REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej – projekt ustawy

Jarosław Krasnodęmbski
Ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej
Ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej

REKLAMA

REKLAMA

Na początku października 2012 r. zespół Ministerstwa Gospodarki ds. regulacji złożył projekt założeń projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. W projekcie tym znajdują się propozycje zmian mających na celu ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej.

Cel regulacji

Celem regulacji jest poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej, poprzez zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych lub zbędnych obciążeń administracyjnych i uproszczenie przepisów.

REKLAMA

Atrakcyjność polskich portów i terminali

Zgodnie z przedstawionym projektem, jednym z głównych celów regulacji jest zwiększenie konkurencyjności polskich portów i terminali przesyłowych, takich jak Gdynia, Gdańsk, Szczecin-Świnoujście względem ośrodków zagranicznych. Cel ten ma być osiągnięty poprzez obniżenie barier dla przepływowych towarów w postaci skrócenia czasu kontroli towarów, zbliżenia formy rozliczenia podatku granicznego VAT do modelu niemieckiego i holenderskiego i uproszczenia procedur związanych z odprawami towarów.

Wzrost przedsiębiorczości

REKLAMA

Założenia projektu mają ograniczyć lub zlikwidować nieprecyzyjne przepisy i biurokratyczne ograniczenia hamujące wzrost przedsiębiorczości w Polsce oraz narażają przedsiębiorców na ponoszenie kosztów trudnych do uzasadnienia. Zmiany zawarte w projekcie maja poprawić funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikroprzedsiębiorstw.

Według wstępnych badań resortu gospodarki suma rocznych kosztów administracyjnych w Polsce może sięgać nawet 6,1% PKB Polski, a suma czystej biurokracji estymuje na poziomie ok. 2,9 % PKB.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres regulacji dla przedsiębiorców

Projektowane zmiany koncentrują się na następujących zagadnieniach:


Poprawa płynności finansowej przedsiębiorców oraz wsparciu inwestycji

M.in. zmiana terminu naliczania odsetek za opóźnienie w złożeniu wniosku rozliczającego zaliczkę, zwolnienie pracowników z podatku dochodowego z tytułu świadczenia dowozu do zakładu pracy na  koszt pracodawcy, uproszczenie zasad rozliczania najmu, rozszerzenie kręgu podmiotów mogących ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku akcyzowego i wiele innych.

Ograniczenie obowiązków informacyjnych

M.in. ograniczenie obowiązków statystycznych dla mikroprzedsiębiorców, możliwość kwartalnego rozliczenia podatku dochodowego dla podatników korzystających z ryczałtu, wprowadzenie 2 letniego okresu przechowywania kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne, podniesienie limitu zwalniającego z opodatkowania VAT prezentów małej wartości i wiele innych

Sprawna administracja i społeczna odpowiedzialność biznesu

M.in. wyłączenie z  podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej oraz zwolnienie otrzymującego taką pomoc z podatku dochodowego z tego tytułu, zniesienie ograniczenia w zwolnieniu z VAT nieodpłatnego przekazania produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej i inne.

Instytucje zabezpieczenia społecznego

Zmiana umożliwiająca osobie współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą skorzystania ze świadczenia przedemerytalnego.

Zobacz serwis: Firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA