Józefina
REKLAMA
Józefina została wprowadzona w miejsce anachronicznej jak na tamte czasy TerezjanyConstitutio Criminalis Theresiana). Terezjana została ustanowiona przez Marię Teresę w 1768 r. i czerpała szereg rozwiązań wprost z XVI-wiecznego Kodeksu karnego -Karoliny
REKLAMA
Kodeks Józefa II był typowym przykładem kodyfikacji absolutyzmu oświeconego. Ogłoszony został w 1787 r. przez cesarza Józefa II, syna Marii Teresy.
Józefina zawierała wyłącznie przepisy prawa karnego materialnego. Kwestie procedury karnej regulowały inne przepisy (Ordynacja o postępowaniu karnym z 1788 r.)
Józefina składała się z 266 paragrafów i dzieliła na dwie części. Pierwsza poświęcona była przestępstwom a druga karom.
REKLAMA
Kodeks realizował wiele postulatów humanitarnej doktryny prawa. Był pierwszym kodeksem, który kierował się zasadą nullum crimen sine lege (łac. nie ma przestępstwa bez ustawy). Jest to obecnie jedna z naczelnych zasad prawa karnego. Wyraża ją również polski kodeks karny z 1997 r.
Józefina obowiązywała do roku 1803, kiedy to cesarz Franciszek II wydał nowy kodeks karny, nazywany Franciscana. Kodeks ten wzorował się na Józefinie i powielał wiele jej rozwiązań.
Zobacz serwis: Kodeksy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.