Ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej – projekt ustawy
REKLAMA
REKLAMA
Cel regulacji
Celem regulacji jest poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej, poprzez zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych lub zbędnych obciążeń administracyjnych i uproszczenie przepisów.
REKLAMA
Atrakcyjność polskich portów i terminali
Zgodnie z przedstawionym projektem, jednym z głównych celów regulacji jest zwiększenie konkurencyjności polskich portów i terminali przesyłowych, takich jak Gdynia, Gdańsk, Szczecin-Świnoujście względem ośrodków zagranicznych. Cel ten ma być osiągnięty poprzez obniżenie barier dla przepływowych towarów w postaci skrócenia czasu kontroli towarów, zbliżenia formy rozliczenia podatku granicznego VAT do modelu niemieckiego i holenderskiego i uproszczenia procedur związanych z odprawami towarów.
Wzrost przedsiębiorczości
REKLAMA
Założenia projektu mają ograniczyć lub zlikwidować nieprecyzyjne przepisy i biurokratyczne ograniczenia hamujące wzrost przedsiębiorczości w Polsce oraz narażają przedsiębiorców na ponoszenie kosztów trudnych do uzasadnienia. Zmiany zawarte w projekcie maja poprawić funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikroprzedsiębiorstw.
Według wstępnych badań resortu gospodarki suma rocznych kosztów administracyjnych w Polsce może sięgać nawet 6,1% PKB Polski, a suma czystej biurokracji estymuje na poziomie ok. 2,9 % PKB.
Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Zakres regulacji dla przedsiębiorców
Projektowane zmiany koncentrują się na następujących zagadnieniach:
Poprawa płynności finansowej przedsiębiorców oraz wsparciu inwestycji
M.in. zmiana terminu naliczania odsetek za opóźnienie w złożeniu wniosku rozliczającego zaliczkę, zwolnienie pracowników z podatku dochodowego z tytułu świadczenia dowozu do zakładu pracy na koszt pracodawcy, uproszczenie zasad rozliczania najmu, rozszerzenie kręgu podmiotów mogących ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku akcyzowego i wiele innych.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych
M.in. ograniczenie obowiązków statystycznych dla mikroprzedsiębiorców, możliwość kwartalnego rozliczenia podatku dochodowego dla podatników korzystających z ryczałtu, wprowadzenie 2 letniego okresu przechowywania kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne, podniesienie limitu zwalniającego z opodatkowania VAT prezentów małej wartości i wiele innych
Sprawna administracja i społeczna odpowiedzialność biznesu
M.in. wyłączenie z podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej oraz zwolnienie otrzymującego taką pomoc z podatku dochodowego z tego tytułu, zniesienie ograniczenia w zwolnieniu z VAT nieodpłatnego przekazania produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej i inne.
Instytucje zabezpieczenia społecznego
Zmiana umożliwiająca osobie współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą skorzystania ze świadczenia przedemerytalnego.
Zobacz serwis: Firma
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.