reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie są korzyści płynące z funkcjonowania spółek cypryjskich?

Jakie są korzyści płynące z funkcjonowania spółek cypryjskich?

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i męczy Cię polski urząd skarbowy, nie załamuj się. Masz możliwość zmiany urzędu, z którym współpracujesz na… cypryjski. Jakie są podstawowe zalety korzystania z takiego rozwiązania?

W myśl art. 10 ust. 1 polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę na Cyprze osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce. Dywidendy te mogą być również opodatkowane na Cyprze, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, to podatek wymierzony nie może przekroczyć 10% kwoty dywidend brutto. W związku z tym że umowa dopuszcza więc w tym zakresie podwójne opodatkowanie dywidend, celem jego uniknięcia zastosowanie ma art. 24 ust. 1 lit. b) umowy .

Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami artykułu 10, 11 i 12 umowy może być opodatkowany na Cyprze, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu na Cyprze.

Takie potrącenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku wyliczonego przed dokonaniem potrącenia, która odnosi się do dochodu uzyskanego na Cyprze.

Republika Cypru, jako członek Unii Europejskiej, korzysta z postanowień tzw. Dyrektywy Parent-Subsidiary w konsekwencji czego dywidendy wypłacane przez spółkę cypryjską na rzecz spółki polskiej (Polska również implementowała dyrektywę Parent-Subsidiary) mogą podlegać całkowitemu zwolnieniu z opodatkowania na terytorium Cypru oraz na terytorium Polski. Jednak według polskiego brzmienia umowy dywidenda wypłacana nierezydentowi winna być opodatkowana stawką 19% bez możliwości jej pomniejszenia, gdyż należny podatek można pomniejszyć o podatek faktycznie zapłacony za granicą.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania sporządzane są w trzech językach: językach krajów które podpisują umowę oraz w języku angielskim. W sytuacji rozbieżności pomiędzy wersją narodową a angielską obowiązująca jest wersja w języku angielskim.

Zgodnie z angielską wersją art. 24 ust. 1 lit. b) umowy, jeżeli polski rezydent osiąga dochody z tytułu dywidend, które mogą być opodatkowane na terytorium Cypru, Polska zobowiązana jest do umożliwienia odliczenia podatku podlegającego do zapłaty w Polsce, niezależnie od tego, czy dochód ten faktycznie został opodatkowany na Cyprze.

W tym przypadku przepis ten nie wymaga, aby odliczenie od polskiego podatku uzależnione było od faktycznej zapłaty podatku na terytorium Cypru.

Na tej podstawie, pomniejszając należny podatek o podatek, który mógłby zgodnie z umową zostać pobrany na Cyprze (choć podatek nie został faktycznie pobrany - przepisy podatkowe Cypru zwalniają od podatku dywidendy wypłacane przez cypryjskie spółki swoim udziałowcom – niebędącymi cypryjskimi rezydentami „non-Cypriot residents”), osoba mieszkająca w Polsce otrzymująca dywidendę z Cypru zapłaci tylko 9% podatku.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania sporządzane są w trzech językach: językach krajów które podpisują umowę oraz w języku angielskim.
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania sporządzane są w trzech językach: językach krajów które podpisują umowę oraz w języku angielskim.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama