REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec konsumenta?

Wielu przedsiębiorców kieruje swoją ofertę handlową do konsumentów. Przepisy w sposób szczególny chronią konsumentów i ułatwiają im dochodzenie roszczeń. Jakie zatem obowiązki przedsiębiorcy wynikają z praw konsumentów ?

Czy wydatki na oddalone odwołanie są kosztem podatkowym

Prowadzę działalność gospodarczą. Startuję w przetargach. Niedawno złożyłem protest a potem odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Poniosłem w związku z tym odwołaniem wydatki m.in. na pomoc prawną. Odwołanie zostało oddalone a ja zostałem obciążony dodatkowo kosztami postępowania, które uiściłem. Czy mogę te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych ?

Jak dokonać jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego?

Jestem przedsiębiorcą i małym podatnikiem. Korzystając z kredytu bankowego zakupiłem w marcu 2008 r. używany samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 24 tony, za kwotę 65.800,00 zł. Następnie wprowadziłem samochód do ewidencji środków trwałych i rozpocząłem jego użytkowanie...

Czy zakup wizytówek jest kosztem podatkowym?

Rozliczam się na podstawie pkpir. Poniosłem wydatki na wizytówki. Czy mogę te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jak przedmiotowe wydatki zaksięgować w pkpir?

REKLAMA

Postępowanie spadkowe u notariusza

Od 2 października 2008 r.  można przeprowadzić postępowanie spadkowe u notariusza. Weszły bowiem w życie długo oczekiwane nowelizacje kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego.

Mazury dla przedsiębiorczych

W północno-wschodniej Polsce pierwsze konkursy o fundusze UE już się zakończyły. Spóźnialscy mają jeszcze szansę powalczyć o pieniądze na inwestycje w październiku 2008 oraz w 2009 roku.

Pomoc regionalna na inwestycje początkowe dla przedsiębiorców

Generalną zasadą, we wszystkich Regionalnych Programach Operacyjnych, w ramach których przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie jest to, że o środki UE można ubiegać się tylko na tzw. inwestycje początkowe (lub nowe inwestycje).

Cztery kroki po fundusze

Chcesz pozyskać fundusze pomocowe UE dla swojej działalności ale nie wiesz od czego zacząć? Jeżeli tak, to ten tekst jest dla Ciebie.

REKLAMA

Fundusze są dla ludzi

Pozyskiwanie funduszy europejskich nie jest dziedziną wiedzy tajemnej. Przy odrobinie wysiłku każdy może spróbować swoich sił na tym polu. Trzeba też posiąść sporą dawkę wiedzy. Zacznijmy od podstawowych pojęć i wiadomości.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Prezentujemy Kalendarz obowiązkowych działań pracodawcy w zakresie BHP autorstwa Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Rozpoczynamy własną działalność gospodarczą

Masz już pomysł na własną działalność gospodarczą i trochę pieniędzy na start? Możesz założyć jakąś spółkę z przyjaciółmi albo wybrać indywidualną działalność.Poradnik ten jest przeznaczony dla tych indywidualistów, którzy chcą być sami sobie sterem, żeglarzem i okrętem na szerokim morzu przedsiębiorczości.

Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym to silna broń w rękach wierzyciela. Na jej podstawie wierzyciel może ustanowić zabezpieczenie jak również po uprawomocnieniu się wszcząć egzekucję. Jak zatem przedsiębiorca może się bronić przed nakazem.

Co powinieneś wiedzieć o sądowym postępowaniu gospodarczym?

Kodeks postępowania cywilnego (kpc) przewiduje specjalny tryb rozwiązywania sporów pomiędzy przedsiębiorcami. Postępowanie w sprawach gospodarczych jest obwarowane wieloma rygorami, a wszystkie pomyłki są bezwzględnie wychwytywane zarówno przez przeciwników procesowych jak i sądy. Dlatego też przy sporach sądowych z innymi przedsiębiorcami warto korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Podstawowe kwestie trzeba jednak znać samemu, choćby po to, by umieć rozmawiać z radcą prawnym lub adwokatem.

Jak wybrać formę opodatkowania dochodów

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej można i trzeba nie tylko dokonać wyboru formy jej prowadzenia, ale również zasad rozliczania podatku dochodowego.

Pożyczamy od znajomych i rodziny na rozruch firmy

Trudno jest zebrać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W takich sytuacjach często zwracam się o pożyczkę do rodziny i znajomych. Jak rozliczyć podatkowo taką pożyczkę.

Kto może handlować w święta?

Kodeks pracy zabrania handlu w święta, także wtedy, gdy święto przypada w niedzielę. Zakaz dotyczy jednak tylko pracowników. Handlować zatem mogą zarówno sami właściciele, jak i osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawnych (np. na umowę zlecenia).

Jak napisać pozew o zapłatę na formularzu

W sprawach o zapłatę, których wartość nie przekracza 10.000 zł, lub które niezależnie od wartości przedmiotu sporu dotyczą zapłaty czynszu z tytułu najmu – powód musi napisać pozew na formularzu. Mamy wtedy do czynienia z postępowaniem uproszczonym.

Mała firma w Internecie

W XX wieku w dobrym tonie było posiadanie przez przedsiębiorcę wizytówki, ogłaszanie się w lokalnej prasie. Dziś co najmniej taką samą funkcję pełni firmowa strona www.

Jak sprawdzić klienta?

Nie kupisz telefonu komórkowego, nie dostaniesz kredytu, a jeśli jesteś przedsiębiorcą, nie będzie chętnych do współpracy z tobą - to sankcje za zaleganie z opłatami i wpis do rejestru Biura Informacji Gospodarczej.

Czy jest VAT od działalności sezonowej

Mam zamiar otworzyć w wakacje bar nad morzem. Czy obejmie mnie obowiązek rozliczania VAT ?

Jak legalnie odtwarzać muzykę w lokalu przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy odtwarzający publicznie muzykę, filmy, czy mecze muszą za to płacić. Za brak pozwolenia na odtwarzanie może grozić kara do dwóch lat więzienia. Nie muszą płacić tylko ci, którzy wykażą, że z tego odtwarzania utworów nie czerpią korzyści.

Ubezpieczmy korzystnie firmę

Działalność gospodarcza, a tym samym finanse firm - zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw - są narażone na różnego rodzaju ryzyka spowodowane czynnikami losowymi lub zewnętrznymi. Wpływ na to ma również coraz większa specjalizacja przedsiębiorstw oraz działanie na rynkach niszowych. Warto zatem pomyśleć o korzystnym pakiecie ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele nowych produktów. Wśród nich znajdują się ubezpieczenia pakietowe, w tym również branżowe.

Jak powstaje ustawa

Podstawową funkcją parlamentu jest funkcja ustawodawcza. Znaczy to tyle, że Sejm i Senat ustanawiają prawo, które następnie obowiązuje w naszym kraju. Trzeba też dodać, że żaden inny organ nie może uchwalać ustaw.

Jak cudzoziemcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?

Cudzoziemcy mają również prawo korzystać z obowiązującej polskich obywateli swobody podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Jednak nie wszyscy cudzoziemcy mogą to robić na takich samych zasadach.

Kiedy przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność karną?

Przedsiębiorca występuje w obrocie gospodarczym w wielu rolach – reprezentanta przedsiębiorstwa, pracodawcy, kontrahenta. Działanie w każdej z tych ról niesie ze sobą potencjalne ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. Sprawdź, kiedy może dojść do naruszenia prawa karnego. Poradnik nie obejmuje odpowiedzialności karnoskarbowej, o której przeczytasz w serwisie Podatki

Jak rozliczyć zaliczkę

Jestem podatnikiem VAT. Otrzymałem zaliczkę na poczet przyszłej dostawy. Czy muszę już wystawić fakturę i rozliczyć VAT od tej zaliczki ?  

BGB

Bürgerliches Gesetzbuch czyli BGB to niemiecki kodeks cywilny, który został wprowadzony w życie w 1900 r. W Republice Federalnej Niemiec obowiązuje on, oczywiście z licznymi zmianami, do dnia dzisiejszego.

Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem kiedy będziemy odpowiadać swoim prywatnym majątkiem za długi firmy. W niektórych przypadkach również nasi dłużnicy prywatni będą mogli dochodzić należności z majątku naszej firmy.

ABGB

ABGB to austriacki kodeks cywilny z 1811 r. Obowiązywał on w prawie całej Monarchii Habsburskiej.

Kodeks Napoleona

Kodeks Napoleona, początkowo nazywany był Kodeksem Cywilnym Francuzów. Jest to najdonioślejsza z kodyfikacji napoleońskich. Pochodzi ona z 1804 r.

Landrecht pruski

Landrecht pruski czyli właściwie "Powszechne prawo krajowe dla państw królewsko-pruskich" (z niem. Allgemeines Landrecht für die Koniglich Preussischen Staaten) to pochodzący z 1794 r. zbiór praw obowiązujących w Prusach.

Józefina

Józefina to potoczna nazwa austriackiego Powszechnego kodeksu karnego o zbrodniach i karach. Uchwalona została w 1787 r. a jej nazwa pochodzi od imienia ówczesnego cesarza monarchii habsburskiej Józefa II.

Codex Iuris Canonici

Codex Iuris Canonici to kodyfikacja Rawa kanonicznego z 1917 r.. Zastąpił on Corpus Iuris Canonici z 1582 r. a obowiązywał do roku 1983.

Z jakich faktur VAT nie można odliczyć podatku

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.

Ustawa

Rozporzadzenie

Nowelizacja

Inicjatywa ustawodawcza

Kodeks

Źródła prawa

Kodeks Justyniana

Kodeks Justyniana to jedna z trzech części wielkiej kodyfikacji prawa rzymskiego. Kodyfikacji dokonano w latach 528 - 534 na polecenie cesarza Justyniana I Wielkiego. Dlatego też jest znana jako Kodeks Justyniana.

Kodeks Hammurabiego

Kodeks Hammurabiego to jeden z 3 najstarszych, zachowanych do naszych czasów kodeksów. Pochodzi z XVIII w. p.n.e.

Czy wiesz dlaczego kodeks karny z 1932 r. nazywa się kodeksem Makarewicza

Kodeks Makarewicza został wprowadzony rozporządzeniem Prezydenta RP z 11 lipca 1932 r. (Dz. U. Nr 60, poz. 571), a obowiązywał od 1 września 1932 r.

Czy wiesz że w Polsce obowiązują ustawy przedwojenne

Do tej pory w Polsce obowiązują ustawy uchwalone jeszcze w okresie międzywojennym. Mimo, że w tym czasie dwukrotnie zmienił się w Polsce ustrój, to część ustaw z lat 30. przetrwała do naszych czasów prawie nie zmieniona.

Czy wiesz co oznacza zapis Dz.U. 64, Nr 16, poz. 93

Bardzo często gdy czytamy artykuły lub książki o tematyce prawnej możemy się spotkać z zapisem kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93). Co nam to mówi i do czego jest potrzebne?

Leasing dostosowany do Twoich potrzeb

Z leasingu nieruchomości korzystają przede wszystkim średnie i duże firmy, natomiast wyleasingować samochód albo park maszynowy może każdy nawet drobny przedsiębiorca.

Czy wiesz który z polskich kodeksów jest najstarszy

W chwili obecnej w Polsce obowiązuje 13 ustaw posiadających w tytule słowo kodeks. Jest to 8 kodeksów materialnych i 5 kodeksów proceduralnych. Niektóre z nich zostały uchwalone w czasach PRL-u i wielokrotnie nowelizowane obowiązują do dziś.

Czy wiesz jaka jest najdłuższa ustawa w Polsce

W Polsce obowiązuje mnóstwo ustaw. W życie wychodzą coraz to nowe przepisy. Jednak, która z obowiązujących obecnie ustaw jest najdłuższa?

Wymień samochód firmowy

Najbardziej opłaca się wymieniać samochody firmowe po upływie trzech, czterech lat od ich zakupu.

Kodeks spółek handlowych

Kodeks spółek handlowych- k.s.h.- jest jednym z 8 polskich kodeksów materialnych. Jest to ustawa z dnia z 15 września 2000 r., która weszła w życie 1 stycznia 2001 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 2000 r. w numerze 94 na pozycji 1037 (Dz. U. 00 Nr 94 poz. 1037).

REKLAMA