REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej – projekt ustawy

Jarosław Krasnodęmbski
Ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej
Ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej

REKLAMA

REKLAMA

Na początku października 2012 r. zespół Ministerstwa Gospodarki ds. regulacji złożył projekt założeń projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. W projekcie tym znajdują się propozycje zmian mających na celu ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej.

Cel regulacji

Celem regulacji jest poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej, poprzez zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych lub zbędnych obciążeń administracyjnych i uproszczenie przepisów.

REKLAMA

Atrakcyjność polskich portów i terminali

Zgodnie z przedstawionym projektem, jednym z głównych celów regulacji jest zwiększenie konkurencyjności polskich portów i terminali przesyłowych, takich jak Gdynia, Gdańsk, Szczecin-Świnoujście względem ośrodków zagranicznych. Cel ten ma być osiągnięty poprzez obniżenie barier dla przepływowych towarów w postaci skrócenia czasu kontroli towarów, zbliżenia formy rozliczenia podatku granicznego VAT do modelu niemieckiego i holenderskiego i uproszczenia procedur związanych z odprawami towarów.

Wzrost przedsiębiorczości

REKLAMA

Założenia projektu mają ograniczyć lub zlikwidować nieprecyzyjne przepisy i biurokratyczne ograniczenia hamujące wzrost przedsiębiorczości w Polsce oraz narażają przedsiębiorców na ponoszenie kosztów trudnych do uzasadnienia. Zmiany zawarte w projekcie maja poprawić funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikroprzedsiębiorstw.

Według wstępnych badań resortu gospodarki suma rocznych kosztów administracyjnych w Polsce może sięgać nawet 6,1% PKB Polski, a suma czystej biurokracji estymuje na poziomie ok. 2,9 % PKB.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres regulacji dla przedsiębiorców

Projektowane zmiany koncentrują się na następujących zagadnieniach:


Poprawa płynności finansowej przedsiębiorców oraz wsparciu inwestycji

M.in. zmiana terminu naliczania odsetek za opóźnienie w złożeniu wniosku rozliczającego zaliczkę, zwolnienie pracowników z podatku dochodowego z tytułu świadczenia dowozu do zakładu pracy na  koszt pracodawcy, uproszczenie zasad rozliczania najmu, rozszerzenie kręgu podmiotów mogących ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku akcyzowego i wiele innych.

Ograniczenie obowiązków informacyjnych

M.in. ograniczenie obowiązków statystycznych dla mikroprzedsiębiorców, możliwość kwartalnego rozliczenia podatku dochodowego dla podatników korzystających z ryczałtu, wprowadzenie 2 letniego okresu przechowywania kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne, podniesienie limitu zwalniającego z opodatkowania VAT prezentów małej wartości i wiele innych

Sprawna administracja i społeczna odpowiedzialność biznesu

M.in. wyłączenie z  podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej oraz zwolnienie otrzymującego taką pomoc z podatku dochodowego z tego tytułu, zniesienie ograniczenia w zwolnieniu z VAT nieodpłatnego przekazania produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej i inne.

Instytucje zabezpieczenia społecznego

Zmiana umożliwiająca osobie współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą skorzystania ze świadczenia przedemerytalnego.

Zobacz serwis: Firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA