REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opłacić zaliczkę na podatek w grudniu 2009 r.

Edward Żurański
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek rozliczania podatku dochodowego w trakcie roku w formie zaliczek. Liczne metody wpłacania zaliczek oraz zmiany dokonywane w tym zakresie mogą spowodować niepewność, co do zasad, wpłacania zaliczki w grudniu 2009 r.

Już na początku należy rozwiać te wątpliwości. Zaliczka na podatek dochodowy w grudniu 2009 r. powinna być wpłacona na konto urzędu skarbowego na dotychczasowych, niezmienionych zasadach. Różnice wynikają wyłącznie z przyjętej formy opodatkowania oraz metody wpłacania zaliczek.

REKLAMA

Zaliczki miesięczne - metoda podstawowa

Przy opodatkowaniu według skali podatkowej obowiązek wpłaty zaliczki powstaje od miesiąca, w którym dochód z działalności gospodarczej przekroczy kwotę wolną od podatku (w 2009 r. jest to 3091 zł). Zaliczki obliczane są narastająco. Wpłacane powinny być do 20 następnego miesiąca za dany miesiąc. Zaliczka za grudzień wpłacana jest w wysokości zaliczki za listopad w terminie do 20 grudnia. Oznacza to, że w terminie do 21 grudnia 2009 r. (20 grudnia 2009 r. wypada w niedzielę) podatnik, opodatkowany według skali, powinien wpłacić podwójną zaliczkę za listopad 2009 r.

PRZYKŁAD

Dochód Pana Nowaka z działalności gospodarczej w okresie styczeń-listopad 2009 r. wyniósł 86 257 zł. Zaliczki wpłacone za wcześniejsze miesiące 2009 r. wyniosły 11 678 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Składki na ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia wynoszą 2294,22 zł. Wyliczona zaliczka za listopad 2009 r. wyniesie po zaokrągleniu: 1100 zł = [(86 257 zł - 85 528 zł) x 32% + 14 839,02 zł] - 2294,22 zł - 11 678 zł. Pan Nowak zapłaci do 21 grudnia 2009 r. zaliczkę na podatek w kwocie 2200 zł (podwójna zaliczka za listopad).

Przy opodatkowaniu podatkiem liniowym zaliczki miesięczne płacone są również narastająco. Zaliczki powinny być płacone począwszy od miesiąca, w którym podatnik uzyskał dochód z działalności gospodarczej, w terminie do 20 dnia następnego miesiąca za dany miesiąc. Również w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym zaliczkę za grudzień 2009 r. uiszcza się w wysokości zaliczki za listopad do 21 grudnia 2009 r. Oznacza to, że przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym również zapłaci podwójną zaliczkę za listopad 2009 r.

PRZYKŁAD

Spółka cywilna składa się z dwóch wspólników - osób fizycznych (każda 50 proc. udziałów). Dochód z działalności gospodarczej wspólników opodatkowany jest podatkiem liniowym. Dochód spółki w okresie styczeń-listopad 2009 r. wyniósł 234 236 zł. Dochód każdego ze wspólników wyniósł 117 118 zł. Zaliczki na podatek wpłacone przez poszczególnych wspólników za wcześniejsze miesiące 2009 r. wyniosły 18 707 zł. Do odliczenia od podatku każdy ze wspólników ma kwotę 2294,22 zł z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wyliczona zaliczka za listopad każdego ze wspólników wyniesie w takim przypadku: 1251 zł = 117 118 zł x 19% - 2294,22 zł - 18 707 zł. Oznacza to, że każdy ze wspólników wpłaci w terminie do 21 grudnia 2009 r. zaliczkę w kwocie 2502 zł (podwójna zaliczka za listopad).

Kwartalne wpłacanie zaliczek

Prawo do wpłacania zaliczek kwartalnie mają tzw. mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej. Prawo wpłacania zaliczek kwartalnych przysługuje przedsiębiorcom opodatkowanym zarówno według skali podatkowej, jak i podatkiem liniowym. Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału powinny być wpłacane w terminie do 20 dnia każdego miesiąca, następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni - IV kwartał 2009 r. wpłacana jest w wysokości zaliczki za poprzedni - III kwartał w terminie do 21 grudnia 2009 r.

PRZYKŁAD

Pan Kowalski prowadzi indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Zaliczka wyliczona z działalności gospodarczej za III kwartał 2009 r. wynosi 234 zł. Oznacza to, że Pan Kowalski wpłaci do 21 grudnia 2009 r. tytułem zaliczki za IV kwartał 2009 r. kwotę 234 zł.

Zaliczki uproszczone

Zaliczki w formie uproszczonej mogą wpłacać podatnicy opodatkowani zarówno według skali podatkowej, jak i podatkiem liniowym. Podstawą obliczenia zaliczki jest dochód z zeznania podatkowego złożonego:

1) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo

2) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok o dwa lata, jeżeli w roku powyższym w zeznaniu nie wykazano dochodu opodatkowanego.

Miesięczna zaliczka wynosi 1/12 kwoty podatku obliczonego od powyższego dochodu według skali obowiązującej w bieżącym roku lub stawki podatku liniowego, jeżeli podatnik opodatkowany jest tym podatkiem. Zaliczkę za dany miesiąc należy wpłacić do 20 dnia następnego miesiąca. Zaliczkę za grudzień należy wpłacić w terminie do 20 grudnia w wysokości zaliczki za listopad. Oznacza to, że również przy uproszczonej metodzie wpłaty zaliczek zaliczkę za listopad 2009 r. przedsiębiorca wpłaci w podwójnej wysokości.

PRZYKŁAD

Pan Jurecki wybrał w 2009 r. uproszczoną metodę wpłacania zaliczek. Podstawą ich obliczenia był dochód wykazany w zeznaniu PIT-36 za 2007 r., które zostało złożone w 2008 r. Zaliczka wyliczona na tej podstawie wynosiła miesięcznie 346 zł. Składka zdrowotna do odliczenia od zaliczki za listopad wynosi 193,10 zł. Zaliczka do wpłaty za listopad 2009 r. wynosi 153 zł. Pan Jurecki wpłaci w terminie do 21 grudnia 2009 r. zaliczkę w podwójne wysokości, tj. w kwocie 306 zł.

Przy korzystaniu z kredytu podatkowego podatnik nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Jak widać, w 2009 r. zaliczkę za grudzień 2009 r. wpłacamy w terminie do 21 grudnia 2009 r. (przesunięcie terminu, ponieważ 20 grudnia przypada w niedzielę) w wysokości zaliczki za listopad 2009 r. W bieżącym roku nie obowiązują jeszcze rozwiązania, które przewidują przesunięcie terminu zapłaty zaliczki za grudzień na styczeń następnego roku. Te nowe rozwiązania miały obowiązywać dopiero od 2010 r. Ich wejście w życie stoi jednak pod dużym znakiem zapytania. Projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym, który znajduje się obecnie w Sejmie i Senacie, przewiduje, że przedsiębiorcy jeszcze przez kilka kolejnych lat zaliczkę za grudzień będą płacić w wysokości zaliczki za listopad, w terminie do 20 grudnia danego roku.

Edward Żurański

Podstawa prawna:

• art. 44 ust. 6, ust. 6c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),

• art. 25 ust. 1a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA