reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Większe bezpieczeństwo obrotu gospodarczego

Większe bezpieczeństwo obrotu gospodarczego

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki. Nowe przepisy upraszczają procedurę sprostowania i wykreślenia wpisu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz poszerzają zakres danych w nim zawartych. Propozycje MG ułatwiają prowadzenie firmy, usprawniają procedury administracyjne i zwiększają bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Eksperci MG uprościli procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG. Wykreślenie wpisów z systemu po upływie 24-miesięcznego okresu zawieszenia działalności gospodarczej, czy zgonu przedsiębiorcy ma następować bez wszczynania postępowania administracyjnego i wydawania decyzji Ministra Gospodarki. MG nie będzie również wydawać postanowień o sprostowaniu błędów powstałych przy przekształcaniu przez gminę wniosku o wpis z formy papierowej na elektroniczną. Z siedmiu do czternastu dni wydłuży się też czas, w jakim będzie można dokonać zmiany i złożyć wniosek o wykreślenie z systemu. Przepisy te obniżą koszty funkcjonowania administracji oraz skrócą oczekiwanie na wykreślenie czy sprostowanie danych w CEIDG.

Łatwiejsze będzie również uzyskiwanie pełnych zaświadczeń o wpisie do Ewidencji. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami, udostępnianie danych przez CEIDG nadal będzie odbywać się elektronicznie i w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ale  przedsiębiorca będzie miał możliwość uzyskiwania z CEIDG zaświadczenia zawierającego adres zamieszkania oraz inne dane niejawne tylko w zakresie własnego zaświadczenia. Poszerzeniu ulegnie zakres danych we wpisie, który będzie zawierał m.in. informacje, czy przedsiębiorca prowadzi działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej, oraz numer telefonu, jeżeli osoba zdecyduje, że ma być on widoczny.

Zobacz: Zmiany w CEIDG ułatwią prowadzenie firmy

Nowe regulacje dają też możliwość dołączenia do wniosku o wpis do CEIDG danych niezbędnych do zgłoszenia przedsiębiorcy oraz jego rodziny do ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego. Informacje te będą przekazywane elektronicznie do ZUS. MG chce również, aby z urzędu następowało dopisywanie do danych zawartych w CEIDG numerów identyfikacyjnych spółki, m.in. NIP i REGON.

Z kolei przedsiębiorca, decydujący się na zawieszenie działalności gospodarczej we wniosku o zmianę wpisu w CEIDG, nie będzie musiał jeszcze raz podawać wszystkich danych adresowych związanych z prowadzeniem firmy. Jeśli natomiast poda przyszłą datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, to do tego czasu będzie mógł zrezygnować z wpisu i jego dane nie będą publikowane w CEIDG.

Rozwiązania MG ułatwiają również dochodzenie przez wierzycieli roszczeń od przedsiębiorców wpisanych do CEIDG. Wskazanie adresu zamieszczonego w CEIDG będzie bowiem rodziło skutki administracyjne i sądowe. Proponujemy także wykreślenie z systemu przedsiębiorcy posługującego się adresem, do którego nie ma tytułu prawnego. Ułatwi to walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Nowe przepisy porządkują także publikacje informacji o wyrokach zakazujących prowadzenie działalności gospodarczej. W orzeczeniach sądów karnych zakazany rodzaj działalności będzie wskazywany według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Minister Gospodarki zostanie również upoważniony do trwałego usunięcia z wpisu w CEIDG informacji o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej, który zostało uznane za niebyłe (uległo zatarciu).

Zobacz serwis: Mała firma

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama