Czy wiesz co oznacza zapis Dz.U. 64, Nr 16, poz. 93
REKLAMA
REKLAMA
Dzięki takiemu zapisowi wiemy kiedy uchwalona była dana ustawa. W wypadku kodeksu cywilnego jest to 23 kwietnia 1964 r. Data podawana zaraz za tytułem ustawy jest datą jej uchwalenia, a nie publikacji w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
Natomiast zapis Dz.U. 64, Nr 16, poz. 93 wskazuje gdzie szukać danej ustawy.
Jedynym oficjalnym publikatorem ustaw w Polsce jest Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polski. Znajdujące się tam ustawy są jedynymi obowiązującymi w naszym kraju. Dlatego szukając ustawy warto sięgać właśnie do Dziennika Ustaw.
Prezentowany zapis pokazuje w którym publikatorze należy szukać kodeksu. Skrót „Dz. U.” wskazuje na Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polski.
REKLAMA
Innnym oficjalnym publikatorem jest Monitor Polski, czyli Dziennik Urzędowy Rzeczpospolitej Polskiej "Monitor Polski. Publikowane są w nim akty prawne będące źródłami prawa wewnętrznie obowiązującego. Są to zarządzenia Prezydenta RP, uchwały Rady Ministrów itp.. Monitor Polski skrótowo oznacza się "M.P."
Następująca po skrócie "Dz.U." cyfra 64, wskazuje na rok z którego pochodzi Dziennik. W tym wypadku jest to rok 1964. Następnie podany jest numer Dziennika Ustaw (16) i pozycja na której znajduje się ustawa (93).
Zapis taki jest ogólnie przyjęty. Pozwala w szybki i skuteczny sposób zlokalizować ustawę w Dzienniku Ustaw.
W Dzienniku Ustaw nie publikuje się ustawodawstwa Unii Europejskiej, również tych wspólnotowych aktów prawnych, które obowiązują bezpośrednio.
Zobacz serwis: Kodeksy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.