reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Efektywność energetyczna na rynku firm

Efektywność energetyczna na rynku firm

Poprawa efektywności przy produkcji energii jest priorytetem dla budowy racjonalnej i mocnej gospodarki. Koszty energii są jednym z głównych wydatków przedsiębiorstw usługowych i produkcyjnych. Zapotrzebowanie na energie stale wzrasta, zużycie na osobę również. Wprowadzenie polityki racjonalizacji poprzez wzrost pozyskania energii na jednostkę paliwa ma zagwarantować odpowiedni poziom podaży na rynku.

Wzrost efektywności energetycznej to spadek kosztów producentów oraz cen energii. Zmiana warunków gospodarowania przez obniżenie kosztów działalności na rynku w dłuższym okresie jest korzystna dla wielu uczestników gry rynkowej. Wydatki na poprawę efektywności energetycznej są finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności. Priorytetem dla programu jest poprawa atrakcyjności Polski oraz regionów.

Cele programu IiŚ

W okresie 2007-2013 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko są finansowane projekty dla poprawy efektywności energetycznej. Inwestycje te dotyczą zarówno poprawy i modernizacji technologii produkcji energii jak i energooszczędności (poprawy efektywności przy użytkowaniu energii).  Na ten cel są kierowane środki z UE na rzecz środowiska oraz sektora energetycznego. W latach 2007-2013 przeznaczono 4 846 mln euro (17% środków) na środowisko oraz 1 722 mln euro (6%) na energetykę. Najważniejszymi elementami są wydatki na współpracę w Unii Europejskiej. Fundusz Spójności opiera się na wymianie handlowej oraz dywersyfikacji źródeł energii w ramach UE. Popyt i podaż opierają się na rynku Unii, zgodnie z lokalnymi potrzebami oraz produkcją na danym obszarze. Rozszerzenie rynku ma zapewnić innowacyjność oraz modernizacje w wybranych regionach w zakresie produkcji i użytkowania energii.

Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna - zapowiedzi Ministra Gospodarki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama