REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe bezpieczeństwo obrotu gospodarczego

CEIDG
CEIDG
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki. Nowe przepisy upraszczają procedurę sprostowania i wykreślenia wpisu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz poszerzają zakres danych w nim zawartych. Propozycje MG ułatwiają prowadzenie firmy, usprawniają procedury administracyjne i zwiększają bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

REKLAMA

Eksperci MG uprościli procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG. Wykreślenie wpisów z systemu po upływie 24-miesięcznego okresu zawieszenia działalności gospodarczej, czy zgonu przedsiębiorcy ma następować bez wszczynania postępowania administracyjnego i wydawania decyzji Ministra Gospodarki. MG nie będzie również wydawać postanowień o sprostowaniu błędów powstałych przy przekształcaniu przez gminę wniosku o wpis z formy papierowej na elektroniczną. Z siedmiu do czternastu dni wydłuży się też czas, w jakim będzie można dokonać zmiany i złożyć wniosek o wykreślenie z systemu. Przepisy te obniżą koszty funkcjonowania administracji oraz skrócą oczekiwanie na wykreślenie czy sprostowanie danych w CEIDG.

REKLAMA

Łatwiejsze będzie również uzyskiwanie pełnych zaświadczeń o wpisie do Ewidencji. Zgodnie z nowymi rozwiązaniami, udostępnianie danych przez CEIDG nadal będzie odbywać się elektronicznie i w myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ale  przedsiębiorca będzie miał możliwość uzyskiwania z CEIDG zaświadczenia zawierającego adres zamieszkania oraz inne dane niejawne tylko w zakresie własnego zaświadczenia. Poszerzeniu ulegnie zakres danych we wpisie, który będzie zawierał m.in. informacje, czy przedsiębiorca prowadzi działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej, oraz numer telefonu, jeżeli osoba zdecyduje, że ma być on widoczny.

Zobacz: Zmiany w CEIDG ułatwią prowadzenie firmy

Nowe regulacje dają też możliwość dołączenia do wniosku o wpis do CEIDG danych niezbędnych do zgłoszenia przedsiębiorcy oraz jego rodziny do ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego. Informacje te będą przekazywane elektronicznie do ZUS. MG chce również, aby z urzędu następowało dopisywanie do danych zawartych w CEIDG numerów identyfikacyjnych spółki, m.in. NIP i REGON.

REKLAMA

Z kolei przedsiębiorca, decydujący się na zawieszenie działalności gospodarczej we wniosku o zmianę wpisu w CEIDG, nie będzie musiał jeszcze raz podawać wszystkich danych adresowych związanych z prowadzeniem firmy. Jeśli natomiast poda przyszłą datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, to do tego czasu będzie mógł zrezygnować z wpisu i jego dane nie będą publikowane w CEIDG.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązania MG ułatwiają również dochodzenie przez wierzycieli roszczeń od przedsiębiorców wpisanych do CEIDG. Wskazanie adresu zamieszczonego w CEIDG będzie bowiem rodziło skutki administracyjne i sądowe. Proponujemy także wykreślenie z systemu przedsiębiorcy posługującego się adresem, do którego nie ma tytułu prawnego. Ułatwi to walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Nowe przepisy porządkują także publikacje informacji o wyrokach zakazujących prowadzenie działalności gospodarczej. W orzeczeniach sądów karnych zakazany rodzaj działalności będzie wskazywany według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Minister Gospodarki zostanie również upoważniony do trwałego usunięcia z wpisu w CEIDG informacji o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej, który zostało uznane za niebyłe (uległo zatarciu).

Zobacz serwis: Mała firma

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA