REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska Wódka określona ustawowo

Subskrybuj nas na Youtube
logo Polska Wódka
logo Polska Wódka

REKLAMA

REKLAMA

Polska wódka, której nowa definicja wchodzi właśnie w życie mocą ustawy, jest jedyną polską produktową marką globalną, cenioną od pokoleń na rynkach całego świata i jednocześnie silnie kojarzoną z Polską.

Oznaczenie geograficzne „Polska Wódka/Polish Vodka” odnosi się do wielowiekowej historii, tradycji, rodzimych surowców oraz jakości wódki wytwarzanej na terytorium naszego kraju. Stwarza to nowe możliwości budowania i umacniania wizerunku i nobilitacji tego - najbardziej rozpoznawalnego na świecie - polskiego produktu.

REKLAMA

REKLAMA

13 stycznia br. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych definiująca polską wódkę jako tę produkowaną wyłącznie na terytorium Polski z ziemniaków albo tradycyjnych zbóż. Umożliwi to budowę wizerunku oraz ochronę ekonomicznych i prawnych interesów polskiej wódki w kraju i za granicą. Czym jest whisky dla Korony Brytyjskiej a szampan dla Francji, tym jest wódka dla Polski.

Przemysł spirytusowy jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiego sektora żywnościowego. Ponad 90% tego przemysłu stanowi produkcja i dystrybucja wódek. W 2011 r. budżet państwa został zasilony kwotą 6,44 mld pochodzącą z podatku akcyzowego. Stanowi to ok. 11% wszystkich dochodów budżetowych osiąganych z akcyzy i plasuje pod tym względem rynek wódek na trzecim miejscu, zaraz po paliwach i wyrobach tytoniowych. Niebagatelną wartość stanowi też podatek 23% VAT, którego wpływy do budżetu w 2011 r. wyniosły 2,9 mld zł. Ponadto proces produkcji polskiej wódki /od pola do butelki/ stwarza miejsca pracy i generuje dochody dla dziesiątków tysięcy osób: rolników, gorzelników, wytwórców opakowań, pracownikom transportu itp. Jednocześnie, dzięki polskiej wódce uzyskują przychody centra logistyczne, handel hurtowy i detaliczny, pracownicy hoteli, barów i restauracji. 

Zobacz: Ochrona firm przed oszustwami marketingowymi

Stowarzyszenie Polska Wódka pragnie szeroko informować interesariuszy o korzyściach wynikających z tej regulacji dla narodowego trunku oraz jego producentów i dystrybutorów. Po latach debat, dyskusji na forum branży spirytusowej, uzgodnień międzyresortowych, komisji sejmowych i senackich została przyjęta regulacja określająca warunki produkcji polskiej wódki. Polska wódka to nie jest jedynie napis na etykiecie, to forma nobilitacji odwołująca się do historii i tradycji sięgającej sześciu wieków. Jest to również odwołanie do kunsztu polskich gorzelników i producentów tego, najbardziej polskiego z polskich alkoholi. Polska wódka jest wreszcie synonimem jakości znanej i cenionej przez rzesze i pokolenia konsumentów w Polsce, Europie i na świecie. Odwołanie się do tradycji polskiej wódki skutkowało, co jest w pełni zrozumiałe, ograniczeniem bazy surowcowej do najbardziej tradycyjnych zbóż (żyto, pszenica, jęczmień, owies, pszenżyto) albo ziemniaków. Warunkiem istotnym jest, by surowce te wyrosły na polskiej ziemi oraz by w Polsce dokonał się tradycyjny proces przetworzenia i dostarczenia produktu konsumentowi. Tylko w takich warunkach powstawać może produkt o najwyższej jakości, posiadający swą historyczną tożsamość i niosący w sobie treści kultury narodowej, nie mający sobie równych w swojej kategorii na świecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Definicja polskiej wódki jest odpowiedzią na definicję wódki określoną przez Parlament Europejski. Według tej ostatniej wódka może być produkowana z każdego surowca pochodzenia rolniczego. Natomiast wódka np. z marchwi czy z cebuli – zgodnie z tą definicją – nie ma nic wspólnego z polskim, a szerzej słowiańskim pierwowzorem. Producenci polskiej wódki – świadomi znaczenia tego znaku – dostrzegać będą szanse dla swoich produktów na rynkach światowych.

Zobacz: Czyny nieuczciwej konkurencji i jej zwalczanie w obrocie gospodarczym

REKLAMA

Stowarzyszenie Polska Wódka – Polish Vodka Association od momentu swego powstania aktywnie i z sukcesem działa na rzecz promocji i ochrony interesów polskiej wódki na świecie. Zabiera głos na forach krajowych i międzynarodowych przybliżając wiedzę nt. Polski – kraju pochodzenia wódki.

Opierając się na wprowadzonej ustawie i jednocześnie działając w ramach swoich statutowych celów, Stowarzyszenie Polska Wódka – Polish Vodka Association opracowało Program „Polska Wódka” oraz podjęło inicjatywę zmierzającą do uwypuklenia walorów produktów, spełniających kryteria stosowania oznaczenia geograficznego „Polska Wódka/Polish Vodka” i opracowało serię oznaczeń słowno -graficznych, które odnoszą się do oznaczenia geograficznego „Polska Wódka/Polish Vodka”. Oznaczenia takie mogą być umieszczane na produktach spełniających kryteria ustawowe w celu podkreślenia waloru produktu i zagwarantowania spełniania przezeń kryteriów ustawowych. Uprawnionym do przyznawania praw do używania ww. oznaczeń jest Stowarzyszenie Polska Wódka – Polish Vodka Association (PVA). Prawo do używania oznaczeń może być przyznane każdemu producentowi, który zgłosi do PVA akces przystąpienia do Programu „Polska Wódka” i którego produkt spełniać będzie kryteria określone ustawą (szczegóły określa odpowiedni regulamin). Stowarzyszenie Polska Wódka przed przyznaniem prawa do używania oznaczeń ma możliwość weryfikacji składników i procesu produkcji. Raz przyznana gwarancja może być cofnięta jeśli producent nie spełnia warunków znowelizowanej ustawy. Pierwszymi markami, które uzyskały prawo do używania oznaczeń są wódki: Wyborowa, Pan Tadeusz i Luksusowa.

- Wódka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich towarów eksportowych na świecie. W 2011 r. wartość eksportu polskiej wódki wyniosła 131,8 mln euro. Tylko w pierwszej połowie 2012 r. na rynki zagraniczne trafiła wódka o wartości 65,8 mln euro. To wzrost aż o 8,4% w stosunku do pierwszej połowy 2011 r.** Polska wódka dzięki tradycyjnej recepturze opartej na krajowych ziemniakach i zbożach może wkrótce stać się na świecie tak rozpoznawalną marką, jak szkocka whisky czy francuski koniak – mówi Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.

Zobacz serwis: Prawo konkurencji

Źródło: Stowarzyszenie Polska Wódka

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA