Kategorie

Wybór formy opodatkowania na rok 2010

Michał Gawryjołek
inforCMS
Przedsiębiorcy mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Trafna decyzja przyniesie wymierne korzyści w postaci gotówki na koncie.

Osoby fizyczne mają potencjalnie do wyboru cztery formy opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej:

1) opodatkowanie według skali podatkowej,

2) podatek liniowy,

3) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

4) kartę podatkową.

W artykule skoncentrujemy się na dwóch pierwszych formach opodatkowania, które dla są najbardziej interesujące, ze względu na skalę prowadzonej działalności.

Opodatkowanie według skali podatkowej

W 2010 r. obowiązywać będzie analogiczna skala podatkowa jak w roku 2009 r. Jest to skala z dwoma stawkami 18 proc. i 32 proc. Przy czym wyższa stawka będzie miała zastosowanie do dochodów powyżej 85 528 zł.

W porównaniu z podatkiem liniowym opodatkowanie według skali podatkowej będzie opłacalne dla tej grupy przedsiębiorców, których dochody opodatkowane według skali zmieszczą się w 2010 r. w granicy 96 000 zł.

PRZYKŁAD

Dochody przedsiębiorcy z działalności gospodarczej wyniosą w 2010 r. 96 000 zł.

Wyliczony podatek liniowy wyniesie 18 240 zł = (96 000 zł x 19%).

Wyliczony podatek według skali podatkowej wyniesie 18 190 zł.

Przedsiębiorca musi brać pod uwagę wszystkie źródła przychodu, z których dochody opodatkowane są według skali podatkowej.

PRZYKŁAD

Dochody przedsiębiorcy z działalności gospodarczej wyniosą w 2010 r. 95 000 zł. Oprócz tego przedsiębiorca uzyska dochód do opodatkowania ze stosunku pracy w kwocie 24 000 zł. Przedsiębiorca wybiera opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według skali. Dochód opodatkowany według skali wyniesie w sumie 119 000 zł = (95 000 zł + 24 000 zł). Wyliczony podatek według skali podatkowej wyniesie od tej sumy 25 550 zł. Gdyby przedsiębiorca wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, jego wyliczony podatek wyniósłby w sumie 21 814 zł, z tego:

1) podatek liniowy 18 050 zł,

2) podatek według skali podatkowej 3764 zł.

Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych oraz według podatku liniowego przedmiotem opodatkowania jest dochód, czyli przychód minus koszty uzyskania tego przychodu. Koszty w sposób istotny mogą zmniejszyć dochód, a tym samym podatek przedsiębiorcy.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca wykazuje przychody na poziomie 240 000 zł. Przy wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stawka 5,5%) wyliczony podatek wyniesie 13 200 zł.

Reklama

Załóżmy, że przedsiębiorca generuje koszty na poziomie 80 proc. uzyskiwanych przychodów (wskaźnik wysoki), co daje nam kwotę 192 000 zł. W takiej sytuacji dochód przedsiębiorcy wyniesie 48 000 zł (240 000 zł - 192 00 zł). Przy opodatkowaniu według skali podatek za 2010 r. wyniesie 8084 zł. Jeżeli przedsiębiorca wybrałby opodatkowanie podatkiem liniowym, podatek za 2010 r. wyniesie 9120 zł. Wysoki wskaźnik kosztów działa w tym przypadku na korzyść zasad ogólnych.

Wielkość przychodów i kosztów w sposób istotny decyduje o wysokości podatku. Nie są to jednak jedyne czynniki, które mają wpływ na wysokość podatku. Czynnikiem takim są również przysługujące odliczenia. Są one szczególnym atutem opodatkowania na zasadach ogólnych w stosunku do podatku liniowego. Podatnicy, którzy wybrali podatek liniowy, mogą odliczyć od dochodu jedynie straty z lat ubiegłych oraz składki ZUS. Od wyliczonego podatku liniowego mogą odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Przy opodatkowaniu według skali podatkowej dochodzą takie odliczenia, jak: od dochodu - darowizny czy ulga rehabilitacyjna, od podatku - ulga rodzinna. Do szczególnych rodzajów ulg należy zaliczyć opodatkowanie wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Te sposoby rozliczenia podatku dochodowego mogą przynieść bardzo wymierne korzyści podatkowe. Znajdą one zastosowanie tylko do dochodu rozliczanego według skali podatkowej. Osiąganie przez jednego z małżonków, osobę samotnie wychowującą dzieci lub samo dziecko przychodów z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy podatku liniowego wyłącza prawo do rozliczenia dochodów wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

 

PRZYKŁAD

Mąż prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Jego małżonka nie osiąga żadnych przychodów. Małżonkowie nie skorzystają ze wspólnego rozliczenia. Mąż rozliczy podatek liniowy w zeznaniu PIT-36L. Żona nie będzie składać zeznania rocznego. Załóżmy, że dochód roczny męża do opodatkowania wynosi 177 000 zł. Wyliczony podatek liniowy wynosi 33 630 zł.

Jeżeli mąż wybrałby opodatkowanie na zasadach ogólnych, to małżonkowie mogliby złożyć wspólne rozliczenie podatkowe za 2010 r. Podatek wyliczony według skali wyniósłby wtedy za 2010 r. 31 580 zł.

Opodatkowanie według skali podatkowej może wybrać każdy podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. Wybór tej formy opodatkowania na 2010 r. nie musi być poprzedzony złożeniem zawiadomienia do urzędu skarbowego, jeżeli w 2009 r. przedsiębiorca dochody z działalności również opodatkowywał według skali. Zawiadomienie będzie wymagane w sytuacji, gdy podatnik w poprzednim roku rozliczał dochody z działalności w inny sposób, tj. podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo kartą podatkową. W takim przypadku podatnik musi złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania i wyborze opodatkowani według skali podatkowej. Oświadczenie na 2010 r. należy złożyć w terminie do 20 stycznia 2010 r.

Podatek liniowy

Reklama

Podatek liniowy w wysokości 19 proc. dochodów mogą zastosować podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnik nie odlicza w podatku liniowym żadnej kwoty wolnej. Jeżeli podatnik wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym, to będzie musiał opodatkować tym podatkiem wszelkie dochody z prowadzonej przez podatnika działalności, niezależnie od jej form i rodzajów. Wybór podatku liniowego wymaga złożenia oświadczenia do urzędu skarbowego, jeżeli w poprzednim roku podatkowym podatnik rozliczał się z fiskusem w innej formie opodatkowania. Oświadczenie o wyborze podatku liniowego na 2010 r. należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia 2010 r. Oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli w latach poprzednich podatnik skutecznie wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym i z niego nie zrezygnował.

Podatku liniowego nie mogą wybrać lub tracą prawo do jego stosowania podatnicy, którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki osobowej) ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym.

PRZYKŁADY

1. Pan Kowalski był zatrudniony w 2009 r. w firmie Ekspert sp. z o.o. jako informatyk. Do jego obowiązków należało serwisowanie i konserwacja sprzętu komputerowego. Od 1 stycznia 2010 pan Kowalski rozpoczął indywidualną działalność gospodarczą w zakresie serwisowania i konserwacji sprzęty komputerowego. Swoje usługi świadczy m.in. na rzecz firmy Ekspert. Pan Kowalski w 2010 r. nie może opodatkować dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

2. Pani Nowak była zatrudniona w 2009 r. w wydawnictwie Pana Baranowa jako księgowa. Od 1 stycznia pani Nowak podjęła działalność gospodarczą w formie spółki jawnej zawiązanej z panem Baranowem. Spółka prowadzi działalność wydawniczą. W takim przypadku pani Nowak może dochody uzyskiwane ze spółki opodatkować w 2010 r. podatkiem liniowym. Takie stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 listopada 2009 r. (nr IPPB1/415-620/09-4/EC).

Wzór oświadczenia o rezygnacji z podatku liniowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzór oświadczenia o wyborze podatku liniowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna:

art. 9a, 30c ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  19 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.