REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doing Business 2013: Łatwiej otworzyć firmę w Polsce

Przedsiębiorca
Przedsiębiorca

REKLAMA

REKLAMA

Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce zostało ułatwione w ciągu ostatniego roku - wynika z raportu „Doing Business 2013” opublikowanego przez Bank Światowy.

W tegorocznym rankingu Polska awansowała z 62 miejsca na 55. Dodatkowo jest liderem w UE,  jeśli chodzi o poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej od 2005 roku (poprawa o 12,3%). Nasz kraj swoją obecną pozycję zawdzięcza poprawie 4 wskaźników badanych w rankingu: rejestrowaniu nieruchomości, płaceniu podatków, egzekwowaniu umów oraz rozwiązań upadłościowych. Dodatkowo Polska nieprzerwanie od 2006 roku poprawia warunki prowadzenia biznesu w 9 wskaźnikach Raportu.

REKLAMA

REKLAMA

Premier mówiąc o awansie w zestawieniu stwierdził, że trudno nie odczuwać satysfakcji z pracy, jaką Polacy wykonali przez ostatnie lata. - Ta praca spowodowała, że jesteśmy liderem w grupie. Chcielibyśmy jednak - i to pragnę podkreślić - uzyskać w rankingu „Doing Business” zdecydowanie lepszą pozycję - powiedział Donald Tusk.

- Polska startowała z punktu bardzo trudnego i awans nawet o kilka miejsc wymagał rzeczywiście bardzo wielkiego wysiłku – podkreślił premier. Dodał, że wysiłek ten polegał na przełamywaniu złych przyzwyczajeń i złych obyczajów. Zaznaczył, że „nie jest sztuką napisać nowy przepis, największą sztuką jest skonstruować mądre prawo”. - Dla nas to jest pierwszy krok, jesteśmy dopiero na początku dystansu – oświadczył.

Polecamy: Rząd przyjął projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej

Ułatwienia w prowadzeniu biznesu 

REKLAMA

Polska jest na 4 miejscu w kategorii łatwości dostania kredytu. Ponadto dzięki wprowadzeniu nowego kodeksu postępowania cywilnego, został zmniejszony czas egzekwowania umowy handlowej. Zwiększono efektywność rejestracji nieruchomości między innymi poprzez utworzenie dwóch nowych okręgów rejestracyjnych w Warszawie, wprowadzenie nowego systemu zarządzania działkami i rejestrami hipotecznymi oraz kontynuację cyfryzacji jego zasobów (rejestracja skróciła się średnio o 32 dni). Polska jest wśród krajów z największą przejrzystością transakcji między korporacją a jej udziałowcem. Dodatkowo w Polsce uproszczono procedurę podatkową, między innymi poprzez umożliwienie rozliczania się przez Internet. Od 2005 roku Polska poprawiła swoją pozycję w rankingu, jeśli chodzi o egzekwowanie umów o 13 %. Wprowadzone zostały również nowe praktyki w obrębie rozwiązań upadłościowych (uregulowanie zawodu syndyka).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Uzyskaliśmy rekordowe w historii rentowności, w sensie pozytywnym, dwuletnich i pięcioletnich obligacji i rekordową w historii rentowności dziesięcioletnich obligacji na rynku pierwotnym – dodał szef rządu.

Polecamy: Ochrona danych osobowych 2013: firmom będzie trudniej

Deregulacja

Donald Tusk zapowiedział także, że zwróci się do parlamentu z inicjatywą powołania stałej komisji, której zadaniem będzie nie tylko promowanie deregulacji, ale także sprawdzanie ustaw pod kątem ich skutków deregulacyjnych.

- Mamy tego typu zespół w rządzie, ale potrzebny jest także w parlamencie, ponieważ chcielibyśmy, aby nie tylko nasz wysiłek, ale wysiłek prezentowany we wszystkich projektach ustaw był równocześnie wysiłkiem deregulacyjnym lub regulującym w mądrzejszy sposób rzeczywistość niż do tej pory - mówił premier.

Szef rządu dodał też, że trzeba włożyć maksymalny wysiłek w to, "żeby regulacja była przyjazna, mądra, sprytna - po to, żeby także elastyczna, dynamiczna i sprytna mogła być polska gospodarka".

Raport „Doing Business” obejmuje 185 krajów na całym świecie. Za kraj najbardziej przyjazny biznesowi uznano, już siódmy rok z rzędu, Singapur.

Źródło: kprm.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA