Czy spółki cypryjskie są przyjazne dla przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
Cypr – atrakcyjna turystycznie wyspa na Morzu Śródziemnym, staje się bardzo korzystnym wyborem pod względem łatwości prowadzenia działalności oraz lukratywnych stawek podatkowych. Duże znaczenie ma w tym fakt, iż dla obywateli Unii Europejskiej, traktowanych na równi z obywatelami Cypru, brak jest w zasadzie jakichkolwiek przeszkód dla zakładania w tym miejscu przedsiębiorstw. Polska, stając się więc członkiem Unii Europejskiej, również korzysta w co raz większym zakresie z powstałych możliwości.
REKLAMA
Inwestycyjna atmosfera
Tak duże zainteresowanie inwestorów zagranicznych wyspa zawdzięcza nie tylko swej atrakcyjności turystycznej ale także wielu innym niezwykle sprzyjającym aspektom jak chociażby powszechność języka angielskiego w biznesie jak i w administracji (oprócz greckiego i tureckiego język angielski jest językiem urzędowym), zastąpieniu od dnia 1 stycznia 2008 roku funta cypryjskiego walutą euro, czy zachowaniu wszystkich unijnych swobód takich jak swoboda przepływu kapitału. Przede wszystkim jednak liberalizm systemu podatkowego Cypru, który jest stroną kilkudziesięciu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (z Polską umowa została zawarta w 1992r.) umożliwił by kraj ten stał się w pewnym sensie centrum biznesowym przyciągającym liczne zagraniczne podmioty.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
Ograniczeń brak
REKLAMA
Na rynku polskim brak jest w zasadzie ograniczeń dla działalności spółek cypryjskich, natomiast dla sposobu ich „powstania” istotnym jest ustalenie celu wykorzystania określonej spółki. Jeżeli jej przedmiotem maja być zwyczajne usługi jak np. wymiana handlowa, holding, najszybszym może okazać się zakup gotowej spółki posiadającej już adres na Cyprze, umowę i statut umożliwiające szeroki wachlarz usług oraz dyrektorów, sekretarza i nominowanych wspólników. Koniecznym będzie jedynie otwarcie na Cyprze rachunku bankowego dla tej spółki.
Powołanie nowej spółki okaże się natomiast korzystniejsze, gdy jej działalność dotyczyć będzie usług mniej standardowych, więc i umowa i statut spółki muszą zostać indywidualnie określone dla tejże konkretnej działalności (zmiana gotowej już umowy spółki wymaga zgody sądu i pociąga za sobą duże koszty).
Beneficiary owner (rzeczywistym lub ostatecznym właścicielem) może być zarówno osoba fizyczna (składa ona specjalny formularza zamówienia, wypełnienia oraz podpisuje deklarację Due Diligence oraz dołącza kopię paszportu oraz dowodu osobistego lub rachunku, z których będzie wynikał jej adres zamieszkania) jak i prawna (wymagane są jej wszystkie dokumenty korporacyjne np. KRS, umowa spółki itp., jak również informacje dotyczące osób fizycznych, które są jej właścicielami lub spółki posiadającej w niej udziały, konieczne jest złożenie specjalnego formularza zamówienia, wypełnienie Informacji o Kliencie oraz deklaracji Due Diligence). Jak już wspomniano powyżej spółka posiada dyrektorów, sekretarza i wspólników nominowanych.
Polecamy: serwis Zakładam firmę
Dyrektor na wakacjach
REKLAMA
Dla posiadania przez spółkę rezydencji podatkowej na Cyprze, tj. poddania jej korzystniejszemu prawu podatkowemu Cypru ważnym jest aby „zarządzanie i pełna kontrola” (management and control) spółki realizowana była na Cyprze. Dlatego też istotnym jest aby większość dyrektorów była obywatelami Cypru (w przypadku osób prawnych rezydentami Cypru).
W sytuacji, gdy jednym z dyrektorów zostaje polski podmiot, musi on uczestniczyć w decyzjach podejmowanych przez zarząd a przynajmniej raz w roku być obecny na Cyprze na posiedzeniu rady dyrektorów.
Sekretarzem spółki jest zazwyczaj spółka stworzona specjalnie do takiej działalności, zapewniona przez podmiot cypryjski. Ze względu na opisywaną rezydencję podatkową wskazanym jest także, aby wspólnikiem/wspólnikami spółki były w większości osoby/spółki cypryjskie. Najczęściej inna spółka prywatna staje się wówczas powiernikiem (trustem) udziałów a beneficiary owners otrzymują oświadczenie o powierzonych udziałach (declaration of trust).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.