REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej – projekt ustawy

Jarosław Krasnodęmbski
Ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej
Ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej

REKLAMA

REKLAMA

Na początku października 2012 r. zespół Ministerstwa Gospodarki ds. regulacji złożył projekt założeń projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. W projekcie tym znajdują się propozycje zmian mających na celu ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej.

Cel regulacji

Celem regulacji jest poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej, poprzez zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych lub zbędnych obciążeń administracyjnych i uproszczenie przepisów.

REKLAMA

Atrakcyjność polskich portów i terminali

Zgodnie z przedstawionym projektem, jednym z głównych celów regulacji jest zwiększenie konkurencyjności polskich portów i terminali przesyłowych, takich jak Gdynia, Gdańsk, Szczecin-Świnoujście względem ośrodków zagranicznych. Cel ten ma być osiągnięty poprzez obniżenie barier dla przepływowych towarów w postaci skrócenia czasu kontroli towarów, zbliżenia formy rozliczenia podatku granicznego VAT do modelu niemieckiego i holenderskiego i uproszczenia procedur związanych z odprawami towarów.

Wzrost przedsiębiorczości

REKLAMA

Założenia projektu mają ograniczyć lub zlikwidować nieprecyzyjne przepisy i biurokratyczne ograniczenia hamujące wzrost przedsiębiorczości w Polsce oraz narażają przedsiębiorców na ponoszenie kosztów trudnych do uzasadnienia. Zmiany zawarte w projekcie maja poprawić funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikroprzedsiębiorstw.

Według wstępnych badań resortu gospodarki suma rocznych kosztów administracyjnych w Polsce może sięgać nawet 6,1% PKB Polski, a suma czystej biurokracji estymuje na poziomie ok. 2,9 % PKB.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres regulacji dla przedsiębiorców

Projektowane zmiany koncentrują się na następujących zagadnieniach:


Poprawa płynności finansowej przedsiębiorców oraz wsparciu inwestycji

M.in. zmiana terminu naliczania odsetek za opóźnienie w złożeniu wniosku rozliczającego zaliczkę, zwolnienie pracowników z podatku dochodowego z tytułu świadczenia dowozu do zakładu pracy na  koszt pracodawcy, uproszczenie zasad rozliczania najmu, rozszerzenie kręgu podmiotów mogących ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku akcyzowego i wiele innych.

Ograniczenie obowiązków informacyjnych

M.in. ograniczenie obowiązków statystycznych dla mikroprzedsiębiorców, możliwość kwartalnego rozliczenia podatku dochodowego dla podatników korzystających z ryczałtu, wprowadzenie 2 letniego okresu przechowywania kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne, podniesienie limitu zwalniającego z opodatkowania VAT prezentów małej wartości i wiele innych

Sprawna administracja i społeczna odpowiedzialność biznesu

M.in. wyłączenie z  podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej oraz zwolnienie otrzymującego taką pomoc z podatku dochodowego z tego tytułu, zniesienie ograniczenia w zwolnieniu z VAT nieodpłatnego przekazania produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej i inne.

Instytucje zabezpieczenia społecznego

Zmiana umożliwiająca osobie współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą skorzystania ze świadczenia przedemerytalnego.

Zobacz serwis: Firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA