REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Efektywność energetyczna na rynku firm

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
energia elektryczna
energia elektryczna

REKLAMA

REKLAMA

Poprawa efektywności przy produkcji energii jest priorytetem dla budowy racjonalnej i mocnej gospodarki. Koszty energii są jednym z głównych wydatków przedsiębiorstw usługowych i produkcyjnych. Zapotrzebowanie na energie stale wzrasta, zużycie na osobę również. Wprowadzenie polityki racjonalizacji poprzez wzrost pozyskania energii na jednostkę paliwa ma zagwarantować odpowiedni poziom podaży na rynku.

Wzrost efektywności energetycznej to spadek kosztów producentów oraz cen energii. Zmiana warunków gospodarowania przez obniżenie kosztów działalności na rynku w dłuższym okresie jest korzystna dla wielu uczestników gry rynkowej. Wydatki na poprawę efektywności energetycznej są finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności. Priorytetem dla programu jest poprawa atrakcyjności Polski oraz regionów.

REKLAMA

Cele programu IiŚ

W okresie 2007-2013 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko są finansowane projekty dla poprawy efektywności energetycznej. Inwestycje te dotyczą zarówno poprawy i modernizacji technologii produkcji energii jak i energooszczędności (poprawy efektywności przy użytkowaniu energii).  Na ten cel są kierowane środki z UE na rzecz środowiska oraz sektora energetycznego. W latach 2007-2013 przeznaczono 4 846 mln euro (17% środków) na środowisko oraz 1 722 mln euro (6%) na energetykę. Najważniejszymi elementami są wydatki na współpracę w Unii Europejskiej. Fundusz Spójności opiera się na wymianie handlowej oraz dywersyfikacji źródeł energii w ramach UE. Popyt i podaż opierają się na rynku Unii, zgodnie z lokalnymi potrzebami oraz produkcją na danym obszarze. Rozszerzenie rynku ma zapewnić innowacyjność oraz modernizacje w wybranych regionach w zakresie produkcji i użytkowania energii.

Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna - zapowiedzi Ministra Gospodarki


Realizacja PO IiŚ

Na koniec roku 2010 w ramach programu IiŚ na sektor energetyczny Unia przeznaczyła 90 mln euro, z czego większość w roku 2010. Dla sektora środowiska skierowano 315 mln euro w ciągu ostatnich pięciu lat. Trudności jakie występują przy realizacji projektów dotyczą zmian prawa UE oraz odsunięcie niektórych inwestycji. Wzrost wydatków dotyczy rynku OZE (poprawa efektywności energetycznej dla tych surowców) oraz nowych źródeł energii w Polsce. Odsunięto programy dla rynku biopaliw, niektóre innowacje technologiczne zostały przesunięte do Programu Pomocy Technicznej. W roku 2010 wprowadzono nowe inwestycje w sektor energetyczny m.in. poprzez budowę Terminala Gazyfikacyjnego Skroplonego Gazu Ziemnego oraz budowę magazynów ropy i paliw ciekłych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykorzystanie środków unijnych pod koniec 2010 roku przekraczało 45% w ramach programów dla środowiska oraz energetyki. Dla środowiska przyjęto 80 projektów o wartości 2 787,4 mln euro, prognoza na koniec okresu finansowania to 5 062,5. Na rzecz energetyki przeznaczono dotąd 779,3 mln euro (18 projektów), pod koniec programu prognozuje się wydatki w wysokości 4 090,4 mln euro.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Efektywność energetyczna

Wydatki na efektywność energetyczną oraz infrastrukturę dla okresu 2007-2013 to 405 mln euro. Efektywność na rynku jest zależna od dostępu do źródeł i paliw energetycznych oraz od bezpieczeństwa produkcji, przesyłu i użytkowania. Budowa elektrowni przy źródłach surowców czy w pobliżu rynku zbytu znacznie obniża koszty wyprodukowania jednostki energii oraz koszt transportu energii i surowców. W ten sposób na rynku energii można uzyskać lepszą wydajność oraz spadek kosztów. Racjonalizacja produkcji pozwala na wytworzenie danej jednostki energii przy niższym koszcie – efektywność kapitału zużytego rośnie. Ocena efektywności produkcji jest oparta na rachunku finansowym lub wytworzonej mocy.

 

REKLAMA

W ramach PO IiŚ na poprawę efektywności energetycznej oraz infrastrukturę (poprawa efektywności energii w ujęciu finansowym) złożono wnioski o płatność, których  szacowana wartość to 62 mln euro. Zatwierdzone wnioski ocenia się na 36 mln euro. Często, aby uzyskać dofinansowanie ogłaszane są konkursy, do końca roku 2010 odbyło się osiem o wartości 539 mln euro.

Na 2010 zakończono realizacje 243 projektów, z 1148 wdrażanych przedsięwzięć w ramach IiŚ. Dla poprawy efektywności energetycznej wprowadzono 41 projektów, były to projekty dostosowawcze do wymogów ochrony środowiska. Inwestycje tego typu pozwalają na ograniczenie kosztów produkcji oraz ograniczenia obciążeń z tytułu negatywnego wpływu na środowisko. Dla sektora energetyki oraz poprawy efektywności przy produkcji energii korzystne są wyniki programu Pomoc Techniczna. W ciągu trzech lat trwania programu  realizacje 110 projektów.

Zobacz serwis: Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA