Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór formy opodatkowania na rok 2010

Michał Gawryjołek
inforCMS
Przedsiębiorcy mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Trafna decyzja przyniesie wymierne korzyści w postaci gotówki na koncie.

Osoby fizyczne mają potencjalnie do wyboru cztery formy opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej:

1) opodatkowanie według skali podatkowej,

2) podatek liniowy,

3) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

4) kartę podatkową.

W artykule skoncentrujemy się na dwóch pierwszych formach opodatkowania, które dla są najbardziej interesujące, ze względu na skalę prowadzonej działalności.

Opodatkowanie według skali podatkowej

W 2010 r. obowiązywać będzie analogiczna skala podatkowa jak w roku 2009 r. Jest to skala z dwoma stawkami 18 proc. i 32 proc. Przy czym wyższa stawka będzie miała zastosowanie do dochodów powyżej 85 528 zł.

W porównaniu z podatkiem liniowym opodatkowanie według skali podatkowej będzie opłacalne dla tej grupy przedsiębiorców, których dochody opodatkowane według skali zmieszczą się w 2010 r. w granicy 96 000 zł.

PRZYKŁAD

Dochody przedsiębiorcy z działalności gospodarczej wyniosą w 2010 r. 96 000 zł.

Wyliczony podatek liniowy wyniesie 18 240 zł = (96 000 zł x 19%).

Wyliczony podatek według skali podatkowej wyniesie 18 190 zł.

Przedsiębiorca musi brać pod uwagę wszystkie źródła przychodu, z których dochody opodatkowane są według skali podatkowej.

PRZYKŁAD

Dochody przedsiębiorcy z działalności gospodarczej wyniosą w 2010 r. 95 000 zł. Oprócz tego przedsiębiorca uzyska dochód do opodatkowania ze stosunku pracy w kwocie 24 000 zł. Przedsiębiorca wybiera opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według skali. Dochód opodatkowany według skali wyniesie w sumie 119 000 zł = (95 000 zł + 24 000 zł). Wyliczony podatek według skali podatkowej wyniesie od tej sumy 25 550 zł. Gdyby przedsiębiorca wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, jego wyliczony podatek wyniósłby w sumie 21 814 zł, z tego:

1) podatek liniowy 18 050 zł,

2) podatek według skali podatkowej 3764 zł.

Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych oraz według podatku liniowego przedmiotem opodatkowania jest dochód, czyli przychód minus koszty uzyskania tego przychodu. Koszty w sposób istotny mogą zmniejszyć dochód, a tym samym podatek przedsiębiorcy.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca wykazuje przychody na poziomie 240 000 zł. Przy wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stawka 5,5%) wyliczony podatek wyniesie 13 200 zł.

Załóżmy, że przedsiębiorca generuje koszty na poziomie 80 proc. uzyskiwanych przychodów (wskaźnik wysoki), co daje nam kwotę 192 000 zł. W takiej sytuacji dochód przedsiębiorcy wyniesie 48 000 zł (240 000 zł - 192 00 zł). Przy opodatkowaniu według skali podatek za 2010 r. wyniesie 8084 zł. Jeżeli przedsiębiorca wybrałby opodatkowanie podatkiem liniowym, podatek za 2010 r. wyniesie 9120 zł. Wysoki wskaźnik kosztów działa w tym przypadku na korzyść zasad ogólnych.

Wielkość przychodów i kosztów w sposób istotny decyduje o wysokości podatku. Nie są to jednak jedyne czynniki, które mają wpływ na wysokość podatku. Czynnikiem takim są również przysługujące odliczenia. Są one szczególnym atutem opodatkowania na zasadach ogólnych w stosunku do podatku liniowego. Podatnicy, którzy wybrali podatek liniowy, mogą odliczyć od dochodu jedynie straty z lat ubiegłych oraz składki ZUS. Od wyliczonego podatku liniowego mogą odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Przy opodatkowaniu według skali podatkowej dochodzą takie odliczenia, jak: od dochodu - darowizny czy ulga rehabilitacyjna, od podatku - ulga rodzinna. Do szczególnych rodzajów ulg należy zaliczyć opodatkowanie wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Te sposoby rozliczenia podatku dochodowego mogą przynieść bardzo wymierne korzyści podatkowe. Znajdą one zastosowanie tylko do dochodu rozliczanego według skali podatkowej. Osiąganie przez jednego z małżonków, osobę samotnie wychowującą dzieci lub samo dziecko przychodów z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy podatku liniowego wyłącza prawo do rozliczenia dochodów wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

 

PRZYKŁAD

Mąż prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Jego małżonka nie osiąga żadnych przychodów. Małżonkowie nie skorzystają ze wspólnego rozliczenia. Mąż rozliczy podatek liniowy w zeznaniu PIT-36L. Żona nie będzie składać zeznania rocznego. Załóżmy, że dochód roczny męża do opodatkowania wynosi 177 000 zł. Wyliczony podatek liniowy wynosi 33 630 zł.

Jeżeli mąż wybrałby opodatkowanie na zasadach ogólnych, to małżonkowie mogliby złożyć wspólne rozliczenie podatkowe za 2010 r. Podatek wyliczony według skali wyniósłby wtedy za 2010 r. 31 580 zł.

Opodatkowanie według skali podatkowej może wybrać każdy podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. Wybór tej formy opodatkowania na 2010 r. nie musi być poprzedzony złożeniem zawiadomienia do urzędu skarbowego, jeżeli w 2009 r. przedsiębiorca dochody z działalności również opodatkowywał według skali. Zawiadomienie będzie wymagane w sytuacji, gdy podatnik w poprzednim roku rozliczał dochody z działalności w inny sposób, tj. podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo kartą podatkową. W takim przypadku podatnik musi złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania i wyborze opodatkowani według skali podatkowej. Oświadczenie na 2010 r. należy złożyć w terminie do 20 stycznia 2010 r.

Podatek liniowy

Podatek liniowy w wysokości 19 proc. dochodów mogą zastosować podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnik nie odlicza w podatku liniowym żadnej kwoty wolnej. Jeżeli podatnik wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym, to będzie musiał opodatkować tym podatkiem wszelkie dochody z prowadzonej przez podatnika działalności, niezależnie od jej form i rodzajów. Wybór podatku liniowego wymaga złożenia oświadczenia do urzędu skarbowego, jeżeli w poprzednim roku podatkowym podatnik rozliczał się z fiskusem w innej formie opodatkowania. Oświadczenie o wyborze podatku liniowego na 2010 r. należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia 2010 r. Oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli w latach poprzednich podatnik skutecznie wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym i z niego nie zrezygnował.

Podatku liniowego nie mogą wybrać lub tracą prawo do jego stosowania podatnicy, którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki osobowej) ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym.

PRZYKŁADY

1. Pan Kowalski był zatrudniony w 2009 r. w firmie Ekspert sp. z o.o. jako informatyk. Do jego obowiązków należało serwisowanie i konserwacja sprzętu komputerowego. Od 1 stycznia 2010 pan Kowalski rozpoczął indywidualną działalność gospodarczą w zakresie serwisowania i konserwacji sprzęty komputerowego. Swoje usługi świadczy m.in. na rzecz firmy Ekspert. Pan Kowalski w 2010 r. nie może opodatkować dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

2. Pani Nowak była zatrudniona w 2009 r. w wydawnictwie Pana Baranowa jako księgowa. Od 1 stycznia pani Nowak podjęła działalność gospodarczą w formie spółki jawnej zawiązanej z panem Baranowem. Spółka prowadzi działalność wydawniczą. W takim przypadku pani Nowak może dochody uzyskiwane ze spółki opodatkować w 2010 r. podatkiem liniowym. Takie stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 listopada 2009 r. (nr IPPB1/415-620/09-4/EC).

Wzór oświadczenia o rezygnacji z podatku liniowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzór oświadczenia o wyborze podatku liniowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna:

art. 9a, 30c ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Konkursy z Funduszy Europejskich dostępne w lipcu
  Nowe konkursy i otwarcie Programów z perspektywy 2021-2027 już niebawem. Tymczasem, zapraszamy do zapoznania się i skorzystania z możliwości, jakie jeszcze mamy z dotychczasowych środków, wciąż aktualnych w lipcu. Oferta obejmuje łącznie 19 konkursów: 8 z programów krajowych, 8 z programów regionalnych oraz 3 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
  KPMG: rynek dóbr luksusowych w Polsce wart w ub.r. ok. 30 mld zł, więcej niż przed pandemią
  Rynek dóbr luksusowych w Polsce był wart w 2021 r. blisko 30 mld zł, czyli więcej niż przed pandemią - wskazano w raporcie firmy doradczej KPMG. Najwięcej bardzo bogatych Polaków mieszkało na Mazowszu, w Wielkopolsce i Małopolsce - podano
  Ile paliwa zużywa klimatyzacja?
  Ile paliwa zużywa klimatyzacja? To latem ważne pytanie. Znamy na nie odpowiedź. Wiemy też czy lepiej jeździć na klimatyzacji czy z otwartymi szybami.
  Sprzedaż mieszkań w II kwartale spadła 18 proc. w porównaniu do I kwartału
  Sprzedaż nowych mieszkań po gwałtownych majowych spadkach w czerwcu zanotowała dalsze spadki, ale ich dynamika znacznie wyhamowała. W całym w II kwartale sprzedano 8.876 mieszkań, co oznacza spadek blisko 50 proc. rdr i 18 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2022 roku - wynika z wstępnych danych portalu mieszkaniowego tabelaofert. pl.
  Międzynarodowe prawo jazdy – co musisz wiedzieć?
  Międzynarodowe prawo jazdy. Co musisz o nim wiedzieć? Jak je zdobyć? I do czego tak właściwie może być potrzebne? Sprawdźmy.
  Lepszy etat niż własna firma. Tylko 7 na 100 Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes
  Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes. Niemal 30 proc. osób prowadzących biznes myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a nieco ponad 20 proc. o jej sprzedaży - wynika z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group.
  Koniec naklejek rejestracyjnych od 4 września 2022 r.
  Koniec naklejek rejestracyjnych od 4 września 2022 r. Nowe przepisy są już tuż za rogiem. Skąd wziął się ten pomysł i co oznacza dla kierowców?
  Zakłócenia łańcuchów dostaw. Importerzy szukają nowych możliwości transportu
  Globalne łańcuchy dostaw nadal są zakłócane przez COVID-19, a sytuację dodatkowo pogorszył wybuch wojny w Ukrainie. W efekcie średnie opóźnienie statków na całym świecie wciąż wynosi około tygodnia, a problemy dotkliwie odczuwają zwłaszcza małe i średnie firmy oraz przedsiębiorstwa pracujące w modelu just in time, które utrzymują minimalny poziom zapasów magazynowych. Sytuacja transportowa uderza też w konsumentów, bo wysokie stawki frachtu wpłynęły na podwyżki cen i wydłużył się czas dostaw gotowych produktów do sklepów. Na dodatek ten czas wkrótce może być jeszcze dłuższy.
  Mycie auta latem. O czym pamiętać?
  Mycie auta latem różni się od mycia samochodu zimą. Dlatego są pewne zasady, które właściciel samochodu powinien poznać i stosować.
  Zarządzanie portfelami projektów w dużej firmie
  Jaka jest recepta na skuteczne zarządzanie projektami w dużych firmach? Na to zapytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo różne organizacje borykają z różnymi problemami, a im firma jest większa, tym więcej wyzwań się przed nią pojawia. Podstawowym założenie – musi być zachowana spójność realizowanych projektów z celami strategicznymi firmy oraz musi zostać opracowany precyzyjny plan działania.
  Dodatek do zakupu węgla 2022
  Dodatek do zakupu węgla przez odbiorców indywidualnych ma być rządową pomocą, mającą ochronić Polaków przed ogromnymi podwyżkami cen węgla i przed ubóstwem energetycznym. Jakie będą zasady jego udzielenia?
  Handel hurtowy w maju 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
  Handel hurtowy w stosunku do kwietnia zanotował wzrost o 2,7%. W ujęciu rocznym handel hurtowy wciąż notuje wysoką, ponad 40 proc. dynamikę sprzedaży ogółem na czele z półproduktami i odpadami pochodzenia nierolniczego oraz złomem, których sprzedaż r/r zwiększyła się o 76,9%. Dane GUS pokazują również wyższe niż w kwietniu poziomy wzrostu (w ujęciu rocznym) nowych zamówieni w przemyśle (zarówno krajowych jak i eksportowych) - komentuje Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej.
  Przedsiębiorcy zapłacą mniejszy podatek już za czerwiec
  Zmiany w Polskim Ładzie już od 1 lipca 2022 r. Jednak część przepisów będzie obowiązywała z datą wsteczną - od 1 stycznia bieżącego roku. Mimo tego przedsiębiorcy odczują zmiany w opłacanym podatku już od czerwca. Z czego to wynika?
  Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.
  Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.? Tak, przepisy w tej sprawie już są przesądzone. Co dawała karta pojazdu i co oznacza nowelizacja?
  Remont na A4 w wakacje 2022
  Remont na A4 w wakacje 2022 r., czyli rozkopane zostaną aż dwa odcinki tej autostrady. Które i jak wygląda organizacja ruchu?
  Likwidacja spółki handlowej krok po kroku
  Nie tylko likwidacja przedsiębiorstwa, ale i sama zmiana jego formy prawnej wymagają dopełnienia szeregu formalności związanych z zamknięciem jednej firmy przed uruchomieniem drugiej, a szczególny ich katalog przewidziano dla procesu likwidacji spółek handlowych. Jak przebiega proces likwidacji i jakich obowiązków należy dochować?
  Prezes PGE: zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii
  Polska jest bezpieczna energetycznie, ale najbliższa zima będzie bardzo trudna; apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii - powiedział we wtorek prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.
  Rynek wirtualnych nieruchomości. Metaverse buduje cyfrowe domy. Czy agencje nieruchomości zbiją na nich majątek?
  Wirtualna rzeczywistość ewoluuje pod względem dostępności i zaawansowania szybciej niż kiedykolwiek, tworząc nowe rynki z nieznanymi dotąd możliwościami biznesowymi. Przykład? Wolumen inwestycji na globalnym rynku nieruchomości wyniósł w 2021 roku ok. 3,38 biliona dolarów. Nie jest więc zaskoczeniem, że metaverse zaczyna budować cyfrowe posiadłości. Czy agencje dostrzegą w nich lukratywną inwestycję?
  Sezon grzewczy 2022/2023. Nie masz dostępu do gazu? Pomyśl o pompie ciepła
  Chaos na rynku paliw i rosnące problemy z ich dostępnością zmuszają właścicieli domów do szukania alternatywnych metod ogrzewania. Po decyzji dyrektora generalnego Lasów Państwowych, wydanej 26 maja, która miała ułatwić kupowanie drewna w celach opałowych, w sieci krążą memy o zbieraniu chrustu. Jednak Polakom nie jest do śmiechu. Co czeka nas w nowym sezonie grzewczym?
  Ceny mieszkań w maju 2022 - w części miast spadki, w części wzrosty
  Ceny mieszkań w maju 2022 niezmiennie utrzymują się na wysokim poziomie, choć z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w maju pojawiły się pierwsze symptomy spowolnienia. "Wśród badanych przez nas 17 miast aż w ośmiu pojawiły się spadki cen w porównaniu z kwietniem. Wciąż przeważały jednak wzrosty, które odnotowaliśmy w dziewięciu miastach". Na rynku kredytów hipotecznych uwagę zwraca poziom stawki WIBOR 3M, która właśnie osiągnęła 7%.
  Najwięcej wypadków drogowych zdarza się w wakacje. Powody: nietrzeźwość i używanie smartfona w czasie jazdy
  Bezpieczeństwo na polskich drogach to temat powracający jak bumerang, szczególnie w okresie wakacyjnym. W 2021 roku do największej liczby wypadków doszło właśnie w czerwcu i lipcu, a w 2020 roku ten niechlubny rekord przypadł na sierpień. GfK na zlecenie start-upu ubezpieczeniowego Beesafe sprawdziło, co Polacy uważają za największe zagrożenie na drogach oraz jakie ich zdaniem działania kierowców przyczyniłyby się do poprawy poziomu bezpieczeństwa. Czy w te wakacje wyciągniemy wnioski ze statystyk?
  Müller: spodziewamy się wzrostu inflacji, sytuacja na rynkach energetycznych na to wskazuje
  Nie ukrywamy, że spodziewamy się wzrostu inflacji, bo sytuacja na rynkach paliw i na rynkach energetycznych wskazuje, że niestety to będzie widoczne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. By przeciwdziałać wysokim cenom rząd obniża podatki i przedłużył tarczę antyinflacyjną do końca października - dodał.
  Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej
  Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Kiedy dokładnie i czemu bezterminowe prawo jazdy musi zniknąć? Sprawdźmy.
  Dostawy w e-handlu stały się zakładnikiem pandemicznych przyzwyczajeń klientów
  Internetowi sprzedawcy i firmy logistyczne mierzą się z niechcianym dziedzictwem nawyków, które po pandemii pozostawili klienci e-sklepów. Powrót tradycyjnego handlu i spadki w e-commerce nie osłabiły jednak presji wywieranej na łańcuchy logistyczne, zwłaszcza w kontekście zwrotów na rynku mody – największej kategorii w globalnym e-handlu. Klient modowy w pandemii stał się kapryśny, dużo zamawia, ale także dużo odsyła, najchętniej za darmo. Kłopot w tym, że obsługa zwrotów jest skomplikowana i bardzo kosztowna. Na domiar złego odsetek zwrotów w segmencie mody w Europie wynosi aż 58%.
  Kredyt bez wkładu własnego wciąż bez oferty w bankach
  Kredyt bez wkładu własnego wciąż bez oferty w bankach, mimo podpisanych umów z BGK przez 5 komercyjnych banków. A jak wygląda dostępność mieszkań, które kwalifikują się do zakupu w ramach programu?