| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Historyczne kodeksy > Landrecht pruski

Landrecht pruski

Landrecht pruski czyli właściwie "Powszechne prawo krajowe dla państw królewsko-pruskich" (z niem. Allgemeines Landrecht für die Koniglich Preussischen Staaten) to pochodzący z 1794 r. zbiór praw obowiązujących w Prusach.

Landrecht przygotowywany był przez komisję kodyfikacyjną powołaną do życia w 1780 r. W jej pracach znaczącą rolę odegrali J. von Cramer i C. Svarez

Wprowadzenie kodeksu w życie napotkało jednak sprzeciw szlachty pruskiej. Dopiero II rozbiór Polski przyśpieszył ogłoszenie kodeksu. Kodeks obowiązywał od 1 czerwca 1794 r

Kodeks był olbrzymich rozmiarów. Składał się on bowiem aż z 19 187 paragrafów. Poświęcony był w dużej części prawu prywatnemu (15 000 paragrafów). Zawierał wyłącznie prawo materialne. Jednak mieszał się w nim przepisy prawa prywatnego, karnego, administracyjnego i kościelnego.

Landrecht nie był kodeksem nowoczesnym. Zawierał ciekawą systematykę, ale w swojej redakcji często opierał się na kazuistyce (wymieniał szczegółowe sytuacje zamiast tworzyć normy abstrakcyjne i generalne). Zawierał również wiele rozwiązań feudalnych co pod koniec XVIII w. było już anachronizmem.

Dzielił się on na dwie części. Pierwsza dotyczyła praw indywidualnych (odnoszących się do jednostki i jej władztwa nad rzeczą), druga natomiast poświęcona była prawom społecznym. Systematyka ta jednak była bardzo nieprzejrzysta.

Obowiązywał do 1 stycznia 1900 r., kiedy to wprowadzono BGB Burgerliches Gesetzbuch

Zobacz serwis: Kodeksy

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Tagi

prawo
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK