Efektywność energetyczna na rynku firm
REKLAMA
REKLAMA
Wzrost efektywności energetycznej to spadek kosztów producentów oraz cen energii. Zmiana warunków gospodarowania przez obniżenie kosztów działalności na rynku w dłuższym okresie jest korzystna dla wielu uczestników gry rynkowej. Wydatki na poprawę efektywności energetycznej są finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności. Priorytetem dla programu jest poprawa atrakcyjności Polski oraz regionów.
REKLAMA
Cele programu IiŚ
W okresie 2007-2013 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko są finansowane projekty dla poprawy efektywności energetycznej. Inwestycje te dotyczą zarówno poprawy i modernizacji technologii produkcji energii jak i energooszczędności (poprawy efektywności przy użytkowaniu energii). Na ten cel są kierowane środki z UE na rzecz środowiska oraz sektora energetycznego. W latach 2007-2013 przeznaczono 4 846 mln euro (17% środków) na środowisko oraz 1 722 mln euro (6%) na energetykę. Najważniejszymi elementami są wydatki na współpracę w Unii Europejskiej. Fundusz Spójności opiera się na wymianie handlowej oraz dywersyfikacji źródeł energii w ramach UE. Popyt i podaż opierają się na rynku Unii, zgodnie z lokalnymi potrzebami oraz produkcją na danym obszarze. Rozszerzenie rynku ma zapewnić innowacyjność oraz modernizacje w wybranych regionach w zakresie produkcji i użytkowania energii.
Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna - zapowiedzi Ministra Gospodarki
Realizacja PO IiŚ
Na koniec roku 2010 w ramach programu IiŚ na sektor energetyczny Unia przeznaczyła 90 mln euro, z czego większość w roku 2010. Dla sektora środowiska skierowano 315 mln euro w ciągu ostatnich pięciu lat. Trudności jakie występują przy realizacji projektów dotyczą zmian prawa UE oraz odsunięcie niektórych inwestycji. Wzrost wydatków dotyczy rynku OZE (poprawa efektywności energetycznej dla tych surowców) oraz nowych źródeł energii w Polsce. Odsunięto programy dla rynku biopaliw, niektóre innowacje technologiczne zostały przesunięte do Programu Pomocy Technicznej. W roku 2010 wprowadzono nowe inwestycje w sektor energetyczny m.in. poprzez budowę Terminala Gazyfikacyjnego Skroplonego Gazu Ziemnego oraz budowę magazynów ropy i paliw ciekłych.
Wykorzystanie środków unijnych pod koniec 2010 roku przekraczało 45% w ramach programów dla środowiska oraz energetyki. Dla środowiska przyjęto 80 projektów o wartości 2 787,4 mln euro, prognoza na koniec okresu finansowania to 5 062,5. Na rzecz energetyki przeznaczono dotąd 779,3 mln euro (18 projektów), pod koniec programu prognozuje się wydatki w wysokości 4 090,4 mln euro.
Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Efektywność energetyczna
Wydatki na efektywność energetyczną oraz infrastrukturę dla okresu 2007-2013 to 405 mln euro. Efektywność na rynku jest zależna od dostępu do źródeł i paliw energetycznych oraz od bezpieczeństwa produkcji, przesyłu i użytkowania. Budowa elektrowni przy źródłach surowców czy w pobliżu rynku zbytu znacznie obniża koszty wyprodukowania jednostki energii oraz koszt transportu energii i surowców. W ten sposób na rynku energii można uzyskać lepszą wydajność oraz spadek kosztów. Racjonalizacja produkcji pozwala na wytworzenie danej jednostki energii przy niższym koszcie – efektywność kapitału zużytego rośnie. Ocena efektywności produkcji jest oparta na rachunku finansowym lub wytworzonej mocy.
REKLAMA
W ramach PO IiŚ na poprawę efektywności energetycznej oraz infrastrukturę (poprawa efektywności energii w ujęciu finansowym) złożono wnioski o płatność, których szacowana wartość to 62 mln euro. Zatwierdzone wnioski ocenia się na 36 mln euro. Często, aby uzyskać dofinansowanie ogłaszane są konkursy, do końca roku 2010 odbyło się osiem o wartości 539 mln euro.
Na 2010 zakończono realizacje 243 projektów, z 1148 wdrażanych przedsięwzięć w ramach IiŚ. Dla poprawy efektywności energetycznej wprowadzono 41 projektów, były to projekty dostosowawcze do wymogów ochrony środowiska. Inwestycje tego typu pozwalają na ograniczenie kosztów produkcji oraz ograniczenia obciążeń z tytułu negatywnego wpływu na środowisko. Dla sektora energetyki oraz poprawy efektywności przy produkcji energii korzystne są wyniki programu Pomoc Techniczna. W ciągu trzech lat trwania programu realizacje 110 projektów.
Zobacz serwis: Mała firma
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.