Podpis elektroniczny dla przedsiębiorcy
REKLAMA
REKLAMA
Podpis elektroniczny jest narzędziem służącym przedsiębiorcy do zagwarantowania tożsamości, autentyczności i integralności przy wymianie informacji drogą elektroniczną. Istota podpisu elektronicznego polega na zapewnieniu unikalności oznaczania dokumentu w taki sposób, że na podstawie tego oznaczenia można zagwarantować identyfikację osoby, która dokonała czynności podpisania oraz niezaprzeczalność podpisania przez nią dokumentu.
REKLAMA
Zapewnienie tych dwóch funkcji identyfikacji i niezaprzeczalności pozwala zrównać pod określonymi warunkami podpis elektroniczny z podpisem własnoręcznym. W konsekwencji dane w postaci elektronicznej opatrzone podpisem elektronicznym mogą stanowić samodzielny dowód, który możliwy jest do weryfikacji przy pomocy przeznaczonych do tego celu aplikacji.
Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna: jakie zmiany wprowadzi?
REKLAMA
Autentyczność wszelkich innych dokumentów, które nie zostały opatrzone podpisem elektronicznym może być stwierdzona tylko w powiązaniu z systemami informatycznymi w których istnieją i w których zostały wytworzone, oraz w związku z okolicznościami w których powstawały.
Ważną funkcją zaawansowanego podpisu elektronicznego jest funkcja zapewnienia integralności dokumentu, która umożliwia wykrycie zmian, które zostały wprowadzone po podpisaniu dokumentu. Poprzez wykorzystanie w podpisie funkcji obliczenia skrótu dokumentu podpis staje się powiązany z danymi, do których został dołączony, w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna. Podpis elektroniczny wnosi zatem ważną wartość dodaną w elektroniczny obrót gospodarczy oraz prawny.
Podpis elektroniczny - to narzędzie identyfikujące uczestników wymiany dokumentów drogą elektroniczną.
Bezpieczny podpis elektroniczny - jest składany przy pomocy specjalnej karty procesorowej lub tokena USB oraz oprogramowania służącego do składania podpisu elektronicznego.
W ten sposób złożony podpis jest pod względem prawnym równoważny z podpisem własnoręcznym.
Polecamy: Składki ZUS w 2013 roku wyższe dla nowych firm
Bezpieczny podpis elektroniczny może być obecnie stosowany m.in. do :
- podpisywania umów,
- składania podań i pism,
- podpisywania faktur elektronicznych,
- zarejestrowania działalności gospodarczej (CEIDG) *
- składania deklaracji celnych i podatkowych,
- oraz zgłoszeń ubezpieczenia społecznego (również system PUE ZUS).
REKLAMA
Zestawy do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego można kupić w pięciu firmach (tzw. kwalifikowanych podmiotach świadczących usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego). Przedsiębiorstwa te są wpisane do rejestru Ministra Gospodarki. (www.nccert.pl)
Nadzór nad świadczeniem usług związanych z podpisem elektronicznym w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym należy zgodnie z art. 9 ust. 2 pkt 5 ustawą o działach administracji rządowej do kompetencji Ministra Gospodarki. Formy nadzoru określa ustawa o podpisie elektronicznym.
* zakup podpisu elektronicznego na potrzeby działalności gospodarczej może być zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
Źródło: mg.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.