reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Czy wiesz co oznacza zapis Dz.U. 64, Nr 16, poz. 93

Czy wiesz co oznacza zapis Dz.U. 64, Nr 16, poz. 93

Bardzo często gdy czytamy artykuły lub książki o tematyce prawnej możemy się spotkać z zapisem kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93). Co nam to mówi i do czego jest potrzebne?

Dzięki takiemu zapisowi wiemy kiedy uchwalona była dana ustawa. W wypadku kodeksu cywilnego jest to 23 kwietnia 1964 r. Data podawana zaraz za tytułem ustawy jest datą jej uchwalenia, a nie publikacji w Dzienniku Ustaw.

Natomiast zapis Dz.U. 64, Nr 16, poz. 93 wskazuje gdzie szukać danej ustawy.

Jedynym oficjalnym publikatorem ustaw w Polsce jest Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polski. Znajdujące się tam ustawy są jedynymi obowiązującymi w naszym kraju. Dlatego szukając ustawy warto sięgać właśnie do Dziennika Ustaw.

Prezentowany zapis pokazuje w którym publikatorze należy szukać kodeksu. Skrót „Dz. U.” wskazuje na Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polski.

Innnym oficjalnym publikatorem jest Monitor Polski, czyli Dziennik Urzędowy Rzeczpospolitej Polskiej "Monitor Polski. Publikowane są w nim akty prawne będące źródłami prawa wewnętrznie obowiązującego. Są to zarządzenia Prezydenta RP, uchwały Rady Ministrów itp.. Monitor Polski skrótowo oznacza się "M.P."

Następująca po skrócie "Dz.U." cyfra 64, wskazuje na rok z którego pochodzi Dziennik. W tym wypadku jest to rok 1964. Następnie podany jest numer Dziennika Ustaw (16) i pozycja na której znajduje się ustawa (93).

Zapis taki jest ogólnie przyjęty. Pozwala w szybki i skuteczny sposób zlokalizować ustawę w Dzienniku Ustaw.

W Dzienniku Ustaw nie publikuje się ustawodawstwa Unii Europejskiej, również tych wspólnotowych aktów prawnych, które obowiązują bezpośrednio.

Zobacz serwis: Kodeksy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Tagi

prawo

Zdjęcia

Prawo fot. Fotolia
Prawo fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama