Prezydent podpisał trzecią ustawę deregulacyjną

REKLAMA
REKLAMA
Podpisana przez Prezydenta ustawa jest szczególnie korzystna dla małych i średnich firm, które nie otrzymują na czas zapłaty od swoich kontrahentów. Ustawa zwiększa też przejrzystość funkcjonowania administracji. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
Przyjęte regulacje znoszą obowiązek zapłaty podatku VAT przez małego podatnika (w rozliczeniach kasowych), gdy kontrahent będący czynnym podatnikiem VAT nie zapłaci za dostarczony towar lub usługę. W celu zwiększenia dyscypliny płatniczej w obrocie gospodarczym ustawa ogranicza możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków, których dłużnik faktycznie nie poniósł (obowiązkowa korekta kosztów uzyskania przychodu w przypadku niezapłacenia zobowiązań). Jednocześnie nowe prawo nie zwiększa obowiązków, ani nie zmniejsza uprawnień dla przedsiębiorców terminowo regulujących swoje zobowiązania.
Ustawa wprowadza też zmiany w korzystaniu z tzw. ulgi na złe długi. Podatnik, który rozliczył podatek VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał będzie mógł dokonać korekty podatku należnego po upływie 150 dni od terminu płatności (obecnie jest to 180 dni). Co jednak istotne, wskutek znacznego odformalizowania procedury, podatnik będzie miał możliwość automatycznego skorzystania z tej instytucji.
Nowe przepisy przewidują również skrócenie minimalnego czasu trwania umowy leasingu nieruchomości z 10 do 5 lat. Możliwe będzie objęcie leasingiem umowy prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz zmiana stron umowy w trakcie trwania podstawowego okresu umowy. Przewidziano też ustalanie wartości przedmiotu ponownego leasingu według wartości rynkowej.
Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej
REKLAMA
Ustawa umożliwia sukcesję podatkową praw związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w sytuacji przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę. Przewiduje też ułatwienia w zakresie podatku akcyzowego. Ograniczeniu ulegną obowiązki informacyjne nakładane na przedsiębiorców. Nowe uregulowanie przewidujące niezaliczanie, w określonych sytuacjach, zobowiązań z tytułu projektów partnerstwa publiczno-prywatnego do długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych. Zwiększy to pewność prawną projektów realizowanych w takiej formule i przyczyni się do jej szerszego wykorzystania przez samorządy.
Nowe przepisy wprowadzają również rozwiązania zwiększające transparentność działania instytucji państwowych - m.in. publikowanie przez ZUS, NFZ i KRUS wydanych interpretacji oraz wskazanie zakresu przedmiotowego interpretacji indywidualnych.
Ustawa znosi możliwość dokonywania wymiaru uzupełniającego przy zwrocie sprawy organowi pierwszej instancji w toku postępowania odwoławczego dotyczącego prawa podatkowego. Oznacza to, że w przypadku skorzystania przez podatnika z przysługujących mu środków odwoławczych, jego sytuacja prawna nie ulegnie pogorszeniu.
Zobacz serwis: Jak założyć firmę
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA