Czy wydatki na oddalone odwołanie są kosztem podatkowym
REKLAMA
REKLAMA
TAK.
REKLAMA
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy 26 lipca 1991 r. o PIT (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Zatem kosztami uzyskania przychodu będą wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki poniesione, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodu, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, nie wymienione w art. 23 ww. ustawy.
Polecamy: Jak przeprowadzić remanent?
REKLAMA
Ustawodawca nie stawia wprost wymogu, by poniesiony koszt przyniósł określony przychód, lecz był poniesiony w celu jego osiągnięcia. Zatem koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów, a nie niezbędności i rezultatu, jaki przyniosły w postaci konkretnych przychodów.
Kosztami będą, więc zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskanymi przychodami oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z jego funkcjonowaniem. Koszty funkcjonowania podatnika, jakkolwiek poniesione w celu uzyskania przychodu, nie są bezpośrednim czynnikiem uzyskania konkretnego przychodu.
Zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania, że poniesienie określonych wydatków ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszty uzyskania przychodu.
REKLAMA
W kwestii kosztów obsługi prawnej i doradztwa podatkowego, jako kosztów podatkowych, wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 marca 2003r., sygn. akt III SA 1505/01. Sąd stwierdził, iż skoro obsługa prawna była związana z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika, to jej koszty są kosztami uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wyrok ten został wydany w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednakże treść art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zbieżna z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co pozwala implementować to orzeczenie na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Polecamy: Kiedy warto ogłosić zamówienie publiczne w trybie dialogu konkurencyjnego?
Podobnie uważają organy podatkowe, czego przykładem jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 października 2008 r. nr IBPB1/415-520/08/TK (KAN-6669/07/08).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA