REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak znaleźć pracę?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Jak znaleźć ciekawą pracę? /Fot. Fotolia
Jak znaleźć ciekawą pracę? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nigdy nie wiadomo, dokąd zaprowadzi cię życie. Jeżeli widzisz, że twoi znajomi sumiennie realizują narzucone sobie schematy kariery zawodowej - powinieneś ograniczyć z nimi kontakt. Przy nich się nie rozwiniesz. Co więcej, możesz zanudzić się na śmierć. Jednak powinieneś pamiętać, że podczas poszukiwania pracy nie należy całkowicie zdawać się na los.

Każdy pracownik przechodzi przez ten sam proces. Pracujesz w miejscu, w którym odkrywasz, co ci się podoba lub czego nienawidzisz robić. Później - zmieniasz pracę na kolejną i tam również przechodzisz ten sam proces. Podczas czwartej lub szóstej zmianie pracy w końcu trafiasz na to, co kochasz i poświęcasz się temu całe dnie. Pamiętaj jednak - świat nie jest aż tak idealny. Czasami twoja ukochana praca nie pozwala ci na osiąganie znakomitych wyników finansowych lub,  co gorsze, robisz to, co lubisz, ale musisz w zamian pracować z totalnymi baranami. Co zatem zrobić, żeby szybko i sprawnie znaleźć wspaniałą, odpowiednią dla nas pracę?  W każdej pracy napotykamy na wskazówki, na podstawie których jesteśmy w stanie stwierdzić czy dana praca jest dla nas odpowiednia, czy nie. Takie sygnały pojawiają się wszędzie - trzeba je tylko odpowiednio szybko zinterpretować.

REKLAMA

Wskazówka pierwsza: perspektywy

Chodzi tutaj ściśle o perspektywy rozwoju w danej pracy. Jeżeli pracując w danej firmie, zdobędziesz doświadczenie oraz referencje , które  liczą się na rynku, to najlepszy dowód na to, że branża, w której pracujesz się rozwija i będziesz mógł w tej dziedzinie osiągnąć sukces. Z drugiej jednak strony powinieneś być ostrożny, jeżeli branża, w której działasz przestała się rozwijać, a firma nie umożliwia ci awansu. W takiej sytuacji powinieneś jak najszybciej uciekać….

Zobacz serwis: Praca

Wskazówka druga: ludzie

Jeżeli po wizycie w pracy  stwierdzasz, że nie musisz przyjaźnić się z ludźmi, z którymi pracujesz, to najlepszy znak, żeby opuścić mury firmy. Nie chcesz przecież udawać kogoś, kim nie jesteś i popierać na siłę projekty i pomysły kolegów z pracy, które wydają ci się beznadziejne. Z kolei jeżeli uwielbiasz spędzać czas z pracownikami, cieszysz się ich towarzystwem, wydaje ci się, że znacie się od lat, to wiedz jedno - jest to bardzo dobry znak na to, że okres spędzony w firmie, w której pracujesz przysporzy ci wiele satysfakcji.

Wskazówka trzecia: praca

Twoja nowa praca sprawia ci radość, ujmuje twoją duszę i serce? To sygnał, że do końca życia nie będziesz pracował, tylko robił to, co lubisz. Taki układ zapewni tobie i twoim bliskim rozwój i harmonię. Jeżeli jednak czujesz, że czekasz na coś lepszego i że po prostu przychodzisz do pracy, bo gdzieś musisz zarobić pieniądze - to już teraz zacznij wysyłać CV w poszukiwaniu nowego stanowiska i nowej firmy. Inaczej zmarnujesz swoje najlepsze lata życia i zawsze będziesz nieszczęśliwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Zakładam firmę

Poszukiwanie pracy - uzbrój się w cierpliwość

REKLAMA

Oczywiście, nikt nie jest podobny i różne są sytuacje, od których zależy to, w jaki sposób powinien poszukiwać swojej pracy. Jeżeli szukasz pracy po raz pierwszy, to wiedz, że nie jest to takie proste. Dzisiaj na rynku pracy w Polsce sytuacja nie jest łatwa dla żadnego pracownika. Absolwenci szkół wyższych, nawet ci z najlepszymi wynikami czy znajomością 5 języków obcych, mają trudności w znalezieniu pracy. Dlatego ważne jest, aby wszyscy po prostu byli sobą i zachowywali spontaniczność. Kiedy ktoś udaje kogoś innego, to zawsze będzie musiał to robić. W efekcie - będzie bardzo nieszczęśliwy. Drugie studium przypadku określa grupę osób pracujących, ale będących tak niezadowolonymi ze swojej pracy, że w efekcie sami się zwalniają i popadają w depresję lub nerwicę. Jeżeli stwierdzasz, że dana praca ci nie odpowiada, to nie zwalniaj się z niej. Możesz szybciej znaleźć lepszą pracę, gdy już gdzieś pracujesz. Na aktualnym stanowisku pracy powinieneś zacząć działać aktywniej. Lepsze wyniki - to większa szansa na otrzymanie lepszego stanowiska w innej firmie. Prawda, że jest to niezwykle proste i, co najważniejsze, potrafi oszczędzić nam wielu przykrych chwil w naszym życiu?

Na sam koniec podkreślę  tylko, że sytuacja na rynku pracy jest zupełnie inna niż ta, w której dojrzewali nasi rodzice. Musimy się liczyć z tym, że mamy minimalne szanse na to, żeby rozwijać się wewnątrz struktur jednej firmy przez całe nasze życie. Podczas pierwszych lat naszej pracy zmienimy firmy wielokrotnie.  Pamiętaj - nie zniechęcaj się podczas poszukiwania swojej pracy idealnej. Pochłonie to wiele czasu i cierpliwości. Przechodząc przez różne organizacje i stanowiska, nauczysz się bardzo dużo. Będzie to wiedza, na podstawie której ocenisz, co lubisz robić, a co wolisz omijać szerokim łukiem. W pewnym momencie stwierdzisz, że praca, którą wykonujesz, jest właśnie tą właściwą. Trzeba zatem tylko uzbroić się w cierpliwość…

Autor: Joanna Zawada

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA