie można rozpocząć działalność gospodarczą.

Nowi przedsiębiorcy mają zatem tylko obowiązek złożenia wniosku o wpis podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz przesłania tzw. danych uzupełniających, czyli informacji, które nie podlegają wpisowi do KRS, a są niezbędne dla Urzędu Skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak założyć własną firmę?

Chodzi m.in. o: numer rachunku bankowego, dane kontaktowe, przewidywaną liczbę zatrudnianych, które albo mają charakter danych „wrażliwych”, albo nie są podmiotowi jeszcze znane w chwili rejestracji w KRS. Przedsiębiorca będzie je zamieszczał na jednym formularzu i składał w ciągu 21 dni od wpisu do KRS w urzędzie skarbowym, który przekaże je do GUS i ZUS.

Składanie danych uzupełniających w formie papierowej lub elektronicznej nie będzie wstrzymywało rozpoczęcia przez podmiot działalności, w tym działalności gospodarczej.

Według resortu sprawiedliwości przed tymi zmianami, które wprowadziła nowela ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z 26 czerwca 2014 r., na rozpoczęcie działalności gospodarczej czekało się w Polsce 25 dni.

Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama