REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat Dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozlicz się z PIT za poprzedni rok do 20 stycznia i nie wpłacaj zaliczki za grudzień 2013 r.

Podatnik nie ma obowiązku wpłacenia zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego, jeżeli złoży zeznanie w terminie do 20. stycznia następnego roku podatkowego i w tym terminie dokona zapłaty podatku wynikającego z tego zeznania.

Innowacja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – KONSULTANT HR

Realizujemy projekt innowacyjny współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, którego ideą jest wypracowanie bezpłatnej aplikacji on-line (zawierającej pakiet narzędzi informatyczno-psychologicznych) wspomagającej zarządzanie wiekiem w organizacjach. Służyć ma to zwiększeniu efektywności pracy, przepływu wiedzy i doświadczeń pomiędzy pracownikami w różnym wieku w firmie, w tym przedłużeniu aktywności zawodowej pracownic w wieku powyżej 50 lat.

Ugoda jako sposób zakończenia sporu

Rozwiązywanie sporów między pracownikami a pracodawcami może nastąpić na mocy ugody między nimi, bez konieczności kierowania sprawy na drogę sądową. Można tego dokonać w ramach postępowania przed komisją pojednawczą działającą u danego pracodawcy.

Interpretacja ogólna chroni podatnika

Interpretacja ogólna prawa podatkowego pomocna jest przy rozbieżności stanowisk organów podatkowych czy kontrowersyjnych przepisach podatkowych. Korzystna dla podatnika interpretacja to cenny instrument ochronny.

REKLAMA

Jak powinno wyglądać legalne zatrudnienie?

Osoby wykonujące daną pracę na rzecz swojego pracodawcy są uprawnione do otrzymywania stosownego wynagrodzenia w wysokości wynikającej z zawartej umowy. Pracodawcy powinni być przygotowani na kontrolę legalności zatrudnienia prowadzonej przez PIP. Jak wygląda zatem legalne zatrudnienie?

Jak ubiegać się o tanią pożyczkę dla studenta - przedsiębiorcy?

Absolwenci szkół wyższych rozpoczynający własną działalność gospodarczą mogą liczyć na niskooprocentowane pożyczki w wysokości 0,69% w skali roku. Pomoże w tym program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, który obejmie obszary województw.

Jakie opodatkowanie wybierają polskie firmy?

Dane za 2012 rok pokazują, że najszybciej rośnie grupa osób rozliczających się wg skali podatkowej. Pozytywne tendencje widać też w podatku liniowym. Stabilna i najbardziej liczna jest jednak grupa przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem. Danych o karcie podatkowej na razie nie ma.

Uproszczenie PIT - 16

Resort finansów szykuje zmianę dla przedsiębiorców wybierających opodatkowanie kartą podatkową. Wypełnienie wniosku o zastosowanie opodatkowanie w formie karty podatkowej ma zajmować mniej czasu. Zgodnie z planem, nowy formularz PIT-16 ma obowiązywać już od stycznia 2014 r.

REKLAMA

Jak opłacać składki ZUS od kontraktu menedżerskiego?

W zależności od charakteru kontraktu menedżerskiego, osoba wykonująca pracę na zasadach umowy o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym na tych samych zasadach jak pracownik. Co w sytuacji, gdy kontrakt jest umową o świadczenie usług?

Jakie informacje powinny znajdować się w KRS?

W rzeczywistości nie wszystkie informacje znajdujące się w Krajowym Rejestrze Sądowym są zgodne ze stanem faktycznym. Często dane są nieaktualne bądź brak jest nowych, istotnych informacji. Kto odpowiada za publikowane dane w KRS?

Zaległości podatkowe a odsetki za zwłokę

Od zaległości podatkowych trzeba zapłacić jeszcze odsetki. W paru przypadkach jednak zalegający z zapłatą podatnik nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów. Wystarczy, że złoży do urzędu odwołanie lub zostanie wszczęte postępowanie, a naliczanie odsetek może zostać wstrzymane.

Małe firmy bez szans na kredyt

Połowa polskich małych firm nie ma szansy na kredyt. Polska jest europejskim liderem pod względem liczby firm wykluczonych z sektora bankowego z powodu złej historii kredytowej – wynika z danych Eurostatu.

Za pracę za darmo również należy opłacać składki ZUS

Przedsiębiorcy, zatrudniający członków najbliższej rodziny, którzy pomagają im w prowadzeniu działalności muszą za takich pracowników opłacać składki ZUS. Obowiązku tego należy dopełnić nawet wtedy, gdy praca jest nieodpłatna.

Wypłacanie świadczeń po śmierci pracownika

Po śmierci pracownika jego najbliższym należą się odpowiednie świadczenia. Komu i na podstawie jakich dokumentów należy wypłacić świadczenia po śmierci pracownika?

Czy pracownik ma obowiązek podpisania umowy szkoleniowej?

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę na piśmie, określającą prawa i obowiązki stron umowy. Kiedy powstaje obowiązek zawarcia takiej umowy?

Rozliczenie kosztów na podstawie potwierdzenia przelewu

Przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach podatkowych wydatek udokumentowany dowodem dokonania opłaty na poczcie czy wydrukowanym potwierdzeniem przelewu. Jeżeli w firmie prowadzone są księgi rachunkowe istnieje możliwość posłużenia się dokumentem zastępczym, który w określonych warunkach może nie posiadać np. danych klienta, o ile zakupione towary nie są opodatkowane VAT-em.

VAT od materiałów budowalnych odliczy również samoistny posiadacz budynku

Podatnik może odliczyć VAT od wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem nieruchomości, nawet jeśli podatnik nie jest właścicielem mieszkania czy domu. Trzeba jednak spełniać pewne warunki.

Kawa dla pracownika bez VAT-u

Przedsiębiorca częstujący pracowników kawą czy herbatą podczas różnego rodzaju narad, spotkań wewnętrznych, szkoleń czy posiedzeń zarządu nie zapłaci VAT-u od zużytych artykułów.

Ubezpieczenia członka rodziny zatrudnionego przez przedsiębiorcę

Członek rodziny przedsiębiorcy, zatrudniony u niego na podstawie umowy o pracę może zostać uznany za osobę współpracującą. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osobę współpracującą w całości przypada przedsiębiorcy z własnych środków. Podstawą wymiaru składki będzie wówczas zadeklarowana kwota taka jak za przedsiębiorcę.

Korekta kosztów uzyskania przychodów w kilometrówce

W myśl przepisów obowiązujących od stycznia 2013 roku, wydatki nieopłacone w ustawowo przewidzianym terminie podlegają obowiązkowemu wyksięgowaniu z kosztów. A jak jest w przypadku kilometrówki, w której wydatki są limitowane, czy tutaj również konieczna będzie korekta w sytuacji braku zapłaty? Jak wygląda korekta kosztów uzyskania przychodów w kilometrówce? 

Przedsiębiorca może wybrać sposób opłacania podatków

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą dowolnie wybrać sposób płacenia podatków. Do rozliczeń mogą zastosować: skalę podatkową , podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź kartę podatkową. Która forma będzie najkorzystniejsza?

Skarga na działanie ubezpieczyciela

Każdemu przysługuje prawo do skorzystania z przysługującej mu ochrony prawnej w zakresie ubezpieczeń. W przypadku niezgodnych z prawem czynności Towarzystwa Ubezpieczeniowego, istnieje możliwość skierowania skargi do Rzecznika Ubezpieczonych na działanie ubezpieczyciela.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Aby pracodawca otrzymał dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zobowiązany jest do wyliczenia dwóch stanów zatrudnienia - zarówno wszystkich pracowników ogółem, jak i samych osób niepełnosprawnych.

Czy pracownik na zleceniu podlega obowiązkowym badaniom lekarskim?

Obowiązkowi poddania się badaniom lekarskim podlegają osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy. W przypadku zleceniobiorców poddanie się badaniom lekarskim zależy od decyzji pracodawcy, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Niższe składki ZUS przez dodatkowy miesiąc

Osoby rozpoczynające działalność mogą opłacać przez 24 miesiące preferencyjne składki ZUS. Istnieje możliwość wydłużenia tego okresu o prawie miesiąc, przez co przedsiębiorca może zyskać nawet 600 zł. Zadecyduje o tym dzień wpisania do rejestru.

Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, nawet w przypadku płatników, którzy stosują do przychodów z umowy 50% kosztów uzyskania przychodu. Wskazane zagadnienie zostało omówione na poniższym przykładzie.

Powierzenie samochodu służbowego praktykantowi jest możliwe

Pracodawca może powierzyć samochód służbowy praktykantowi, gdyż przepisy prawa nie zabraniają wprost takiej czynności. Zastosowanie znajdą postanowienia umowy cywilnoprawnej zawartej z praktykantem. Jaki rodzaj umowy jest zatem odpowiedni?

Czas pracy i delegacje służbowe

Nie ma przepisu, który by wskazywał, że czas spędzony na obowiązkowych zajęciach przez pracownika podnoszącego kwalifikacje z inicjatywy albo za zgodą zakładu uwzględniamy w jego czasie pracy. Jak wygląda kwestia czasu pracy i delegacji służbowych pracownika podnoszącego kwalifikacje? 

Czynności wykonywane sporadycznie a proporcja VAT

Podatnicy dokonujący w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zarówno czynności opodatkowanych jak i tych niepodlegających opodatkowaniu zobowiązani są do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Co musi się znaleźć na paragonie fiskalnym?

Podatnicy, którzy rejestrują sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kas fiskalnych, musieli w bieżącym roku zapoznać się z wieloma zmianami. Jakie dane powinny znaleźć się na przekazywanym klientowi paragonie?

Niezapowiedziana kontrola fiskusa w firmie

Resort Finansów planuje wprowadzenie zmian w zakresie kontroli podatników przez urzędy skarbowe. Zgodnie z założeniami do projektu, w określonych sytuacjach fiskus będzie mógł skontrolować firmę bez wcześniejszego uprzedzenia. Kogo może spotkać niezapowiedziana kontrola fiskusa?

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Co w sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego?

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorców

Od września 2013 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Budżet państwa będzie finansował składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne osobom, które będą miały co najmniej 6 miesięczny staż ubezpieczeniowy. 

Zasiłek dla przedsiębiorców ubezpieczonych krócej niż 1 miesiąc

Przedsiębiorcy, którego niezdolność do pracy powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia chorobowego, a okres tego ubezpieczenia rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, wówczas podstawę wymiaru zasiłku tego ubezpieczonego będzie stanowiła pełna zadeklarowana przez niego podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Kiedy pracownikowi należy się odprawa emerytalna?

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał oraz spełnił warunki uprawniające do emerytury przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jednakże pracownik, który już otrzymał odprawę, nie jest uprawniony do ponownego jej otrzymania.

Wydatek za złożenie VAT-R można rozliczyć w kosztach

Ponoszone w urzędzie opłaty mogą obniżyć należny podatek. Opłatę skarbową pobieraną od przedsiębiorcy przez fiskusa, wójta lub burmistrza miasta można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Rozwiązanie umowy o pracę po długotrwałej chorobie

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nieobecność w pracy jest długotrwała określona w przepisach prawa pracy. Jednakże pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.

Podatek od lokalu mimo zawieszenia firmy

Zawieszając działalność przedsiębiorca może pozbyć się jedynie części ciężaru ponoszenia pewnych wydatków. Jeśli na potrzeby firmy wykorzystuje budynki czy magazyny, będzie musiał nadal opłacać za nie podatek. Na szczęcie ma możliwość rozliczyć go w kosztach firmy.

Mediacja sposobem na rozwiązywanie sporów między przedsiębiorcami

Mediacja jest dobrowolnym sposobem rozwiązywania sporów. Ugoda zawarta w trakcie mediacji zatwierdzona przez sąd traktowana jest jak ugoda zawarta przed sądem. Czy jest to skuteczny sposób rozstrzygania sporów?

Zwrot nadpłaty podatku

Zwrot nadpłaty podatku może mieć swoje źródło w uchyleniu lub stwierdzeniu nieważności przez sąd administracyjny ostatecznej decyzji, z której wynikała wysokość podatku, który został już wyegzekwowany przez organ. Warunki zwrotu podatnikowi tak powstałej nadpłaty są szczegółowo uregulowane w przepisach ordynacji podatkowej.

Zawieszenie prawa do korekty deklaracji podatkowej

Uprawnienie do skorygowania deklaracji podatkowej ulega zawieszeniu na czas kontroli podatkowej i postępowania podatkowego. Kiedy możliwe jest złożenie korekty, a w jakich sytuacjach jest ono nieskuteczne?

Kiedy pracodawca nie musi wypłacać wynagrodzenia?

Pracodawca, zatrudniając pracownika, zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę. W pewnych przypadkach pracodawca jest zwolniony z tego obowiązku, np. gdy pracownik został wezwany do sądu w celu pełnienia funkcji ławnika.

Wynajem pokoi wczasowiczom - co z podatkami?

Osoby wynajmujące pokoje wczasowiczom zobowiązane są do zapłaty podatku, niezależnie od tego, czy robią to prywatnie, czy w ramach działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest wynajem pokoi na wsi, ale pod warunkiem, że jest ich nie więcej niż pięć.

Praca w nadgodzinach - kiedy można ją zlecić?

Praca w nadgodzinach może być zlecona pracownikowi przez pracodawcę. Polecenie takie może być wydane w jakikolwiek sposób przez każde zachowanie się przełożonego ujawniające w dostateczny sposób jego wolę.

Nagana pracownika z wpisem do akt

Nagana pracownika jest konsekwencją nieprzestrzegania zasad określonych przez pracodawcę. Udzielenie tego rodzaju kary zależy od kwalifikacji czynu. Nagana jest udzielana z wpisem do akt pracownika.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe może być opłacane przez przedsiębiorców. Wymaga to złożenia wniosku o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W jaki sposób zgłosić chęć dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

Kontrola skarbowa w firmie

Kontrola skarbowa w firmie może polegać na przeglądaniu ksiąg rachunkowych czy weryfikacji majątku firmy - między innymi takie uprawniania mają kontrolerzy z urzędu skarbowego. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego mogą zatrzymać dokumentację. Jeśli przedsiębiorca będzie utrudniał im pracę, mogą wezwać policję. Jak przebiega kontrola skarbowa w firmie?

Praktyki absolwenckie - czy warto?

W trudnych czasach warto przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowego pracownika rozważyć zalety praktyki absolwenckiej. Z tytułu zatrudnienia praktykant nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jak zatrudnić telepracownika?

Pracodawca, zatrudniając telepracownika, powinien określić zasady wykonywania pracy w tej formie. Reguły te powinny się znaleźć w regulaminie telepracy lub w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi. W jaki sposób zatrudnić telepracownika?

Nieprawidłowe klauzule w umowach o pracę

Umowa o pracę jest źródłem praw i obowiązków stron stosunku pracy, dlatego też jej postanowienia powinny uwzględniać wolę stron i charakteryzować się poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa pracy. Postanowienia umów o pracę mniej korzystne dla pracownika niż wynikające z przepisów prawa pracy są nieważne i zamiast nich stosuje się odpowiednio te przepisy.

REKLAMA