reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wybór formy opodatkowania na rok 2010

Wybór formy opodatkowania na rok 2010

Przedsiębiorcy mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Trafna decyzja przyniesie wymierne korzyści w postaci gotówki na koncie.

Osoby fizyczne mają potencjalnie do wyboru cztery formy opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej:

1) opodatkowanie według skali podatkowej,

2) podatek liniowy,

3) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

4) kartę podatkową.

W artykule skoncentrujemy się na dwóch pierwszych formach opodatkowania, które dla są najbardziej interesujące, ze względu na skalę prowadzonej działalności.

W 2010 r. obowiązywać będzie analogiczna skala podatkowa jak w roku 2009 r. Jest to skala z dwoma stawkami 18 proc. i 32 proc. Przy czym wyższa stawka będzie miała zastosowanie do dochodów powyżej 85 528 zł.

W porównaniu z podatkiem liniowym opodatkowanie według skali podatkowej będzie opłacalne dla tej grupy przedsiębiorców, których dochody opodatkowane według skali zmieszczą się w 2010 r. w granicy 96 000 zł.

PRZYKŁAD

Dochody przedsiębiorcy z działalności gospodarczej wyniosą w 2010 r. 96 000 zł.

Wyliczony podatek liniowy wyniesie 18 240 zł = (96 000 zł x 19%).

Wyliczony podatek według skali podatkowej wyniesie 18 190 zł.

Przedsiębiorca musi brać pod uwagę wszystkie źródła przychodu, z których dochody opodatkowane są według skali podatkowej.

PRZYKŁAD

Dochody przedsiębiorcy z działalności gospodarczej wyniosą w 2010 r. 95 000 zł. Oprócz tego przedsiębiorca uzyska dochód do opodatkowania ze stosunku pracy w kwocie 24 000 zł. Przedsiębiorca wybiera opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według skali. Dochód opodatkowany według skali wyniesie w sumie 119 000 zł = (95 000 zł + 24 000 zł). Wyliczony podatek według skali podatkowej wyniesie od tej sumy 25 550 zł. Gdyby przedsiębiorca wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, jego wyliczony podatek wyniósłby w sumie 21 814 zł, z tego:

1) podatek liniowy 18 050 zł,

2) podatek według skali podatkowej 3764 zł.

Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych oraz według podatku liniowego przedmiotem opodatkowania jest dochód, czyli przychód minus koszty uzyskania tego przychodu. Koszty w sposób istotny mogą zmniejszyć dochód, a tym samym podatek przedsiębiorcy.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca wykazuje przychody na poziomie 240 000 zł. Przy wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stawka 5,5%) wyliczony podatek wyniesie 13 200 zł.

Załóżmy, że przedsiębiorca generuje koszty na poziomie 80 proc. uzyskiwanych przychodów (wskaźnik wysoki), co daje nam kwotę 192 000 zł. W takiej sytuacji dochód przedsiębiorcy wyniesie 48 000 zł (240 000 zł - 192 00 zł). Przy opodatkowaniu według skali podatek za 2010 r. wyniesie 8084 zł. Jeżeli przedsiębiorca wybrałby opodatkowanie podatkiem liniowym, podatek za 2010 r. wyniesie 9120 zł. Wysoki wskaźnik kosztów działa w tym przypadku na korzyść zasad ogólnych.

Wielkość przychodów i kosztów w sposób istotny decyduje o wysokości podatku. Nie są to jednak jedyne czynniki, które mają wpływ na wysokość podatku. Czynnikiem takim są również przysługujące odliczenia. Są one szczególnym atutem opodatkowania na zasadach ogólnych w stosunku do podatku liniowego. Podatnicy, którzy wybrali podatek liniowy, mogą odliczyć od dochodu jedynie straty z lat ubiegłych oraz składki ZUS. Od wyliczonego podatku liniowego mogą odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Przy opodatkowaniu według skali podatkowej dochodzą takie odliczenia, jak: od dochodu - darowizny czy ulga rehabilitacyjna, od podatku - ulga rodzinna. Do szczególnych rodzajów ulg należy zaliczyć opodatkowanie wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Te sposoby rozliczenia podatku dochodowego mogą przynieść bardzo wymierne korzyści podatkowe. Znajdą one zastosowanie tylko do dochodu rozliczanego według skali podatkowej. Osiąganie przez jednego z małżonków, osobę samotnie wychowującą dzieci lub samo dziecko przychodów z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy podatku liniowego wyłącza prawo do rozliczenia dochodów wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama