Jakie są korzyści płynące z funkcjonowania spółek cypryjskich?
REKLAMA
REKLAMA
W myśl art. 10 ust. 1 polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę na Cyprze osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce. Dywidendy te mogą być również opodatkowane na Cyprze, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, to podatek wymierzony nie może przekroczyć 10% kwoty dywidend brutto. W związku z tym że umowa dopuszcza więc w tym zakresie podwójne opodatkowanie dywidend, celem jego uniknięcia zastosowanie ma art. 24 ust. 1 lit. b) umowy .
REKLAMA
Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami artykułu 10, 11 i 12 umowy może być opodatkowany na Cyprze, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu na Cyprze.
Takie potrącenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku wyliczonego przed dokonaniem potrącenia, która odnosi się do dochodu uzyskanego na Cyprze.
Republika Cypru, jako członek Unii Europejskiej, korzysta z postanowień tzw. Dyrektywy Parent-Subsidiary w konsekwencji czego dywidendy wypłacane przez spółkę cypryjską na rzecz spółki polskiej (Polska również implementowała dyrektywę Parent-Subsidiary) mogą podlegać całkowitemu zwolnieniu z opodatkowania na terytorium Cypru oraz na terytorium Polski. Jednak według polskiego brzmienia umowy dywidenda wypłacana nierezydentowi winna być opodatkowana stawką 19% bez możliwości jej pomniejszenia, gdyż należny podatek można pomniejszyć o podatek faktycznie zapłacony za granicą.
Polecamy: serwis Zakładam firmę
REKLAMA
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania sporządzane są w trzech językach: językach krajów które podpisują umowę oraz w języku angielskim. W sytuacji rozbieżności pomiędzy wersją narodową a angielską obowiązująca jest wersja w języku angielskim.
Zgodnie z angielską wersją art. 24 ust. 1 lit. b) umowy, jeżeli polski rezydent osiąga dochody z tytułu dywidend, które mogą być opodatkowane na terytorium Cypru, Polska zobowiązana jest do umożliwienia odliczenia podatku podlegającego do zapłaty w Polsce, niezależnie od tego, czy dochód ten faktycznie został opodatkowany na Cyprze.
W tym przypadku przepis ten nie wymaga, aby odliczenie od polskiego podatku uzależnione było od faktycznej zapłaty podatku na terytorium Cypru.
Na tej podstawie, pomniejszając należny podatek o podatek, który mógłby zgodnie z umową zostać pobrany na Cyprze (choć podatek nie został faktycznie pobrany - przepisy podatkowe Cypru zwalniają od podatku dywidendy wypłacane przez cypryjskie spółki swoim udziałowcom – niebędącymi cypryjskimi rezydentami „non-Cypriot residents”), osoba mieszkająca w Polsce otrzymująca dywidendę z Cypru zapłaci tylko 9% podatku.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.