REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2 letni okres przechowywania paragonów – projekt zmian

Jarosław Krasnodęmbski
kasa fiskalna, paragon
kasa fiskalna, paragon

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki proponuje skrócić okres przechowywania przez przedsiębiorców kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne. Propozycję tą można znaleźć w projekcie założeń do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Zmiany w przechowywaniu paragonów

Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzić jako zasadę 2 letni okres przechowywania kopii dokumentów papierowych generowanych przez kasy fiskalne. Zasada ta znalazłaby się w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Koniec okresu przejściowego

Obecnie podatnicy są zobowiązani do przechowywania kopii paragonów przez okres 5 lat. W grudniu 2011 roku skończył się również okres obowiązywania przepisów przejściowych, które skracały czas przechowywania kopii dokumentów fiskalnych z 5 do 2 lat. Od stycznia 2012 roku przedsiębiorcy posługujący się kasami fiskalnymi muszą na nowo przechowywać kopie paragonów przez 5 lat. Omawiany okres przejściowy zawarty był w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Zobacz: Zmiany w CEIDG ułatwią prowadzenie firmy

Korzyści dla przedsiębiorców

REKLAMA

Zdaniem autorów założeń do projektu ustawy utrzymanie tego 5 letniego okresu generuje niepotrzebne obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców. Co więcej 2 letni okres przechowywania paragonów jest wystarczający dla zachowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, niezbędnej ochrony konsumentów oraz interesów budżetu państwa.

Należy również zwrócić uwagę na zagadnienia czysto techniczne, takie jak trwałość paragonów. Czytelność paragonów przechowywanych w przeciętnych warunkach trwa przez około 2 lata, po 5 latach bardzo mały odsetek dokumentów fiskalnych jest nadal czytelny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważny jest również interes przedsiębiorców, którzy ponoszą duże koszty związane z przechowywaniem paragonów przez okres 5 lat. Skrócenie tego okresu przyniesie również oszczędności dla przedsiębiorców.

Problem z przechowywaniem dotyczy przede wszystkim paragonów fiskalnych, które dokumentują każdą indywidualną transakcję. Inaczej jest z dobowymi raportami fiskalnymi, które zawsze pozostają w pamięci kasy fiskalnej i dostęp do nich jest zawsze możliwy. W każdym czasie istnieje możliwość ponownego wydrukowania dobowych raportów fiskalnych. Takiej możliwości nie ma przy paragonach.

Prace w toku

Proponowane zmiany znajdują się w projekcie założeń projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. Postępy w pracach nad ustawą będą opisywane na stronach naszego serwisu.

Zobacz serwis: ABC małej firmy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA