REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, NIP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak założyć firmę w Czechach – spółka komandytowa

Zakładanie działalności gospodarczej w Republice Czeskiej może przybrać formę spółki komandytowej. Jakimi prawami rządzi się komandytariusz, a jakimi komplementariusze? Przeczytaj.

Jak założyć spółkę z o.o. w Czechach

Najprostszą formą działalności z grupy spółek kapitałowych jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przepisy czeskie pozwalają na utworzenie jej nawet przez pięćdziesięciu wspólników. Jak założyć spółkę z o.o. w Czechach?

Jak rozpocząć działalność w Czechach – spółka akcyjna

Jeżeli podjąłeś decyzję o założeniu firmy w Republice Czeskiej, to kolejnym krokiem będzie wybór formy prawnej działalności gospodarczej. Czy warto zakładać spółkę akcyjną? Przeczytaj.

Czym jest aromarketing

Wzrok, słuch i smak to zmysły powszechnie wykorzystywane przez marketingowców. Do świadomości klienta można jednak dotrzeć w nieco inny sposób – poprzez zapach. Potrzebna jest do tego wiedza o znaczeniu zmysłu powonienia dla człowieka. Zajmuje się tym aromarketing czyli nowoczesne narzędzie marketingowe.

REKLAMA

Kiedy stosować stawkę 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Kwestia 0% stawki podatku VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wydaje się być rozstrzygnięta. Dotychczasowe wątpliwości wyjaśniła uchwała NSA w składzie 7 sędziów. Stosowanie stawki będzie ułatwione.

Jakie obowiązki ma sprzedawca internetowy?

E-handel zyskuje na popularności z każdym miesiącem. Zawarcie umowy z konsumentem obciąża sprzedawcę internetowego obowiązkami, z których ten może nie zdawać sobie sprawy. Co musi zrobić e-sprzedawca, gdy dokonamy zakupów?

Kredyt dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Twoja firma prężnie się rozwija, potrzebujesz wsparcia finansowego? Istnieje kilka uniwersalnych zasad, których bankowcy będą się sztywno trzymać, niezależnie od przeznaczenia kredytu. Stosując się do nich, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pożyczki przynajmniej dwukrotnie!

Jakie należności może pokryć zabezpieczenie należytego wykonania umowy?

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy spotyka się w obrocie stosunkowo często. Czy można je wykorzystać do pokrycia roszczeń wynikających z niewykonania lub nienależytego wykonania zamówienia? Można. Przeczytaj jak to zrobić.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe dla firmy w Anglii

Jeżeli podjąłeś decyzję o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej w Anglii, możesz stanąć przed koniecznością otwarcia rachunku bankowego dla firm. Ten artykuł prezentuje najważniejsze cechy ofert na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze firmowego konta bankowego.

W jaki sposób ocenia się podobieństwo wzorów przemysłowych?

Uzyskanie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego umożliwiającego swobodne i wyłączne korzystanie z tego wzoru w działalności gospodarczej, nie gwarantuje, że konkurenci powstrzymają się od jego naśladowania lub nawet nieświadomie wprowadzą do sprzedaży produkt o identycznym wyglądzie zewnętrznym.

Co należy wiedzieć drukując baner reklamowy?

"Chcę mieć baner reklamowy. Poinformować ludzi, o tym co robimy. Działamy i jesteśmy z tego dumni." Jeżeli prowadzisz firmę lub organizację pozarządową – fundację lub stowarzyszenie, powyższe słowa muszą być ci bliskie. Dlatego też zapraszam cię do rozważenia możliwości skorzystania z tej wiecznie młodej formy komunikacji, jaką jest drukowany baner reklamowy.

Jak zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa?

Tajemnicę przedsiębiorstwa stanowią nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Kiedy określona informacja staje się tajemnica przedsiębiorstwa?

Co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa?

Jednym z czynników decydujących tym, że dane przedsiębiorstwo osiągnie spektakularny sukces jest posiadanie specjalistycznych informacji, które nie są znane powszechnie. Aby strzec tajemnicy swojej firmy przedsiębiorca powinien podjąć niezbędne działania aby informacje te zostały poufne. Co może stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa?

Jak wybrać konto bankowe w brytyjskim banku

Wybór konta bankowego dla małych firm w brytyjskim banku jest ważnym etapem w procesie uruchamiania działalności. Należy rozważyć kilka kluczowych kwestii - takich jak koszty transakcji i pożyczki, jakie bank oferuje i typ relacji jaki chcesz nawiązać z bankiem. Oto kilka sugestii, które pomogą Ci zdecydować, który bank będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Kto może uzyskać status wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia

Status Wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego może uzyskać podmiot, który zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. 2010 r., Nr 114, poz. 759) – ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożył ofertę lub zawarł umowę w sprawie zamówienia publicznego.

Kto nie może być wykonawcą w postępowaniu o udzielenie zamówienia

Status wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego może uzyskać podmiot, który zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. 2010 r., Nr 114, poz. 759) – ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożył ofertę lub zawarł umowę w sprawie zamówienia publicznego. Kto nie kwalifikuje się do uzyskania tego statusu?

Dom spokojnej starości – pozwolenia

Dom seniora może prowadzić każda osoba fizyczna na zasadach działalności gospodarczej, po spełnieniu określonych wymogów.

Jak zareklamować dom spokojnej starości

Stosunkowo mała jeszcze konkurencja na rynku powoduje, że szczególna reklama nawet na początku nie będzie potrzebna. Niemniej warto pomyśleć o kilku podstawowych działaniach, które spowodują że potencjalni klienci dowiedzą się o fakcie powstania nowego domu.

Dom spokojnej starości – pomysł

Nie da się ukryć, że jesteśmy coraz starszym społeczeństwem. Już prawie nie spotyka się wielopokoleniowych rodzin, gdzie seniorzy byli traktowani z szacunkiem, zajmowali się wnukami i chętnie słuchano ich opowieści.

Dom spokojnej starości – lokal, lokalizacja

Znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla domu seniora to nie lada wyzwanie. By dom seniora był przyjazny dla jego mieszkańców, nie powinien przede wszystkim znajdować się w centrum miasta.

Jak poprawić skuteczność kampanii reklamowej

Każda kampania ma jeden cel. Musi przykuć uwagę potencjalnego konsumenta oraz nakłonić go do zakupienia konkretnego produktu czy usługi. Tu najważniejsza jest skuteczność, która przekłada się bezpośrednio na nominały w portfelu. Jak poprowadzić kampanię by przyniosła pożądane efekty?

Fotoradar i samochód firmowy – kto płaci mandat

Za wykroczenia drogowe pracownika nie odpowiada pracodawca. Co więcej, w razie potrzeby, pod groźbą kary grzywny, musi on wskazać winnego.

Firma – wszystko co warto wiedzieć o elemencie identyfikującym przedsiębiorcę

W obrocie gospodarczym funkcjonuje obecnie wiele podmiotów. Oprócz osób fizycznych mamy często do czynienia z innymi podmiotami posiadającymi nazwy, które można uznać za odpowiednik imienia i nazwiska osoby fizycznej. Jeżeli dany podmiot zdecyduje się prowadzić działalność gospodarczą, staje się przedsiębiorcą, czyli podmiotem prowadzącym we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. W takiej sytuacji konieczne jest obranie przez niego firmy.

Jakie są korzyści płynące z funkcjonowania spółek cypryjskich?

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i męczy Cię polski urząd skarbowy, nie załamuj się. Masz możliwość zmiany urzędu, z którym współpracujesz na… cypryjski. Jakie są podstawowe zalety korzystania z takiego rozwiązania?

Czy spółki cypryjskie są przyjazne dla przedsiębiorcy

Inwestowanie w tzw. rajach podatkowych jest związane z ryzykiem chociażby szacowania obrotów czy brakiem możliwości odliczenia VAT. Lokowanie oszczędności za granicą i związane z tym oszczędności podatkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem małych i średnich firm.

Jaki jest polski przedsiębiorca milioner?

Odpowiedzialny i pracowity, ale taki który nie lubi obnosić się z bogactwem, krytyczny wobec polityków, ale patriota – taki obraz polskiego przedstawiciela klasy „milionerów” wyłania się z pierwszego tak dogłębnego badania tej grupy społecznej przez instytut badawczy SMG/KRC.

Kim jest upoważniony przedsiębiorca AEO

Internet pęka w szwach od ofert szkoleniowych zwieńczonych uzyskaniem certyfikatu AEO. Firmy doradcze wskazują na uzależnienie od jego posiadania możliwości korzystania z postępowania uproszczonego. Kim naprawdę jest upoważniony przedsiębiorca AEO? Przeczytaj.

Kradzież samochodu finansowanego poprzez leasing – i co dalej

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i postanowiłeś zawrzeć umowę leasingu musisz liczyć się z tym, iż kradzież auta pociąga za sobą dodatkowe formalności wobec leasingodawcy. Spoczywa na Tobie m.in. obowiązek zawiadomienia leasingodawcy o kradzieży samochodu. Jak to wygląda w praktyce?

Jak się ma rynek wynajmu długoterminowego

Pierwsze półrocze 2010 roku było dla wynajmu aut firmowych okresem przegrupowań na rynku oraz porządkowania „własnego portfela”. Jak podaje Instytut Keralla Research - zmniejszyła się liczba klientów, nastąpiła migracja z zarządzania do full service leasingu.

Czym jest ubezpieczenie od utraty wartości auta

GAP (Guaranteed Asset Protection) ubezpiecza ryzyko poniesienia straty finansowej wynikającej z różnicy pomiędzy ceną zakupu nowego pojazdu a jego wartością rynkową w momencie wystąpienia szkody całkowitej (kasacji lub kradzieży).

Czym jest ewidencja przebiegu pojazdu

W razie braku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu wydatki, które ponosi podatnik nie są kosztem uzyskania przychodów. Dlatego też warto wiedzieć czym ewidencja jest, jak ją prowadzić i co powinna zawierać.

Jak prawidłowo rozliczyć używanie prywatnego samochodu osobowego

Prowadzisz działalność gospodarczą i wykorzystujesz w tej działalności prywatny samochód osobowy? Zobacz jak rozliczyć jego używanie.

Jak prawidłowo opisać przedmiot zamówienia

Przez zamówienia publiczne należy rozumieć umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane. Na udzielenie zamówienia składa się szereg warunków do spełnienia nie tylko po stronie wykonawcy, ale również zamawiającego, zwłaszcza odpowiedni opis przedmiotu zamówienia.

Jakie są przyczyny problemów z realizacją kontraktów?

Występując w obrocie handlowym trzeba liczyć się z ryzykiem natrafienia na kontrahenta, który z określonych przyczyn nie będzie mógł wywiązać się z powziętych zobowiązań. Na co przedsiębiorca powinien zwracać uwagę, aby uchronić się od problemów z wykonaniem umowy?

Jak sprzedać małą firmę na rynku globalnym?

Prowadząc małą firmę można dojść do wniosku, iż opłacalna jest jej sprzedaż. W szczególności dotyczy to małych firm technologicznych. Jak skutecznie sprzedać małą firmę?

Jak odnaleźć podmioty zainteresowane zakupem małej firmy?

Sprzedaż małej firmy może być utrudniona, jeżeli jej właściciel nie zna rynku, na którym mógłby dokonać zbycia. W szczególnej sytuacji znajdują się małe firmy spin off. Jak odnaleźć w biznesowym gąszczu chętnych do zakupu?

Jak monitorować realizację strategii marketingowej

Podjęcie kampanii marketingowej w odniesieniu do prowadzonej firmy nie może być pozostawione bez opieki. Monitorowanie strategii to jeden z kluczowych elementów prowadzących do odniesienia sukcesu.

Jak wprowadzić małą innowacyjną firmę na rynek?

Założenie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej w małym rozmiarze dla wielu jest dopiero pierwszym krokiem w procesie realizacji ich ambicji. Jak więc stanąć przed wyzwaniem wprowadzenia na powszechny rynek innowacyjnej firmy?

Na czym polega segmentacja rynku?

Jeżeli przedsiębiorca zamierza wprowadzić firmę na rynek globalny, powinien położyć nacisk na dokonanie segmentacji rynku. Jaki jest cel tego działania i czemu ono służy? Przeczytaj.

Jak przygotować segmentację rynku?

Wprowadzanie na rynek globalny małej firmy wiąże się z koniecznością opracowania segmentacji. Jakie etapy składają się na proces jej przygotowania?

Na co zwracać uwagę przygotowując kontrakt

Wprowadzenie małej firmy na globalny rynek powoduje, że staje ona przed koniecznością przygotowania kontraktu. Co zrobić, aby opracowany wzór był poprawny pod względem prawnym? Przeczytaj.

Jak rozwiązać spółkę kapitałową wpisaną do rejestru przez sąd rejestrowy?

Przyczyny rozwiązania spółki przez sąd rejestrowy są określone enumeratywnie, a zatem w sposób wyczerpujący, w treści art. 21 kodeksu spółek handlowych. Przepis ten jest bezwzględnie obowiązujący, a więc poza określonymi w nim przyczynami inne powody nie mogą stanowić podstawy wydania przez sąd rejestrowy postanowienia o rozwiązaniu spółki.

Co warto wiedzieć o rozporządzeniach akcjami?

Pod pojęciem rozporządzenia rozumieć należy w tym wypadku nie tylko zbycie akcji, skutkujące przeniesieniem ich własności na nabywcę (niezależnie od tego, czy będzie ono miało formę odpłatnej sprzedaży, zamiany czy też nieodpłatnej darowizny), ale również ich ograniczenie w postaci obciążenia prawem rzeczowym.

Jak przepisy dotyczące pozostałych spółek handlowych stosuje się do spółki komandytowo-akcyjnej?

Regulacje kodeksu spółek handlowych (dalej jako KSH) dotyczące spółki komandytowo – akcyjnej znajdujące się w dziale IV bezpośrednio jej dotyczącym nie mają charakteru kompleksowego.

Jak przebiega postępowanie likwidacyjne oraz otwarcie likwidacji w spółce akcyjnej?

Istnieje wiele przyczyn, mogących spowodować konieczność rozwiązania spółki akcyjnej powodując tym samym jej wyeliminowanie z rynku, m.in. przyczyny przewidziane w statucie spółki, uchwała walnego zgromadzenia o jej rozwiązaniu bądź też przeniesieniu siedziby poza granice Rzeczypospolitej, ogłoszenie upadłości spółki, jak również jej rozwiązanie na drodze sądowej.

Jak otrzymuje faktury sp. z.o.o. w organizacji?

Po podpisaniu aktu notarialnego, a przed zgłoszeniem sp. z o.o. do KRS spółka może być nabywcą określonych towarów lub usług na potrzeby swojej działalności. Jak więc wpisać poprawnie dane spółki na fakturze, skoro nie posiada ona NIP czy REGON?

Jak kształtuje się odpowiedzialność cywilna w sp. z o.o.?

Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga przestrzegania szeregu uregulowań dotyczących odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz cywilnoprawnych konsekwencji zaistnienia zdarzeń podlegających ujemnej kwalifikacji normatywnej w danym porządku prawnym.

Co warto wiedzieć o spółce kapitałowej w organizacji

Spółka kapitałowa w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki z o.o.) lub z chwilą objęcia wszystkich akcji (tzw. zawiązania spółki akcyjnej). Byt prawny spółki w organizacji kończy wpis do rejestru.

Jak finansować małą firmę technologiczną? - dotacje

Firmy regionu województwa lubelskiego mogą skorzystać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a zwłaszcza z osi priorytetowej I „Przedsiębiorczość i innowacje”. W ramach jakich działań można uzyskać dotację?

Jak znaleźć inwestora venture capital otwierając małą firmę technologiczną?

Poszukując inwestora wśród aniołów biznesu lub firm venture capital, warto pamiętać o różnicach wynikających z inwestowania własnych środków w ograniczoną liczbę przedsięwzięć, w przypadku aniołów i inwestowania środków innych inwestorów w zróżnicowane przedsięwzięcia przynoszące najwyższą stopę zwrotu.

REKLAMA