REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doing Business 2013: Łatwiej otworzyć firmę w Polsce

Przedsiębiorca
Przedsiębiorca

REKLAMA

REKLAMA

Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce zostało ułatwione w ciągu ostatniego roku - wynika z raportu „Doing Business 2013” opublikowanego przez Bank Światowy.

W tegorocznym rankingu Polska awansowała z 62 miejsca na 55. Dodatkowo jest liderem w UE,  jeśli chodzi o poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej od 2005 roku (poprawa o 12,3%). Nasz kraj swoją obecną pozycję zawdzięcza poprawie 4 wskaźników badanych w rankingu: rejestrowaniu nieruchomości, płaceniu podatków, egzekwowaniu umów oraz rozwiązań upadłościowych. Dodatkowo Polska nieprzerwanie od 2006 roku poprawia warunki prowadzenia biznesu w 9 wskaźnikach Raportu.

REKLAMA

REKLAMA

Premier mówiąc o awansie w zestawieniu stwierdził, że trudno nie odczuwać satysfakcji z pracy, jaką Polacy wykonali przez ostatnie lata. - Ta praca spowodowała, że jesteśmy liderem w grupie. Chcielibyśmy jednak - i to pragnę podkreślić - uzyskać w rankingu „Doing Business” zdecydowanie lepszą pozycję - powiedział Donald Tusk.

- Polska startowała z punktu bardzo trudnego i awans nawet o kilka miejsc wymagał rzeczywiście bardzo wielkiego wysiłku – podkreślił premier. Dodał, że wysiłek ten polegał na przełamywaniu złych przyzwyczajeń i złych obyczajów. Zaznaczył, że „nie jest sztuką napisać nowy przepis, największą sztuką jest skonstruować mądre prawo”. - Dla nas to jest pierwszy krok, jesteśmy dopiero na początku dystansu – oświadczył.

Polecamy: Rząd przyjął projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej

Ułatwienia w prowadzeniu biznesu 

REKLAMA

Polska jest na 4 miejscu w kategorii łatwości dostania kredytu. Ponadto dzięki wprowadzeniu nowego kodeksu postępowania cywilnego, został zmniejszony czas egzekwowania umowy handlowej. Zwiększono efektywność rejestracji nieruchomości między innymi poprzez utworzenie dwóch nowych okręgów rejestracyjnych w Warszawie, wprowadzenie nowego systemu zarządzania działkami i rejestrami hipotecznymi oraz kontynuację cyfryzacji jego zasobów (rejestracja skróciła się średnio o 32 dni). Polska jest wśród krajów z największą przejrzystością transakcji między korporacją a jej udziałowcem. Dodatkowo w Polsce uproszczono procedurę podatkową, między innymi poprzez umożliwienie rozliczania się przez Internet. Od 2005 roku Polska poprawiła swoją pozycję w rankingu, jeśli chodzi o egzekwowanie umów o 13 %. Wprowadzone zostały również nowe praktyki w obrębie rozwiązań upadłościowych (uregulowanie zawodu syndyka).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Uzyskaliśmy rekordowe w historii rentowności, w sensie pozytywnym, dwuletnich i pięcioletnich obligacji i rekordową w historii rentowności dziesięcioletnich obligacji na rynku pierwotnym – dodał szef rządu.

Polecamy: Ochrona danych osobowych 2013: firmom będzie trudniej

Deregulacja

Donald Tusk zapowiedział także, że zwróci się do parlamentu z inicjatywą powołania stałej komisji, której zadaniem będzie nie tylko promowanie deregulacji, ale także sprawdzanie ustaw pod kątem ich skutków deregulacyjnych.

- Mamy tego typu zespół w rządzie, ale potrzebny jest także w parlamencie, ponieważ chcielibyśmy, aby nie tylko nasz wysiłek, ale wysiłek prezentowany we wszystkich projektach ustaw był równocześnie wysiłkiem deregulacyjnym lub regulującym w mądrzejszy sposób rzeczywistość niż do tej pory - mówił premier.

Szef rządu dodał też, że trzeba włożyć maksymalny wysiłek w to, "żeby regulacja była przyjazna, mądra, sprytna - po to, żeby także elastyczna, dynamiczna i sprytna mogła być polska gospodarka".

Raport „Doing Business” obejmuje 185 krajów na całym świecie. Za kraj najbardziej przyjazny biznesowi uznano, już siódmy rok z rzędu, Singapur.

Źródło: kprm.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

    Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

    1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

    Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

    Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

    Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

    Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

    REKLAMA

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

    Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

    Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

    Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    REKLAMA

    Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Do jakich aut? Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

    Już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10 - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

    Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

    Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

    REKLAMA