Firmy szybciej dostosowują się do zmianiającej się koniunktury
05 gru 2012
W ostatnich latach przedsiębiorstwa dojrzały i teraz znacznie lepiej reagują na zmieniającą się sytuację w gospodarce. W czasie obecnego kryzysu szybciej dostosowują się do słabszej koniunktury gospodarczej niż 3-4 lata temu.
Opłaty produktowe 2013
03 gru 2012
W 2013 roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe opłaty produktowe niż w 2012 roku. Wynika to z obwieszczenia Ministra Środowiska dotyczącego maksymalnych stawek opłat produktowych na rok 2013.
Coraz słabszy wzrost gospodarczy
03 gru 2012
Według danych GUS w trzecim kwartale 2012 roku wzrost gospodarczy wzrósł jedynie o 1,4 proc.
Prezydent podpisał trzecią ustawę deregulacyjną
03 gru 2012
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki. Ustawa ma na celu poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności ograniczenie zatorów płatniczych oraz zbędnych obowiązków informacyjnych.
Ograniczenie obowiązków statystycznych dla mikroprzedsiębiorców – projekt zmian
30 lis 2012
Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. Jednym z założeń tego projektu jest ograniczenie obowiązków statystycznych dla mikroprzedsiębiorców.
Ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej – projekt ustawy
29 lis 2012
Na początku października 2012 r. zespół Ministerstwa Gospodarki ds. regulacji złożył projekt założeń projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. W projekcie tym znajdują się propozycje zmian mających na celu ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej.
Utrata świadczeń emerytalnych - deklaracje ZUS emeryta prowadzącego własną firmę
28 lis 2012
Prawo do emerytur ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu w zależności od przychodów z działalności gospodarczej, co dotyczy osób na wcześniejszej emeryturze, prowadzących własną firmę. Chcąc zachować pełne prawa do emerytury, potrzebne są deklaracje ZUS podstawy do naliczenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nie mogą one przekraczać 2447,8 zł. Zagrożeni nie są emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny.
Jak znaleźć pracę?
22 lis 2012
Nigdy nie wiadomo, dokąd zaprowadzi cię życie. Jeżeli widzisz, że twoi znajomi sumiennie realizują narzucone sobie schematy kariery zawodowej - powinieneś ograniczyć z nimi kontakt. Przy nich się nie rozwiniesz. Co więcej, możesz zanudzić się na śmierć. Jednak powinieneś pamiętać, że podczas poszukiwania pracy nie należy całkowicie zdawać się na los.
Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu
21 lis 2012
Ponad 21 tysięcy złotych na założenie biznesu może dostać z urzędu pracy osoba, która straciła zatrudnienie i zarejestrowała się jako bezrobotna. Jakie warunki należy spełnić, żeby liczyć na pieniądze z urzędu pracy?
Przedsiębiorcy zadowoleni z trzeciej ustawy deregulacyjnej
20 lis 2012
Ustawa o o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce zawiera wiele rozwiązań podatkowych , które mają w korzystny sposób wpłynąć na warunki prowadzenia biznesu w Polsce.
Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej
19 lis 2012
Osoby, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, ale nie mają na to pieniędzy, mogą poszukiwać potrzebnych środków w funduszach Unii Europejskiej. Na co może liczyć osoba, która chce założyć własną działalność? Jak złożyć wniosek o dotację?
Dlaczego warto założyć spółkę na Cyprze? Dlaczego Cypr?
19 lis 2012
Od wielu lat biznesmeni z całego świata prowadzą swoją działalność gospodarczą na Cyprze. Co jest przyczyną popularności? Przede wszystkim korzystny i stabilny system prawny, urzędy, które na równi traktują swoich obywateli jak i zagranicznych inwestorów oraz możliwość porozumiewania się językiem angielskim. Jeśli chcemy udać się do urzędu, na pocztę, do banku itp. wystarczy znajomość języka angielskiego.
Reklama aptek – aspekty prawne
16 lis 2012
W dniu 1 stycznia 2012r. weszła w życie zmiana ustawy Prawo farmaceutyczne, która wprowadziła zakaz reklamy aptek oraz jej działalności. Nowe przepisy wywołują wiele kontrowersji. Ich interpretacja jest niejednolita, co powoduje, iż ciągle trwa zagorzała dyskusja na temat zakresu zakazu oraz dopuszczalnych form działań podejmowanych przez apteki.
Cudzoziemiec spoza UE rejestruje działalność gospodarczą w Polsce
12 lis 2012
Czy obywatel kraju spoza Unii Europejskiej (np. z Japonii) może zarejestrować działalność gospodarczą w polskiej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ?
Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu przez organ administracyjny
12 lis 2012
W niektórych sytuacjach przedsiębiorca może być wykreślony z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej. Sprawdźmy w jakich przypadkach może się to zdarzyć.
Mandat za nieodśnieżanie
29 paź 2012
Nawet 500 zł będzie musiał zapłacić przedsiębiorca, który dostanie mandat karny za nieodśnieżanie chodnika przed należącą do niego nieruchomością. Kara za zgarnięcie śniegu na ulicę może być nawet trzykrotnie wyższa.
CBOS: ZUS na czwórkę
29 paź 2012
Zmniejszył się odsetek osób niezadowolonych z ZUS. Polacy lepiej oceniają Zakład Ubezpieczeń Społecznych niż 5 lat temu - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w ramach projektu "Polak w urzędzie".
Zwalania sprzedaż detaliczna
26 paź 2012
Sprzedaż detaliczna we wrześniu br. wzrosła o 3,1 proc. - podał GUS. To wynik świadczący o spowolnieniu gospodarki - komentują eksperci.
Doing Business 2013: Łatwiej otworzyć firmę w Polsce
26 paź 2012
Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce zostało ułatwione w ciągu ostatniego roku - wynika z raportu „Doing Business 2013” opublikowanego przez Bank Światowy.
Małe firmy walczą z bezrobociem
25 paź 2012
Pomimo słabej kondycji gospodarki firmy bronią się przed redukcją zatrudnienia - wynika z raportu NBP "Badanie Ankietowe Rynku Pracy 2012". Przedsiębiorcy wolą uniknąć kosztownego procesu rekrutacji.
Rząd przyjął projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej
25 paź 2012
Rada Ministrów przyjęła projekt trzeciej ustawy de regulacyjnej przygotowany przez resort gospodarki. Zmiany mają poprawić płynność finansową przedsiębiorstw oraz uprościć zasady rozliczania z fiskusem.
Kocham antyki - o rynku antykwarycznym z Agatą Sondej
24 paź 2012
Wizerunek kolekcjonera antyków kojarzy się z osobą starszą, trzymającą lupę w ręku i przeglądającą znaczki. Tak było. Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej – o rynku antykwarycznym z Agatą Sondej, redaktor naczelną kochamantyki.pl, rozmawia Marcin Milewski.
Wskaźnik wykorzystania aktywów czynnych - aktywa do przeglądu (!)
23 paź 2012
W bilansie dowolnego przedsiębiorstwa, można zauważyć charakterystyczny, wertykalny, podział tego dokumentu, na aktywa (po lewej stronie bilansu) i pasywa (po prawej). Czym są "aktywa" i do czego wiedza o nich może się przydać?
Biopaliwa będą dofinansowane
23 paź 2012
Resort gospodarki będzie dofinansowywał wytwarzanie biopaliw oraz zakup napędzanych z ich wykorzystaniem samochodów.
Hamuje produkcja przemysłowa
22 paź 2012
Produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2012 r. była o 5,2 proc. niższa niż w tym samym okresie 2011 r. - wynika z danych GUS. Eksperci spodziewali się mniejszych spadków.
Niezbędnik kandydata – negocjatora przyszłej pensji
17 paź 2012
Na rozmowie rekrutacyjnej padło pytanie o oczekiwania finansowe? Dowiedz się w jaki sposób negocjować przyszłe wynagrodzenie.
Kupując aparat fotograficzny na firmę odliczysz VAT
16 paź 2012
Zakup aparatu fotograficznego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, pozwoli przedsiębiorcy odliczyć VAT. Jednak wykorzystywanie nabytego sprzętu do celów prywatnych rodzi dodatkowe zobowiązania wobec fiskusa.
Inflacja taka jak w sierpniu
16 paź 2012
Inflacja we wrześniu osiągnęła poziom 3,8 proc. To wynik analogiczny do sierpnia - wynika z danych GUS. Eksperci zapowiadają stopniowe obniżanie cen przez przedsiębiorców.
Podpis elektroniczny dla przedsiębiorcy
15 paź 2012
Podpis elektroniczny gwarantuje tożsamość przedsiębiorcy oraz integralność przesyłanych dokumentów. Dowiedz się czym jest podpis elektroniczny i kiedy można go stosować.
Drugie expose Tuska: Nie będzie ZUS-u od umów śmieciowych w 2013 r.
12 paź 2012
Nie będzie ozusowania umów śmieciowych - wynika z drugiego expose premiera Donalda Tuska. Prezes Rady Ministrów zapowiedział zmiany zasad rozliczania nadgodzin oraz wydłużenie urlopu macierzyńskiego.
Drugie expose Tuska nie poruszyło rynków
12 paź 2012
Drugie expose Tuska nie miało wpływów na zachowanie rynków. Ani zapowiedź wydłużenia urlopu macierzyńskiego, ani stymulowania inwestycji nie wywołały zmiany zachowań inwestorów.
Ustawa deregulacyjna 2012/2013: VAT uderzy w zatory płatnicze
12 paź 2012
Ustawa deregulacyjna 2012/2013. Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Nowe przepisy mają uwolnić przedsiębiorców od zobowiązań podatkowych z nieopłaconych faktur.
Trzecia ustawa deregulacyjna: jakie zmiany wprowadzi?
11 paź 2012
Trwają prace nad trzecią ustawą deregulacyjną, która ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Co się zmieni, gdy ustawa przejdzie ścieżkę legislacyjną?
Rząd przyjął kolejny pakiet ułatwień dla firm
11 paź 2012
Projekt 31 propozycji ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej został przyjęty przez Radę Ministrów. Zmiany mają uprościć m.in. system podatkowy.
Firma w mieszkaniu a koszty uzyskania przychodu
09 paź 2012
Prowadzenie firmy w domu to sposób na zmniejszenie zobowiązań podatkowych. Ekspert radzi co przedsiębiorca powinien zaliczyć do środków trwałych i amortyzować, aby zapłacić mniejszy podatek.
Świadczenia emerytalno-rentowe w UE - kogo dotyczy problem
09 paź 2012
Na terytorium Unii Europejskiej funkcjonuje niejednolity system emerytalno-rentowy. Sprawdź czy dotyczy cię problem wyboru właściwego systemu emerytalno-rentowego.
Emerytura lub renta pracownika w krajach Unii Europejskiej
09 paź 2012
Państwa członkowskie Unii Europejskiej samodzielnie przyznają świadczenia emerytalno-rentowe. Dowiedz się jakie są zasady rozdzielania systemów ubezpieczeń społecznych na terytorium Unii Europejskiej.
CEIDG 2013: dane przedsiębiorców będą udostępniane hurtowo i komercyjnie za opłatą
08 paź 2012
Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt rozporządzenia dotyczącego zasad uiszczania opłat za hurtowe udostępnianie danych z CEIDG w celach komercyjnych. Zainteresowane firmy zyskają możliwość pobierania pakietów informacji o przedsiębiorcach zgrupowanych według określonego kryterium.
Stopa bezrobocia niższa przy flexipracy
08 paź 2012
Rośnie stopa bezrobocia w państwach UE. W Polsce w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o 0,6 proc. do 12,4 proc. Najłatwiej znaleźć pracę w krajach, które popularyzują elastyczne sposoby zatrudniania.
Przewóz regularny do 50 km - czas prowadzenia i przerwy kierowców
05 paź 2012
Osoby wykonujące przewóz regularny do 50 kilometrów podlegają regulacjom ustawy o czasie pracy kierowców. Ekspert radzi w jakich okresach czasu mogą prowadzić pojazdy oraz kiedy mają obowiązek przerwy.
Używany samochód jako auto firmowe obniży zobowiązania podatkowe
05 paź 2012
Zakup używanego samochodu osobowego może pozwolić przedsiębiorcy zaoszczędzić na zobowiązaniach podatkowych. Ekspert podpowiada jakie auto kupić do firmy, aby móc skorzystać z preferencyjnej w danym przypadku metody amortyzacji.
Kierowca w firmie: przerwy w prowadzeniu pojazdów
05 paź 2012
Kierowcy pracujący w ramach przewozu krajowego lub międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej są zobowiązani do stosowania norm dotyczących okresów prowadzenia pojazdów i przerw między nimi.
Od początku roku przybyło 26 tys. nowych firm
04 paź 2012
Polacy od początku 2012 roku założyli prawie 200 tys. nowych firm. W tym samy czasie z prowadzenia działalności zrezygnowało 168 tys. przedsiębiorców. Przez osiem miesięcy liczba właścicieli firm wzrosła jedynie o 26 tys. osób.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego - waluta obca
04 paź 2012
Ekspert radzi w jaki sposób ustalić wartość początkową środka trwałego, w sytuacji, w której kwota należności była wyrażona w walucie obcej.
Nieprawidłowo ustalona podstawa zasiłku dla przedsiębiorcy przez ZUS – co zrobić?
02 paź 2012
Przedsiębiorcy, którym ZUS nieprawidłowo ustalił podstawę wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, mają prawo do uzyskania wyrównania. ZUS wyjaśnia jakie kroki powinien w tym celu podjąć przedsiębiorca.
Wskaźnik PMI niekorzystny dla budżetu 2013
02 paź 2012
Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu wyniósł 47 pkt - wynika z informacji opublikowanych przez HSBC. PMI spadł poniżej neutralnej granicy 50 pkt.
Pytania rekrutacyjne: „Co Pan/Pani wie na temat naszej firmy?”
01 paź 2012
Co wiesz na temat firmy, w której chcesz pracować? Wbrew pozorom jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań rekrutacyjnych. Czy wiesz, jak na nie odpowiedzieć? Koniecznie przeczytaj artykuł.
NIK sprawdzi poszukiwania gazu łupkowego
21 wrz 2012
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się koncesjom na wydobycie gazu łupkowego. Pod lupę trafią zarówno urzędnicy, jak i przedsiębiorcy.
Cykl operacyjny
21 wrz 2012
Cykl operacyjny jest nie do przecenienia jako miara oceny pracy zarządów, wykorzystywana przez rady nadzorcze albo wspólników/inwestorów. Jest jednym ze składników oceny sprawności pracy.
EFRR, czyli Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego - co to jest?
21 wrz 2012
EFRR, czyli Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego to jeden z funduszy unijnych, z którego korzyści mogą czerpać przedsiębiorcy. Dowiedz się jak skorzystać ze wsparcia w ramach EFRR.