REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Efektywność energetyczna na rynku firm

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
energia elektryczna
energia elektryczna

REKLAMA

REKLAMA

Poprawa efektywności przy produkcji energii jest priorytetem dla budowy racjonalnej i mocnej gospodarki. Koszty energii są jednym z głównych wydatków przedsiębiorstw usługowych i produkcyjnych. Zapotrzebowanie na energie stale wzrasta, zużycie na osobę również. Wprowadzenie polityki racjonalizacji poprzez wzrost pozyskania energii na jednostkę paliwa ma zagwarantować odpowiedni poziom podaży na rynku.

Wzrost efektywności energetycznej to spadek kosztów producentów oraz cen energii. Zmiana warunków gospodarowania przez obniżenie kosztów działalności na rynku w dłuższym okresie jest korzystna dla wielu uczestników gry rynkowej. Wydatki na poprawę efektywności energetycznej są finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności. Priorytetem dla programu jest poprawa atrakcyjności Polski oraz regionów.

REKLAMA

Cele programu IiŚ

W okresie 2007-2013 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko są finansowane projekty dla poprawy efektywności energetycznej. Inwestycje te dotyczą zarówno poprawy i modernizacji technologii produkcji energii jak i energooszczędności (poprawy efektywności przy użytkowaniu energii).  Na ten cel są kierowane środki z UE na rzecz środowiska oraz sektora energetycznego. W latach 2007-2013 przeznaczono 4 846 mln euro (17% środków) na środowisko oraz 1 722 mln euro (6%) na energetykę. Najważniejszymi elementami są wydatki na współpracę w Unii Europejskiej. Fundusz Spójności opiera się na wymianie handlowej oraz dywersyfikacji źródeł energii w ramach UE. Popyt i podaż opierają się na rynku Unii, zgodnie z lokalnymi potrzebami oraz produkcją na danym obszarze. Rozszerzenie rynku ma zapewnić innowacyjność oraz modernizacje w wybranych regionach w zakresie produkcji i użytkowania energii.

Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna - zapowiedzi Ministra Gospodarki


Realizacja PO IiŚ

Na koniec roku 2010 w ramach programu IiŚ na sektor energetyczny Unia przeznaczyła 90 mln euro, z czego większość w roku 2010. Dla sektora środowiska skierowano 315 mln euro w ciągu ostatnich pięciu lat. Trudności jakie występują przy realizacji projektów dotyczą zmian prawa UE oraz odsunięcie niektórych inwestycji. Wzrost wydatków dotyczy rynku OZE (poprawa efektywności energetycznej dla tych surowców) oraz nowych źródeł energii w Polsce. Odsunięto programy dla rynku biopaliw, niektóre innowacje technologiczne zostały przesunięte do Programu Pomocy Technicznej. W roku 2010 wprowadzono nowe inwestycje w sektor energetyczny m.in. poprzez budowę Terminala Gazyfikacyjnego Skroplonego Gazu Ziemnego oraz budowę magazynów ropy i paliw ciekłych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykorzystanie środków unijnych pod koniec 2010 roku przekraczało 45% w ramach programów dla środowiska oraz energetyki. Dla środowiska przyjęto 80 projektów o wartości 2 787,4 mln euro, prognoza na koniec okresu finansowania to 5 062,5. Na rzecz energetyki przeznaczono dotąd 779,3 mln euro (18 projektów), pod koniec programu prognozuje się wydatki w wysokości 4 090,4 mln euro.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Efektywność energetyczna

Wydatki na efektywność energetyczną oraz infrastrukturę dla okresu 2007-2013 to 405 mln euro. Efektywność na rynku jest zależna od dostępu do źródeł i paliw energetycznych oraz od bezpieczeństwa produkcji, przesyłu i użytkowania. Budowa elektrowni przy źródłach surowców czy w pobliżu rynku zbytu znacznie obniża koszty wyprodukowania jednostki energii oraz koszt transportu energii i surowców. W ten sposób na rynku energii można uzyskać lepszą wydajność oraz spadek kosztów. Racjonalizacja produkcji pozwala na wytworzenie danej jednostki energii przy niższym koszcie – efektywność kapitału zużytego rośnie. Ocena efektywności produkcji jest oparta na rachunku finansowym lub wytworzonej mocy.

 

REKLAMA

W ramach PO IiŚ na poprawę efektywności energetycznej oraz infrastrukturę (poprawa efektywności energii w ujęciu finansowym) złożono wnioski o płatność, których  szacowana wartość to 62 mln euro. Zatwierdzone wnioski ocenia się na 36 mln euro. Często, aby uzyskać dofinansowanie ogłaszane są konkursy, do końca roku 2010 odbyło się osiem o wartości 539 mln euro.

Na 2010 zakończono realizacje 243 projektów, z 1148 wdrażanych przedsięwzięć w ramach IiŚ. Dla poprawy efektywności energetycznej wprowadzono 41 projektów, były to projekty dostosowawcze do wymogów ochrony środowiska. Inwestycje tego typu pozwalają na ograniczenie kosztów produkcji oraz ograniczenia obciążeń z tytułu negatywnego wpływu na środowisko. Dla sektora energetyki oraz poprawy efektywności przy produkcji energii korzystne są wyniki programu Pomoc Techniczna. W ciągu trzech lat trwania programu  realizacje 110 projektów.

Zobacz serwis: Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA