Kodeks Justyniana
REKLAMA
Kodyfikacja justyniańska jest jednolitym zbiorem prawa. Opracowano go na podstawie przepisów poprzednich trzech kodeksów (teodozjańskiego, Gregoriusza, Hermogeniana) uwzględniono w nim również wydane później Nowele Justyniana.
REKLAMA
Kodeks Justyniana stanowi tylko fragment kodyfikacji dokonanych przez tego cesarza. Inne jego osiągnięcia na polu prawa to:
- Digesta- najobszerniejsza z kodyfikacji justyniańskich- obejmuje 50 ksiąg. Każda z nich składa się z fragmentów pism 38 prawników rzymskich. Fragmenty te pochodzą z okresu od I wieku p.n.e. aż do III wieku n.e.. Prace nad Digestami ukończono w 533 r.
- Instytucje – podręcznik prawa składający się z 4 ksiąg. Zawierały podstawowe informacje o ówczesnym prawie. Justyniańskie Instytucje oparte były głównie na 'Instytucjach' Gaiusa z II w n.e. oraz na podręcznikach innych uznanych prawników jak: Marcjan, Uśpian. Instytucje, posiadały również ustawy. Prace nad nimi zakończono 21 listopada 533 r.
- Nowele - zbiór konstytucji wydanych przez cesarza Justyniana I. Dotyczą one takich gałęzi prawa jak: prawo administracyjne, spadkowe, kościelne i rodzinne.
Kodeks, Digesta, Instytucje i Nowele w średniowieczu zostały połączone w jeden zbiór noszący nazwę Corpus iuris civilis
Zobacz serwis: Kodeksy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.