reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > 2 letni okres przechowywania paragonów – projekt zmian

2 letni okres przechowywania paragonów – projekt zmian

Ministerstwo Gospodarki proponuje skrócić okres przechowywania przez przedsiębiorców kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne. Propozycję tą można znaleźć w projekcie założeń do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Zmiany w przechowywaniu paragonów

Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzić jako zasadę 2 letni okres przechowywania kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne. Zasada ta znalazłaby się w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług.

Koniec okresu przejściowego

Obecnie podatnicy są zobowiązani do przechowywania kopii paragonów przez okres 5 lat. W grudniu 2011 roku skończył się również okres obowiązywania przepisów przejściowych, które skracały czas przechowywania kopii dokumentów fiskalnych z 5 do 2 lat. Od stycznia 2012 roku przedsiębiorcy posługujący się kasami fiskalnymi muszą na nowo przechowywać kopie paragonów przez 5 lat. Omawiany okres przejściowy zawarty był w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Zobacz: Zmiany w CEIDG ułatwią prowadzenie firmy

Korzyści dla przedsiębiorców

Zdaniem autorów założeń do projektu ustawy utrzymanie tego 5 letniego okresu generuje niepotrzebne obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców. Co więcej 2 letni okres przechowywania paragonów jest wystarczający dla zachowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, niezbędnej ochrony konsumentów oraz interesów budżetu państwa.

Należy również zwrócić uwagę na zagadnienia czysto techniczne, takie jak trwałość paragonów. Czytelność paragonów przechowywanych w przeciętnych warunkach trwa przez około 2 lata, po 5 latach bardzo mały odsetek dokumentów fiskalnych jest nadal czytelny.

Ważny jest również interes przedsiębiorców, którzy ponoszą duże koszty związane z przechowywaniem paragonów przez okres 5 lat. Skrócenie tego okresu przyniesie również oszczędności dla przedsiębiorców.

Problem z przechowywaniem dotyczy przede wszystkim paragonów fiskalnych, które dokumentują każdą indywidualną transakcję. Inaczej jest z dobowymi raportami fiskalnymi, które zawsze pozostają w pamięci kasy fiskalnej i dostęp do nich jest zawsze możliwy. W każdym czasie istnieje możliwość ponownego wydrukowania dobowych raportów fiskalnych. Takiej możliwości nie ma przy paragonach.

Prace w toku

Proponowane zmiany znajdują się w projekcie założeń projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. Postępy w pracach nad ustawą będą opisywane na stronach naszego serwisu.

Zobacz serwis: ABC małej firmy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama