REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną
Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna to popularna i prosta forma prowadzenia działalności gospodarczej przez dwie lub więcej osób. Jednak często okazuje się na dalszym etapie prowadzenia firmy, że jest to forma kłopotliwa i niewystarczająca. Brak podmiotowości prawnej spółki, czy mała przejrzystość dla kontrahentów sprawiają, że wspólnicy decydują się na przekształcenie swojej spółki cywilnej np. w spółkę jawną.

Spółka cywilna - zalety i wady

Spółka cywilna jest jedną z najprostszych i najtańszych form prawnych wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej przez kilku wspólników. Wybierana jest najczęściej przez niewielkich przedsiębiorców lub podmioty, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa spółki cywilnej uregulowana jest w Kodeksie cywilnym, który nie przewiduje ani minimalnego kapitału zakładowego, jaki musi być wniesiony ani nawet terminu, w ciągu którego wspólnicy winni wnieść zadeklarowane wkłady. Zawarcie umowy spółki cywilnej nie wymaga, co do zasady, wizyty u notariusza celem sporządzenia aktu notarialnego; wystarczy podpisanie umowy przez wszystkich wspólników w zwykłej formie pisemnej.

Umowę spółki cywilnej musi podpisać co najmniej dwóch wspólników (nie muszą to być osoby fizyczne); natomiast jeden podmiot nie ma możliwości założenia jednoosobowej spółki cywilnej. Późniejsze zmiany umowy spółki lub uchwały podejmowane przez wspólników również nie wymagają formy aktu notarialnego.  

Spółka cywilna nie podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, a jedynie wspólnicy spółki będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzonej przez Ministra Gospodarki.

REKLAMA

Wraz z rozwojem prowadzonego przedsiębiorstwa, wzrostem ilości zawieranych kontraktów, obrotów i ryzyka prowadzonej działalności, konstrukcja spółki cywilnej staje się niejednokrotnie kłopotliwa i niewystarczająca. Przede wszystkim spółka cywilna nie posiada swojej własnej podmiotowości prawnej co oznacza, że stroną we wszystkich zawieranych umowach nie jest spółka lecz jej wspólnicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o prowadzenie sporów sądowych - stroną w procesie sądowym mogą być wyłącznie wspólnicy spółki cywilnej a nie spółka cywilna. Z racji tego, że spółka cywilna nie podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym i nie jest możliwe uzyskanie dla tej spółki odpisu z tego rejestru zawierającego najważniejsze informacje dotyczące tej spółki (takie przykładowo jak: adres, dane wspólników czy sposób reprezentacji), spółka cywilna jest strukturą najmniej przejrzystą i najmniej wiarygodną dla kontrahentów.

Aby ustalić kto i w jakim zakresie może reprezentować spółkę cywilną konieczna jest analiza postanowień umowy spółki.

Jednym z najistotniejszych minusów spółki cywilnej (z punktu widzenia jej wspólników) pozostaje natomiast pełna i niczym nieograniczona odpowiedzialność wszystkich wspólników ich majątkami osobistymi za zobowiązania zaciągnięte przez wspólników w związku z prowadzeniem spółki.

Wspólnicy, którzy po pewnym czasie prowadzenia spółki cywilnej, dochodzą do wniosku, że woleliby prowadzić dalej działalność w innej formie nie muszą likwidować spółki cywilnej i zakładać nowej spółki lecz mogą skorzystać z instytucji przekształcenia spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego.

W co można przekształcić spółkę cywilną?

Spółkę cywilną można przekształcić w każdą spółkę prawa handlowego czyli zarówno w spółkę osobową (jak np. spółkę jawną czy spółkę komandytową) jak i spółkę kapitałową (spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną).

Najprostszą, najtańszą i najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców procedurą przekształcenia spółki cywilnej jest przekształcenie jej w spółkę jawną. Dzięki przekształceniu powstaje niezależny od wspólników podmiot - spółka jawna, która posiada swoją własną podmiotowość prawną a jednocześnie stanowi kontynuację prawną działalności prowadzonej dotychczas przez wspólników w formie spółki cywilnej.

Przekształconej spółce jawnej przysługują bowiem wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników spółki cywilnej.  

Zakładamy firmę – podatki i składki ZUS

Jak wypełnić PIT-4R za 2012 rok

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Co trzeba zrobić aby przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną?

Procedura przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną nie jest skomplikowana. Przede wszystkim nie ma obowiązku sporządzania planu przekształcenia, wyceny składników majątku spółki ani sprawozdania finansowego i poddawać ich badaniu biegłego rewidenta.

Trzeba natomiast przygotować uchwałę mówiącą o tym, że wspólnicy postanawiają przekształcić spółkę w spółkę jawną. Trzeba nadto przygotować tekst umowy spółki jawnej, który będzie odpowiadał wymogom stawianym przez Kodeks spółek handlowych to znaczy określał co najmniej:

1) firmę i siedzibę spółki,

2) wkłady wnoszone przez każdego wspólnika i ich wartość,

3) przedmiot działalności spółki,

4) czas trwania spółki, jeżeli wspólnicy chcą zawiązać spółkę na czas oznaczony.


Dodatkowo w umowie spółki, reguluje się zwykle w praktyce:

- w jakim procencie poszczególni wspólnicy partycypują w zyskach i stratach spółki,

- sposób reprezentacji i prowadzenia spraw spółki przez wspólników,

- zasady zbywania przez wspólników ogółu praw i obowiązków w spółce.

Zarówno uchwała wspólników o przekształceniu w spółkę jawną jak i tekst umowy spółki jawnej muszą zostać przyjęte jednogłośnie przez wszystkich wspólników. Dokumenty te mogą zostać sporządzone w zwykłej formie pisemnej i nie wymagają udziału notariusza.

Ostatnim etapem przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną jest zgłoszenie przekształcenia do sądu rejestrowego i rejestracja przekształconej spółki jawnej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wniosek o rejestrację spółki jawnej muszą podpisać wszyscy jej wspólnicy. Wniosek składa się na urzędowych formularzach, które są nieodpłatnie udostępnianie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w siedzibach sądów rejestrowych.

Do wniosku o rejestrację spółki jawnej w Krajowym Rejestrze Sądowym należy załączyć:

  1. uchwałę wspólników o przekształceniu,
  2. tekst umowy spółki jawnej,
  3. listę wspólników z ich adresami,
  4. notarialne wzory podpisów wszystkich wspólników uprawnionych do reprezentacji spółki,
  5. potwierdzenie uiszczenia na rachunek bankowy sądu rejestrowego kwoty 600 zł tytułem opłaty za rejestrację spółki w KRS oraz za ogłoszenie o rejestracji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym,
  6. tytuł prawny (zwykle jest to umowa najmu) do lokalu, w którym znajduje się siedziba spółki,
  7. formularz NIP-2 adresowany do właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej Naczelnika Urzędu Skarbowego,
  8. formularz RG-1 adresowany do Głównego Urzędu Statystycznego,
  9. formularz ZUS ZPA adresowany do ZUSu.

Złożone w sądzie wraz z wnioskiem rejestrowym formularze do Urzędu Skarbowego, GUSu i ZUSu rozsyła właściwym organom sąd rejestrowy po dokonaniu wpisu spółki jawnej do Krajowego Rejestru Sądowego.   

Do przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną dochodzi z chwilą dokonania wpisu spółki jawnej do rejestru przedsiębiorców KRS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA