REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat Dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe przepisy w procedurze cywilnej dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego, które mają na celu ułatwienie dochodzenia roszczeń pieniężnych.

Udostępnianie przez pracodawcę danych osobowych pracownika

Pracodawca ma 30 dni na poinformowanie pracownika o tym, komu zostały udzielone informacje na temat tego pracownika. Obowiązek ten ustaje, gdy dane udostępniono np. organom państwowym w zakresie prowadzonego przez nie postępowania.

Umowy sezonowe i na zastępstwo według ustawy antykryzysowej

Ustawa antykryzysowa nie zawiera wyłączenia, jakie ustawodawca zawarł w art. 251 § 3 k.p. Oznacza to, że np. umowy na zastępstwo zawierane w czasie obowiązywania tej ustawy będą traktowane jak zwykłe umowy na czas określony.

Kto w 2010 r. może korzystać ze zwolnienia z VAT

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje nowy limit obrotów, który uprawnia podatników do korzystania ze zwolnienia z VAT. Zmiany w tym zakresie wprowadziła ustawa z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Wezwanie do pracy w okresie wypowiedzenia

Zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia odbywa się za jego zgodą. Bez zgody pracownika jest to możliwe jedynie wtedy, gdy wymaga tego uzasadniony interes pracodawcy, a celem zwolnienia nie jest szykanowanie pracownika.

Jak przeliczać limity dla celów składania informacji podatkowych

Od 1 stycznia 2010 r. kwoty limitów, których przekroczenie oznacza konieczność złożenia informacji podatkowych, należy przeliczać według kursu średniego NBP z 31 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym zawarto umowę lub wystawiono faktury albo rachunki potwierdzające zawarcie umowy.

Ile wyniosą w 2010 r. kwoty wolne od potrąceń

Podwyższenie od 1 stycznia 2010 r. minimalnego wynagrodzenia za pracę z 1276 zł do 1317 zł powoduje m.in. wzrost kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia za pracę.

Wybór formy opodatkowania na rok 2010

Przedsiębiorcy mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Trafna decyzja przyniesie wymierne korzyści w postaci gotówki na koncie.

REKLAMA

Czas pracy w 2010 roku

W 2010 r. w sobotę przypadną dwa święta: 1 maja oraz pierwszy dzień Bożego Narodzenia. W takiej sytuacji, jeśli dla pracownika sobota nie jest dniem pracy, należy udzielić mu dni wolnych do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadały ww. święta.

Skutki podatkowe zatrzymania zadatku

Czy zatrzymany zadatek należy potraktować jako odszkodowanie z tytułu odstąpienia od umowy przez kontrahenta? Jak firma zatrzymująca zadatek powinna rozliczyć VAT?

Jak liczyć okresy wypowiedzenia?

Sposób liczenia okresów wypowiedzeń zależy od tego, czy określone są w dniach, tygodniach czy miesiącach.

Odpowiedzialność osób trzecich za zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne

Wspólnik spółki osobowej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Przychody na przełomie roku

Moment powstania przychodu jest zależny od wielu czynników, m.in. od daty wydania towaru, wykonania usługi, daty wystawienia faktury VAT czy daty otrzymania zapłaty. Wystawienie faktury VAT w styczniu następnego roku nie zawsze oznacza możliwość wykazania przychodu w tym miesiącu.

Tworzenie regulaminu wynagradzania

Regulamin wynagradzania to dokument określający warunki wynagradzania w danym zakładzie. Można w nim wprowadzić także zapisy dotyczące innych niż pensja świadczeń związanych z pracą, np. premii.

Firmy mają się lepiej

Przedsiębiorcy coraz lepiej radzą sobie z kryzysem. Spada odsetek firm, które tracą, a rośnie tych, których sytuacja się nie zmienia, albo się poprawia.

Dzień wolny za 26 grudnia 2009 r.

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w 2009 r. przypadnie w sobotę. Rozliczenie tego dnia wygląda podobnie jak rozliczenie 15 sierpnia 2009 r. – Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które w tym roku także wypadło w sobotę.

Ulga na złe długi

W podatku od towarów i usług (VAT) przeważnie samo wystawienie dokumentu FAKTURA VAT powoduje powstanie obowiązku podatkowego u wystawcy. Tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia, czy sprzedawca otrzymał należność, czy też nie. Czasem podatek da się odzyskać.

Do 31 grudnia 2009 r. pracodawcy muszą sporządzić wykazy prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze

Od 1 stycznia 2010 r. pracodawca będzie miał obowiązek prowadzić wykaz stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, oraz ewidencję pracowników wykonujących takie prace. Oznacza to, że do końca grudnia br. pracodawcy powinni opracować wykazy stanowisk uprawniających do emerytur pomostowych.

Święta w firmie

Tradycja łamania się opłatkiem w firmie, bal sylwestrowy czy karnawałowy okrzepły w polskiej, biznesowej tradycji. Dziś, choć kryzys wlał się do przedsiębiorstw, wręcz nie wypada złożyć tylko życzeń.

Przedawnienie prawa do wypłaty świadczeń wypadkowych przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy tracą prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego w przypadku nieterminowego opłacania składek na ubezpieczenia. Uprawnienie to przedawnia się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy.

Jak przygotować dobry budżet?

Budżet, jako podstawowe narzędzie zarządzania przedsiębiorstwem, powinien być opracowany według najlepszych praktyk zdobywanych przez przedsiębiorstwo.

Korekta odpisu na ZFŚS do 31 grudnia 2009 r.

Na początku każdego roku, ustalając wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, trudno pracodawcy jednoznacznie ustalić przeciętną planowaną liczbę osób zatrudnionych. Dlatego pracodawcy, najpóźniej do 31 grudnia danego roku, powinni dokonać korekty odpisu na fundusz do rzeczywistej przeciętnej liczby pracujących w zakładzie za dany rok kalendarzowy.

Refundacja zatrudnienia bezrobotnego - aspekty podatkowe

W jakiej wysokości można uzyskać refundację na zatrudnienie bezrobotnego? Gdzie złożyć wniosek o refundację? Czy refundacja jest opodatkowana podatkiem dochodowym? Czy refundacja wchodzi do podstawy opodatkowania VAT?

Dokumentacja pokontrolna PIP

Podmiotowi kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżeń do treści protokołu w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Gdy zastrzeżenia są zasadne, inspektor pracy jest zobowiązany zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu.

Jak efektywnie kosztowo i ciekawie wynagrodzić pracowników w okresie świąt

Działania skierowane na budowanie lojalności pracowników oraz ich motywację do pracy mają bez wątpienia długofalowy charakter i rozłożone są na cały rok. Jednak bez względu na to, jakie działania podejmujemy i jak dokładnie je zaplanujemy, celebracja Bożego Narodzenia, choć jest stałym punktem działań marketingu wewnętrznego, zawsze zaskakuje tym samym pytaniem: jak ciekawie wynagrodzić pracowników w okresie świąt?

Ulgi podatkowe na szkolenia

Od 12 listopada 2009 r. przedsiębiorcy, którzy planują zorganizowanie szkoleń specjalistycznych i ogólnych, mogą występować do organów podatkowych z wnioskami o udzielenie ulg w zapłacie podatku.

Składki ubezpieczeniowe chorego przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, który podlega ubezpieczeniom społecznym tylko przez część miesiąca, za okres choroby może zapłacić niższe składki na te ubezpieczenia. Nie może on jednak pomniejszyć podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jaką zaliczkę na podatek wpłacić w grudniu

Zaliczka na podatek dochodowy w grudniu 2009 r. powinna być wpłacona na konto urzędu skarbowego na dotychczasowych, niezmienionych zasadach w stosunku do roku 2008. Różnice wynikają wyłącznie z przyjętej formy opodatkowania oraz metody wpłacania zaliczek. Omawiamy je poniżej.

Zasada walutowości wynagrodzenia

Znowelizowane przepisy pozwalają pracodawcy na wypłacenie wynagrodzenia w walucie innej niż polski złoty. Działanie takie może jednak przysporzyć wielu kłopotów, np. z prawidłowym obliczaniem składek na ubezpieczenia społeczne i chorobowe.

Jakie świadczenia z okazji świąt wypłacić pracownikom, żeby nie płacić składek i podatku

Świadczenia przyznane pracownikom z okazji świąt Bożego Narodzenia są przychodem pracowników z tytułu stosunku pracy. Obowiązek odprowadzenia składek i zaliczki na podatek od tych świadczeń zależy od ich wartości oraz od źródła ich sfinansowania.

Jak zawrzeć ugodę między stronami stosunku pracy

Przepisy prawa pracy nie zabraniają zawierania ugody między pracodawcą a pracownikiem bez udziału organów ochrony prawnej. Nawet gdy w sprawie zapadł już wyrok sądowy, dopuszczalne jest zawarcie ugody między stronami stosunku pracy.

Procedury obiegu dokumentów

Firmy często przywiązują dużą wagę do treści i wyglądu dokumentów, mniejszą zaś do szybkiego i skutecznego ich obiegu. A to bardzo ważny element funkcjonowania każdej jednostki organizacyjnej.

Czy warto zatrudniać bezrobotnych przy pracach interwencyjnych

Pracodawcy zatrudniający bezrobotnych przy pracach interwencyjnych mogą m.in. skorzystać z refundacji części wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne.

Korespondencja wizytówką firmy

Każde pismo, które wychodzi z firmy, reprezentuje ją na zewnątrz. Przejrzyście przygotowana korespondencja urzędowa przekazuje odbiorcy informację o profesjonalizmie pracowników. Pisma urzędowe powinny reklamować firmę przez wysoką jakość listów.

Łatwiej obliczyć wynagrodzenie za urlop

W wyniku nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wprowadzono kilka ważnych zmian w sposobie obliczania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Praktyczne aspekty stosowania ustawy antykryzysowej

Ustawa antykryzysowa ma pomóc pracownikom i przedsiębiorcom w dobie spowolnienia gospodarczego. Stosowanie nowych przepisów może jednak okazać się w praktyce bardzo problematyczne.

Można uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek przez internet

Przedsiębiorcy często potrzebują z ZUS zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Wciąż niewielu zainteresowanych wie, że złożenie wniosku o wydanie takiego zaświadczenia nie wymaga osobistego stawienia się w ZUS. Posiadając certyfikat kwalifikowany i komputer z dostępem do internetu, wniosek ten można złożyć elektronicznie.

Zagrożenia pod lupą

Ryzyko w przedsiębiorstwie trzeba nazwać po imieniu, ocenić je i dopiero wtedy wybrać metodę radzenia sobie z nim. Skuteczność zarządzania ryzykiem będzie zależała od profesjonalizmu na dwóch pierwszych etapach – identyfikacji i ocenie.

Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy

Wypadki przy pracy występujące w zakładzie powodują konkretne obowiązki po stronie pracodawcy. Musi on m.in. powołać zespół powypadkowy.

Sprawdzanie kontrahenta

Z nierzetelnym lub niewypłacalnym kontrahentem zetknęła się chyba każda działająca na polskim rynku firma. Brak zapłaty z tytułu sprzedaży lub wykonanej usługi może spowodować zatory płatnicze w przedsiębiorstwie i poważnie zachwiać jego płynnością finansową.

Odmowa udzielenia pracownikowi dnia wolnego

Pracodawca może żądać udokumentowania okoliczności, które uzasadniają przyznanie dnia wolnego, np. przez przedłożenie odpisu aktu urodzenia. Nieprzedłożenie takiego dokumentu może uzasadniać odmowę udzielenia dnia wolnego.

Podatkowa cena pakietów

Coraz częściej pracodawcy fundują pracownikom pakiety medyczne, które przekraczają zakres opieki zdrowotnej wynikający z Kodeksu pracy. Czy ponadnormatywna ochrona zdrowia pracownika jest opodatkowana podatkiem dochodowym?

Niższe składki ubezpieczeniowe przedsiębiorcy w okresie zwolnienia lekarskiego

Osoba prowadząca działalność, która podlegała ubezpieczeniom społecznym tylko przez część miesiąca, za okres choroby zapłaci niższe składki na te ubezpieczenia.

Jak opłacić zaliczkę na podatek w grudniu 2009 r.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek rozliczania podatku dochodowego w trakcie roku w formie zaliczek. Liczne metody wpłacania zaliczek oraz zmiany dokonywane w tym zakresie mogą spowodować niepewność, co do zasad, wpłacania zaliczki w grudniu 2009 r.

Kiedy wynagrodzenie motywuje pracownika

Aby motywowanie przez wynagrodzenie było efektywne, powinno być dostosowane indywidualnie do pracownika. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że coś konkretnie i ze stałą siłą tak samo motywuje wszystkich ludzi.

Bon jak pieniądz

Przedsiębiorcy od kilku lat używają bonów towarowych jako formy wynagradzania pracowników. Ustawodawstwo polskie traktuje je jako świadczenia pieniężne, a nie rzeczowe, co rodzi określone skutki prawno-podatkowe.

Jak starać się o umorzenie składek - instrukcja

Od 1 września 2009 r. osoby, które między 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym i w tym czasie prowadziły pozarolniczą działalność, mogą starać się o umorzenie niektórych należności z tytułu składek za okres prowadzenia tej działalności.

Dotacje dla działalności gospodarczej

Zarówno dla osób prowadzących już działalność gospodarczą, jak i dla tych, które zamierzają ją dopiero otworzyć, prawo przewiduje różnego rodzaju dotacje, możliwe do uzyskania od poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa oraz Unii Europejskiej.

Wynagrodzenie pracowników w firmach stosujących pakiet antykryzysowy

Na wynagrodzenie pracowników w zakładach stosujących tzw. pakiet antykryzysowy ma wpływ zarówno przestój ekonomiczny, jak i zastosowanie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego.

Przedsiębiorco obroń się przed fiskusem

Kryzys mobilizuje firmy do szukania nowych źródeł oszczędności. Jednym z nich może być optymalizacja podatkowa pozwalająca na obniżenie obciążeń podatkowych firmy i poprawę wyniku finansowego. Aby jednak wprowadzić takie rozwiązania, konieczne jest wcześniejsze opracowanie zindywidualizowanej szczegółowej koncepcji.

REKLAMA